Сторінка
1
Безпрецедентною подією для України стало сенсаційне повернення до Львова викраденої з фондосховищ Національного музею у Львові в січні 1984 року ікони XVI століття “В’їзд Господній в Єрусалим”, яка багато років знаходилася у Німеччині.
Це перший випадок, коли в Україну повернулася викрадена реліквія. У п’ятницю, 12 грудня, ікону урочисто презентуватимуть у Національному музеї у Львові. Свого часу її подарував музеєві митрополит Андрей Шептицький. Тому для працівників музею це особливо цінна ікона, і ми дуже щасливі, що вона повернулася до музею. Загалом збірка старовинних ікон музею нараховує близько чотирьох тисяч експонатів. Символічно, що урочиста церемонія повернення реліквії відбудеться напередодні дня святого Андрія – патрона Національного музею.
Для культурного життя України повернення старовинної ікони є, по суті, історичною подією. Та, мабуть, сталося це не тому, що Україна як держава була дуже наполегливою у пошуках втраченого, а Німеччина виявила добру волю та повернула чуже. На жаль, наша держава ставиться до повернення втрачених цінностей без фанатизму. Досі не знайшли картини, викрадені з Львівської галереї мистецтв у 1992 році. Втрачають у нас набагато легше, ніж знаходять. Те, що маємо, не цінуємо та не бережемо… Натомість чимало раритетів розбазарюються, гинуть десь у сирих сховищах та припадають порохом на полицях. Деякі унікальні твори потім навіть неможливо відреставрувати. Багато ікон обсипалося у тих же фондосховищах Національного музею у Львові на вул. Вірменській, і лише недавно їх перенесли до приміщення, яке відповідає необхідним нормам. І, до речі, невідомо, яка доля чекала на повернену ікону, якби вона ці двадцять років перебувала у фондосховищі. Тим більше, її викрали ще у радянські часи, а тодішнє ставлення до ікон відоме. Німці ж зберегли її чудово… За словами Тетяни Лупій, після виставки “В’їзд Господній в Єрусалим” ікона займе чільне місце у постійній експозиції давнього українського мистецтва.
За великим рахунком, повернення викраденої ікони можна вважати щасливою випадковістю. Адже якби втрачений раритет випадково не побачила на виставці у Німеччині наша співвітчизниця, невідомо, чи зустрічали б ми ікону сьогодні на батьківщині. А передувала щасливому поверненню “В’їзду Господнього в Єрусалим” копітка та наполеглива робота адвокатського бюро “Правовий радник” за підтримки управління культури Львівської облдержадміністрації та Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України.
…“В’їзд Господній в Єрусалим” та ще двадцять одну ікону викрали з фондосховища Національного музею у Львові на вул. Вірменській (на той час – Львівського музею українського мистецтва) 27 січня 1984 року. Злочинців затримали та засудили, а суд постановив повернути викрадені ікони законному власникові – музею. Проте тоді не всі ікони вдалося відшукати. Частину з них повернули, а решта досі перебуває у розшуку. “В’їзд Господній в Єрусалим” був однією з ікон, що розшукуються. Її ілюстрація увійшла в каталог культурних цінностей, викрадених з музеїв України.
У 1995 році київський професор, відома дослідниця сакрального мистецтва Людмила Міляєва, перебуваючи у Німеччині, впізнала зниклу реліквію на експозиції у музеї ікон міста Реклінгхаузена. “Вона й привезла першу звістку про викрадену ікону разом з афішею виставки цього музею, на якій був саме “В’їзд Господній в Єрусалим”, - розповідає начальник управління культури Львівської облдержадміністрації Василь Откович. – Очевидно, ікону винесли на афішу, оскільки вона представляє ранній період іконопису. Кажуть, “В’їзд Господній .” потрапив до музею від одного з німецьких колекціонерів. Вочевидь, він надав ікону на певний час як експонат для виставки”.
Як повідомили в МЗС Німеччини, колекціонер придбав ікону у торговця антикваріатом, не знаючи її “детективної історії” (як вона потрапила до Німеччини - невідомо). А після смерті заповідав раритет музеєві. “Після того, як крадений твір впізнали, колекціонер та музей негайно виявили готовність повернути ікону її законним власникам”, - повідомило МЗС Німеччини. Та ікону повернули лише через вісім років після того, як її впізнала Людмила Міляєва. Більше того, восени цього року її мали виставити на аукціон, тоді повернути реліквію було б набагато складніше. Але до того часу львівські юристи встигли все залагодити.
До адвокатського бюро “Правовий радник” за юридичною допомогою у справі повернення ікони законному власнику Національний музей у Львові звернувся 2000 року. Бюро отримало довіреність на представництво інтересів музею. “Будь-яка держава неохоче віддає культурні цінності, - каже керівник адвокатського бюро “Правовий радник” Валентин Кавун. - Тому треба було довести, що ікону викрали, а до Німеччини вона потрапила незаконно, отже, за міжнародними конвенціями її мали б повернути в Україну. Спочатку на наші звернення ніхто не хотів відповідати - зокрема, галерея, в якій перебувала ікона. І лише після того, як наші докази визнали переконливими, німецька сторона погодилася віддати ікону. Потім визначали, як саме її передати – через Інтерпол чи Міністерство закордонних справ. Вирішили повернути ікону по дипломатичній лінії”.
Ікону повернули після того, як Україна віддала Німеччині архів Баха. З боку Німеччини це виглядає як жест у відповідь.
Баланс інтересів завжди присутній, коли держави ведуть розмови про повернення культурних цінностей. Німецька сторона не раз ставила питання про повернення цінностей, які були вивезені СРСР після окупації Німеччини. Такі паритети виникають, але вони мають бути правовими. Коли ми довели, що ікона перебуває в Німеччині неправомірно, питання про її повернення постало принципово.
Щоб довести неправомірність перебування ікони у Німеччині, спеціалісти адвокатського бюро “Правовий радник” (зокрема Наталія Подюк, Сергій Новиков та студент факультету міжнародних відносин Львівського національного університету ім. І. Франка Мирослав Откович) зібрали дві грубі папки документів. Галицький районний суд надав матеріали кримінальної справи за фактом викрадення ікон з фондосховища музею на вул. Вірменській, 7 у 1984 році. Тут була представлена експертна оцінка фахівця міністерства культури СРСР, яка підтверджує унікальну художню вартість цього твору роботи невідомого автора зі села Лихобори Турківського району Львівської області. Експерти оцінили вартість ікони у 20 тисяч доларів. Та фахівці стверджують, що оцінка була значно заниженою з огляду на тодішнє ставлення до ікон. Тепер, через 20 років, її цінність зросла приблизно в десять разів.
1 2
Інші реферати на тему «Образотворче мистецтво»:
Декоративно-прикладне мистецтво Прикарпаття (на місцевому матеріалі)
Хома Параска Петрівна (нар. у 1933 р.) - майстер народного декоративного живопису
Олександр Мурашко
Леонардо да Вінчі як художник. Загадкова усмішка Джоконди
Писанки. Різновиди писанок, їх символіка. Оздоблення писанок бісером, декоративним розписом та поєднання цих технік