Сторінка
1

Окупація Німеччиною північної і західної Європи

Війна Англії проти Німеччини, як ми уже відзначали, почалась 3 вересня 1939 р. Перша бойова операція англійських військових літаків була здійснена 4 вересня. Вони бомбардували німецькі кораблі, що стояли на рейді в районі Кіля. З 29 літаків, які брали участь в операції, сім не вернулися на базу. Англія в цей час не бажала вступати з Німеччиною в бойові дії на території Польщі, обмежившись “рейдами правди” над територією Німеччини. Мільйони листівок було скинуто англійською авіацією над Німеччиною в надії, що німці, дізнавшись про злочини свого керівництва, відсторонять його від влади. Однак нічого такого в Німеччині не відбулось.

Головним стратегічним завданням з точки зору англійського керівництва було організація оборони своєї території, особливо збереження військово-морського флоту.

На території континентальної Європи війна набирала оборонного характеру, як і в Англії. Британський експедиційний корпус чисельністю в 152 тис. солдатів і офіцерів, 9400 військовослужбовців військово-повітря-них сил, 24 тис. автомобілів, 36 тис. т боєприпасів, 25 тис. т пального і близько 60 тис. мороженого м’яса були перекинуті на Західний фронт. Проте він ніяких активних дій не здійснював.

Тим часом Німеччина, окупувавши Польщу, одразу ж перекинула значні воєнні сили на Захід, довела там чисельність своїх військ до 100 дивізій.

Франція, як і Англія, вибрала оборонну тактику, уздовж кордону з Німеччиною будувалися доти і дзоти, ставились загорожі з колючого дроту і т. д. Авіація здійснювала лише розвідувальні польоти. Французькі і англійські війська охороняли “лінію Мажіно”. Гітлер оцінив оголошення війни з боку Англії і Франції як символічний спротив. Наступним кроком з їх боку, вважав Гітлер, буде прийняття пропозиції про мир.

Між тим, Гітлер перш ніж приступити до активних бойових дій на Заході, з метою забезпечення своїх флангів і наступного удару по флангах противника, вирішив захопити Норвегію і Данію. Для цього був затверджений план під назвою “Навчання на Везері” для одночасного захоплення Данії і Норвегії. Для здіснення цієї операції німецьке командування виділило 140 тис. війська, близько 700 літаків і чимало одиниць військових кораблів.

Англія, дізнавшись про активність німецького флоту, 8 квітня 1940 р. поставила перші мінні загорожі в норвезьких водах.

Німеччина, плануючи захоплення Норвегії, вважала за необхідне з стратегічної точки зору закріпитися спочатку в Данії з тим, щоб використати її територію і аеродроми, перш за все, для підтримки своїх військ у Південній Норвегії. Воєнними діями німецьких військ у Данії керував генерал фон Каупіш. Вся робота по підготовці агресії проти Данії проводилась в обстановці великої секретності.

Суть плану окупації полягала в тому, що це мало бути здійснено в стислі строки і відносно невеликими військовими силами: не більше як двома дивізіями і однією бригадою. 9 квітня 1940 р. німецькі війська почали наступ на Данію з території Північного Шлезвігу. Чимало представників німецької національної меншини з ентузіазмом зустрічали німецькі війська, деякі з них вийшли на вулиці із зброєю в руках. Інші почали регулювати рух на дорогах і навіть конвоювати датських військовополонених.

Датчани практично не чинили опору окупантам, вони і не підозрювали про те, що це уже почалася війна. Важливе місце в німецькому плані відводилось стрімкому захопленню Копенгагена. Передбачалось в першу чергу захопити міську фортецю, радіостанцію. Саме з радіостанції належало оповістити про капітуляцію Данії. Цей план був виконаний блискавично. Датчани проявили повну неготовність до опору. Уже в 6 год.30 хв. уряд Данії капітулював. Німецькі війська взяли під контроль радіостанцію і головну пошту, німецькі спец підрозділи почали арешти підозрюваних осіб.

З датської сторони нараховувалось 36 вбитими і пораненими, з німецької сторони – приблизно 20. Темпи наступу німецької армії були такими стрімкими, що датчани попросту і не встигли зорієнтуватися у тому, що сталося.

Німецьке керівництво, маючи намір окупувати Норвегію, опрацювало декілька планів виконання цього завдання. Окрім того, запропонували свої послуги лідери норвезьких фашистів Квіслінг і Хатегеін. Вони готові були здійснити державний переворот, у результаті якого Квіслінг мав стати прем’єр-міністром.

Норвегія цікавила Німеччину перш за все через її стратегічне положення. Було поставлене завдання не допустити того, щоб Англія і Франція окупували Норвегію і тим самим створили труднощі для військово-морських сил Німеччини на Північному морі.

У кінцевому рахунку 21 лютого 1940 р. Гітлер доручив генералу Фалькенхорсту розробити план окупації Норвегії. Фалькенхорст виконав доручення Гітлера в той же день. Суть плану окупації Норвегії зводилась до того, що німецькі війська повинні були окупувати основні порти і аеродроми, столицю Осло в тому числі.

Війна Німеччини проти Норвегії почалась 8 квітня 1940 р. І в цьому випадку, як і в Данії, Німеччина не оголосила війни, а в великій таємниці підготувала воєнну операцію і здійснювала операцію надвисокими темпами. Головною ударною силою був військово-морський флот Німеччини. Моряки здійснили захоплення Нарвіка, Тронхейм – фьорда, Бергена. Ставенгер захопили повітрянодесантні сили Німеччини.

Столицю Норвегії Осло німці захопили, використовуючи ВМФ і ВНС. Квіслінг, як і обіцяв ще до початку війни, 9 квітня після від’їзду уряду, проголосив себе новим прем’єр-міністром. Гітлер погодився з цим. Погодились з цим фактом і норвежці.

Але не погодилась Англія. Адже це була пряма загроза англійським морським комунікаціям. Уряд Н.Чемберлена направив до берегів Норвегії війська, але вони не змогли закріпитись на її території. Ця обставина зумовила відставку Н.Чемберлена. Прем’єр-міністром Англії став У. Черчілль.

Англія і Франція зрозуміли, що після захоплення Німеччиною Данії і Норвегії неминуча війна Німеччини проти Бельгії і Франції.

17 листопада 1939 р. військова рада Англії і Франції затвердила план дій, який передбачав організацію оборони, а не наступу проти німецької армії в разі її вступу на територію Бельгії, Нідерландів і власне Франції. Англія виділила на допомогу Франції 10 дивізій.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Історія Всесвітня»: