Сторінка
4
Висновки. Найбільш істотними чинниками, що роблять знижуючий вплив на оцінку величини вартості бізнесу (майнового комплексу), є:
- дія "адміністративного ресурсу", що обмежує свободу доступу (конкуренцію) покупців до участі в операції (лобіювання впливових регіональних властей на користь якої-небудь фірми-фаворита);
- негативний прогноз про перспективні умови функціонування бізнесу (високі ризики виникнення конфліктних ситуацій, перешкод при переоформленні сертифікатів, ліцензій, контрактів після зміни власника), що знижує ринкову оцінку вартості бізнесу практично до сумарної ринкової вартості його чистих активів (майна);
- обтяження операції купівлі/продажу додатковими соціальними і фінансовими зобов'язаннями, перехідними до покупця, що може понизити ринкову оцінку вартості бізнесу нижче за сумарну ринкову вартість його чистих активів (майна).
Найбільш істотними чинниками, що роблять вплив, що підвищує, на оцінку величини вартості бізнесу (майнового комплексу), є:
- регіональні особливості функціонування бізнесу (наприклад, в сезерних регіонах), пов'язані з додатковою потребою в дорогій забезпечуючий інфраструктурі, при обмеженні виробничого завантаження (прибутковості) бізнесу (майнового комплексу) соціально-економічними і демографічними регіональними чинниками;
- перехідні до покупця стійкі конкурентні переваги бізнесу (експлуатованого майнового комплексу), пов'язані з чинниками його монополізму і "розкрученості" (освоєний, стійкий і захищений ліцензіями і монопольними перевагами бізнес, що стабільно забезпечує підвищену рентабельність), в даному випадку ринкова оцінка вартості бізнесу перевищує сумарну ринкову вартість його чистих активів (майна);
- високоефективна управлінська технологія менеджменту і маркетингу, освоєна підприємством, і відповідна ефективна управлінська команда є найважливішими чинниками підвищення вартості (капіталізації) бізнесу, що забезпечують істотне перевищення його ринкової вартості над сумарною ринковою вартістю чистих активів (майна).
Мультиплікатор до указує, що сьогодні ринкова вартість російської авіакомпанії в середньому дорівнює виручці за дев'ять-десять місяців роботи перевізника. Дослідження західних аналітиків показують, що в деяких галузях вартість бізнесу рівна виручці за 9-10 місяців, тоді як в інших (наприклад, вартість бізнесу нафтової компанії) - за один-два роки. Такий розкид пояснюється відмінністю рівнів рентабельності підприємств різних галузей. Отриманий статистично мультиплікатор до носить галузевий характер і застосовний тільки в конкретній галузі і країні при існуючій сьогодні "середньостатистичній" ситуації на ринку.
Розрахунки, побудовані на мультиплікаторові, дають ціновий орієнтир - уявлення про ринкову вартість компанії; вони могли б бути інформаційно корисними для представників держави при відчуженні державного майна і приватизації держпакетів.
Список літератури
1. Басюк Т. Інтегральна оцінка інвестиційної привабливості торговельних підприємств// Економіка України, 1999. - №12. – С.84-87.
2. Матвєєв В.В. Удосконалення процесів формування власності на повітряному транспорті: Дис . канд. екон. наук: 08.07.04 / Національний авіаційний ун-т. — К., 2002. — 183 c.
3. www.airport-borispol.kiev.ua – офіційний сайт АП „Бориспіль”
4. www.aerosvit.ua – офіційний сайт АК „Аеросвіт”
5. www.aeroflot.ru – офіційний сайт АК „Аерофлот – російські авіалінії”
Інші реферати на тему «Економічні теми»:
Глобалізація як фактор ризику у формуванні структури економіки України
Формування системи ефективного корпоративного управління в Україні
Формування моделі процесу антикризового управління авіапідприємством
Маркетингова політика та її вплив на платоспроможність суб’єктів господарювання
Методологічні аспекти сукупного попиту і пропозиції та специфіка їх формування в економіці України