Сторінка
8
У вільноконвертованій валюті здійснюються розрахунки з нерезидентами по експортно-імпортних операціях.
Валюта з обмеженою конвертованістю - національна валюта, що функціонує в межах країни і служить засобом платежу за товари, послуги та по інших розрахунках, якщо це обумовлено договором.
5. МЕХАНІЗМ ЗАХИСТУ ЗМІНИ ВАЛЮТНОГО КУРСУ.
5.1. Суть валютних ризиків та способи їх страхування.
Особливе місце серед комерційних ризиків займають - валютні ризики небезпека валютних втрат у результаті зміни курсу валюти ціни (позики) по відношенню до валюти платежу в період між підписанням зовнішньоторгової чи кредитної угоди і здійсненням платежу по ньому.
В основі валютного ризику лежить зміна реальної вартості грошового зобов‘язання у вказаний період.
Експортер несе трати при зниженні курсу валюти ціни відношенню (о валюти платежу бо він отримає меншу реальну вартість у порівнянні з контрактною аналогічним буде валютний і ризик для кредитора який ризикує не отримати еквівалент вартості що буча передана у тимчасове користування позичальнику.
Для імпорту і боржника валютні ризики по позиці виникають якщо підвищується курс валют, ціни (позики) по відношенню В обох вигадках еквівалент у національній валют боржника буде менше суми на які контрагенти розраховують при підписанні угоди.
Під валютні ризики підпадають обидві сторони угоди, (торгової і кредитної), а також державні і приватні власники іноземної валюти.
Валютні ризики банків виникають при відкритій валютній позиції. Учасники міжнародних кредитно-фінансових операцій підпадають не тільки під валютний, але і кредитний, процентний і трансфертний ризики .
Кредитний ризик - ризик несплати позичальником основного боргу і процентів по кредиту, які належать кредитору. Цей ризик несе кредитор при неплатоспроможності позичальника.
Процентний ризик - небезпека втрат пов'язаних із зміною річної процентної ставки у порівнянні із ставкою, передбаченою кредитною угодою u період між її підписанням і здійсненням платежу. Позичальник несе ризик зниження і ринкової процентної ставки, а кредитор - ризик її підвищення. Трансфертний ризик - ризик неможливості переказу коштів у країну кредитора (експортера) у зв'язку з валютними обмеженнями в країні позичальника та іншими причинами. учасники ринку здійснюють міжнародні угоди на базі комбінації різних валют, процентних ставок, термінів і шукають мобільні •^а ефективні способи покриття валютних, валютно-кредитних фінансових відносин підпадають під різноманітні ризики
Комерційні ризики пов‘язані із
І) зміною ціни товару після укладення контракту
2) відмовою імпортера від прийому товару особливо при інкасовій формі розрахунків
3) помилками в документах чи оплаті товарів
4) зловживанням чи крадіжками валютних коштів виплатою за правдивими дійсними банкнотами чеками і т.д.
5) неплатоспроможність покупця чи позичальника
6) нестійкістю валютних курсів
7) інфляцією
8) коливаннями процентних ставок
Окрім розглянутих власних резервів, які утворюють безумовну ліквідність і якими центральні банки користуються без обмежень існують позичкові резерви (умовна ліквідність) До їх числа відносяться кредити іноземних центральних і приватних банків, МВФ їх використання пов'язане з виконанням певних умов кредитора.
В таблиці 3 подано обсяг та структура офіційних сукупних міжнародних ліквідних резервів 3 неї випливає що домінуючим компонентом цих резервів е запас іноземних національних валют.
Розподіл резервів по країнах і групах країн про те що більше половини загальної суми цих резервів припадає на невелику кількість промислове розвинутих країн в тому числі більше 43% - на 10 провідних країн
Не дивлячись на різноманітні компоненти суть міжнародної валютної ліквідності єдина і проявляється у трьох її функціях
1) засіб утворення ліквідних резервів
2) засіб міжнародних платежів (а основному для покриття дефіциту платіжного балансу),
3) засіб валютної інтервенції
Співвідношення між ними змінюється але основними залишаються дві перших функції Традиційно в якості показників міжнародної валютної ліквідності, використовується співвідношення офіційних золотовалютних резервів, до суми рідшого річного товарного імпорту. Однак цей показник не характеризує стану міжнародної валютної ліквідності в цілому так як окрім платежів по імпорту значно виросли неторгові платежі окрім того він не дає достатньої інформації і про рівень ліквідності Показник міжнародної ліквідності міг би виявити її нестачу чи надлишок при порівнянні з так званим сприятливим роком але відсутність єдиних критеріїв породжує різноманітність використовуваних для аналізу сприятливих років і відповідно оцінок стану міжнародної ліквідності.
Для правильної оцінки міжнародної ліквідності необхідна система показників, які повинні відображати
а) якість резервів (частку золота в ліквідних резервах темп знецінення резервних валют динаміку їх курсу і попиту на них на світових ринках зовнішню заборгованість країни - емітента резервної валюти)
б) відповідність обсягу резервів до потреб у них (кількість ліквідних резервів у порівнянні з обсягом міжнародних операцій даної країни сальдо платіжного балансу, в тому числі з поточним зовнішнім боргом рухом коротко - і довгострокових капіталів)
Сучасні міжнародні платіжні кошти, будучи за своєю природою кредитними вимогами на країну емітента валюти платежу мають умовну ліквідність, так як підпадають під валютні обмеження Інфляційне знецінення Зміни їх вартісного змісту в результаті коливання валютних курсів (одна і та сама сума золотовалютних резервів може мати різну платоспроможність в залежності від структури резервів, часу і місця платежу та низки інших обставин)
Розміри золотовалютних резервів, їх розподіл по країнах не відображає реальної забезпеченості міжнародних розрахунків платіжними коштами, оскільки не порівнюються з індивідуальними потребами кожної країни.
Наприклад, в 1981 році сукупний дефіцит платіжних балансів за поточними операціями промислове розвинутих країн склав 3,7 млрд. дол. США їх валютні резерви 214 млрд. дол. , а країни що розвиваються - Імпортери нафти при загальному дефіциті 205 млрд. дол. оперували валютними резервами 90 млрд. доларів.
Кредитні джерела міжнародної валютної ліквідності характеризуються ще більшою невизначеністю, їх доступність залежить від багатьох економічних і політичних факторів, які у сукупності утворюють ступінь кредитного ризику, який країна - позичальник являє собою для кредитора
При цьому як правило чим більше країні треба позичкових коштів тим менше шансів їх отримати Міжнародна валютна ліквідність в певній мірі залежить від забезпеченості валютної системи міжнародними активами.
Практика напрацювала такі підходи до вибору стратегії захисту від цих ризиків.