Сторінка
1

Сальвадор Далі – король сюрреалізму

Зміст

1. Вступ

2. З історії і передісторії сюрреалізму

3. Сюрреалізм і фрейдизм

4. Сюрреалізм і ніцшеанство

5. Сюрреалізм Сальвадору Далі

6. Висновок

7. Список використаної літератури

Вступ

Сальвадор Далі - "король сюрреалізму" став відомий у нашій країні відносно недавно. Сон і уява, марення і дійсність перемішані і нерозрізнені, так що не зрозуміти, де вони самі по собі злилися, а де були ув'язані між собою вмілою рукою художника. Фантастичні сюжети, дивовижні галюцинації, гротеск у сполученні з віртуозною мальовничою технікою - саме це залучає у творах Далі.

Швидше за все, маючи справу з цим художником і людиною, треба виходити з того, що буквально усе, що його характеризує (картини, літературні твори, суспільні акції і навіть життєві звички) варто було б розуміти як сюрреалістичну діяльність. Далі дуже цілісний у всіх своїх проявах. Читаючи його "Щоденник одного генія", розумієш, що це не просто щоденник, а щоденник сюрреаліста. Читаючи про Далі, про його витівки, що шокують публіку, розумієш, що і все його життя було життям сюрреаліста. Якщо вірити його "Щоденнику", він навіть хотів перетворити шматок реального світу у своїй каталонській резиденції в подобу своєї сюрреалістичної картини, засіявши берег безліччю слонячих черепів, спеціально виписаних для цієї мети з тропічних країн.

На думку А.Якимовича (1), "сюрреалізм, дійсно, є не плин у мистецтві, а саме тип мислення, спосіб взаємодії зі світом і, отже, стиль життя. Сюрреалізм прагнув по-новому поставити і вирішити корінні питання буття і екзістенції людини, на менше він не погоджувався".

Тому, щоб зрозуміти й осмислити творчість і особистість Сальвадору Далі, необхідно, хоча б загалом, познайомитися з тим, що ховається за назвою сюрреалізм.

З історії і передісторії сюрреалізму.

Сюрреалізм (2) (від французького surrealisme - буквально зверхреалізм) - модерністський напрямок у мистецтві ХХ століття, що проголосив джерелом мистецтва сферу підсвідомості (інстинкти, сновидіння, галюцинації), а його методом розривши логічних зв'язків, замінених суб'єктивними асоціаціями. Головними рисами сюрреалізму є протиприродність сполучення, що лякає, предметів і явищ, яким надається видима вірогідність.

Сюрреалізм виник у Парижі в 20-х роках. У цей час навколо письменника і теоретика мистецтва Андре Бретона групується ряд однодумців - це художники Жан Арп, Макс Ернст, літератори і поети – Луї Арагон, Поль Елюар, Пилип Супо й ін. Вони не просто створювали новий стиль у мистецтві і літературі, вони, у першу чергу, прагнули переробити світ і змінити життя. Вони були упевнені в тім, що несвідоме і нерозумний початок уособлює собою ту вищу істину, що повинна бути затверджена на землі. Свої збори ці люди називали терміном sommeils - що означає "сни наяву". Під час своїх "снів наяву" сюрреалісти (як вони себе назвали, запозичивши слово в Гійома Апполінера) займалися дивними речами - вони грали. Їх цікавили випадкові і несвідомі смислові сполучення, що виникають у ході ігор типу "буриме": вони по черзі складали фразу, нічого не знаючи про частини, написаних іншими учасниками гри. Так один раз народилася фраза " вишуканий труп буде пити молоде вино". Метою цих ігор було тренування відключення свідомості і логічних зв'язків. У такий спосіб з безодні викликалися глибинні підсвідомі хаотичні сили.

Що до Далі, так він у цей час (у 1922 р.), вісімнадцяти років від народження, поступив у Вищу школу образотворчих мистецтв у Мадриді, здружився з поетом Федеріко Гарсією Лоркою, з великим інтересом студіював праці Зиґмунда Фрейда.

Тим часом у Парижі Сюрреалістична група А.Бретона об'єдналася з групою художника Андре Массона, що прагнув створювати картини і малюнки, звільнені від контролю свідомості. А.Массон розробляв оригінальні прийоми психотехніки, покликані відключити "раціо" і черпати образи зі сфери підсвідомого. У результаті цього злиття в 1924 р. з'явився "Перший маніфест сюрреалізму", написаний Андре Бретоном і переведений на всі європейські мови, був також заснований журнал "Сюрреалістична революція" ("La Revolution surrealiste"). З цього часу сюрреалізм став дійсно інтернаціональним рухом, що проявився в живописі, скульптурі, літературі , театрі, кіномистецтві. Десятиліття з 1925 р. (перша загальна виставка сюрреалістів) по 1936 р. ("Інтернаціональна сюрреалістична виставка" у Лондоні , експозиція "Фантастичне мистецтво, дада і сюрреалізм" у Нью-Йорку й інші) ознаменувалося тріумфальним ходом сюрреалізму по світових столицях.

До цього часу С.Далі примкнув до сюрреалістів і брав участь у їхніх виставках.

У формуванні творчого шляху й особистості Далі важливе місце займає передуючий сюрреалізму плин - дадаїзм. Дадаїзм чи мистецтво дада ( це слівце - не то дитячий белькіт, не то - марення хворого, не то шаманське заклинання) - це зухвала, епатуюча "антитворчість", що виникла в обстановці жаху і розчарування художників перед обличчям катастрофи - світової війни, європейських революцій. Це плин у 1916-1918 р. бентежило спокій Швейцарії, а потім прокотилося по Австрії, Франції і Німеччині. Дадаїзм у принципі відкидав усяку позитивну естетичну програму і пропонував "антиестетику". Для дадаїстів усі "розумне, добре, вічне" потерпіло крах, світ виявився божевільним, підлим, ефемерним. Програма дадаїстів полягала в руйнуванні будь-якого стилю, будь-якої естетики за допомогою "божевілля". Головним видом діяльності дадаїстів стало абсурдизоване видовище, войовнича "антихудожність", що, зокрема, виразилася у використанні предметів фабричного виробництва в художніх композиціях. Наприклад, виставка живопису і графіки дадаїстів у Парижі в 1921 р. відбувалася в темряві, глядачі при вході обсипалися лайками, улаштовувачі виставки нявкали, грали в догонялки, зрідка запалювали сірника і т.п. Бунт дадаїстів був недовгим і до середини 20-х років вичерпав себе. Однак богемний анархізм дадаїстів сильно вплинув на Далі і він став вірним продовжувачем їхніх скандальних витівок.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Образотворче мистецтво»: