Сторінка
2

Найвідоміші пам'ятники міста Полтави

1884 року на території поля Полтавської битви створено Полтавське дослідне поле, з 1910 року — поолтавська сільськогосподарська дослідна станція, в її науковій діяльності брали безпосередню участь українські та російські вчені: А.Є. Зайкевич, О.О. Ізмаїльський, М.І. Вавилов, В.І. Вернадський, В.В. Докучаєв.

З полем Полтавської битви повязана і історія Полтавського військового аеродрому, початок якому, як цивільному, поклав у 1923 році М.А. Комарницький. Аеродром після звільнення Полтави від німецької окупації став базою для проведення знаменитої операції "Френтік", в останні десятиліття — місце дислокації бомбардувальників авіації далекої дії. Зараз, поруч з аеродромом, археологи віднаходять предмети, що охоплюють значний проміжок часу — від XVI до XX століття. Західна частина поля Полтавської битви до 1993 року хоронила в собі смертоносний ядерний потенціал колишнього Радянського Союзу, здатний знищити все живе на земній кулі.

1962 року в північно-східній частині поля Полтавської битви, поблизу Яківців, закладено дендропарк — нині пам'ятка садово-паркового мистецтва державного значення з площею 140 га. На сьогоднішній день державний історико-культурний заповідник "Поле Полтавської битви" став значним культурним науково-методичним центром по вивченню історії України періоду Х\ЛІ-Х\ЛІІ століть в контексті європейської історії; 1994 року в музеї створено постійно діючу виставку "Козацька держава". Інтерес до діяльності заповідника проявляють засоби масової інформації України, Росії, Швеції та інших держав, науковці, громадськість. Заповідник "Поле Полтавської битви" єдиний в Україні входить до ІАМАМ — Міжнародної організації військово-історичних музеїв під егідою ЮНЕСКО, включений до всесвітнього туристичного маршруту.

Грандіозний пласт історії заповідного Полтавського поля ще на довгі роки може бути об'єктом вивчення фахових істориків, краєзнавців, археологів.

ПАМ'ЯТНИК ЗАХИСНИКАМ ПОЛТАВИ І КОМЕНДАНТУ ФОРТЕЦІ О.С. КЕЛІНУ

Поблизу колишніх Мазурівських воріт, на місці 4-го бастіону фортеці, де 21-22 червня 1709 року шведи організували найзапекліший штурм фортеці. Відкритий до 200-річчя Полтавської битви — 26 червня 1909 року, створений скульптором О.Л. Обером та архітектором О.О. Більдерингом.

Пам'ятник являє собою композицію з куба і прямокутної призми на ньому, покладених на основу з трьох східців. Біля підніжжя призми в північній її частині лежить бронзовий лев. Під левом мідна дошка з написом: " Доблесному коменданту Полтави

полковнику Келіну і славним захисникам міста в 1709 році". На південній частині також напис: "1 квітня 1709 року Карл XII обложив Полтаву. Три місяці гарнізон і жителі героїчно відбивали всі атаки шведів, останній запеклий штурм відбитий доблесними полтавцями 1-22 червня, після чого Карл XII зняв облогу".

Після встановлення радянської влади герб Росії було збито.

Під час німецько-фашистської окупації Полтави пам'ятник був пошкоджений найбільше: цінні бронзові частини — лев, дошка — були викрадені. Після визволення Полтави монумент реконструйовано.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Краєзнавство, етнографія, етнологія»: