Сторінка
3

Проектний підхід в управлінні інтелектуальною власністю

- захисту інтелектуальної власності - визначення стратегії захисту результатів інтелектуальної діяльності персоналу проекту;

- охорони об'єктів права інтелектуальної власності - процеси, що забезпечують захист від несанкціонованого використання ОПІВ. Це може стосуватись охорони прав на ОПІВ набутих для реалізації проекту чи ОПІВ отриманих під час реалізації проекту з метою подальшого використання в цьому проекті чи в інших проектах проектно-орієнтованої організації; моніторингу процесів управління інтелектуальною власністю.

Крім принципів та процесів управління інтелектуальною власністю слід також враховувати елементи системи управління інтелектуальною власністю, до яких належать:

- продукти інтелектуальної діяльності в проекті;

- об'єкти права інтелектуальної власності;

- суб'єкти інтелектуальної діяльності;

- система критеріїв оцінки значимості інтелектуальної власності;

- джерела фінансування - фінансування проектів по створенню ОПІВ, проектів на основі вже існуючих ОПІВ. До джерел фінансування можуть відноситись фізичні та юридичні особи, а також держава;

- реєстр інтелектуальної власності - документ, який містить детальну інформацію стосовно набутих ОПІВ, створених в процесі реалізації проекту ОПІВ та результатів інтелектуальної діяльності учасників проекту;

- система обробки та збереження інформації щодо інтелектуальної власності.

Під час розгляду принципів управління інтелектуальною власністю, процесів управління інтелектуальною власністю в проектній діяльності та елементів системи управління інтелектуальною власністю в проектах спостерігається певний зв'язок між ними (рис.3), що свідчить про існування єдиної системи в рамках реалізації такої взаємодії.

Рис. 3. Взаємодія принципів управління інтелектуальною власністю, процесів управління інтелектуальною власністю в проектній діяльності та елементів системи управління інтелектуальною власністю в проектах

Зовнішній контур - це діяльність організації в рамках управління інтелектуальною власністю, яка основана на принципах наведених раніше. У разі, коли організація виконує проект, управління інтелектуальною власністю переміщується в площину проектного підходу де розглядається система управління інтелектуальною власністю з точки зору процесів, які тривають в цій системі, а саме визначення вимог щодо відповідності продуктів інтелектуальної діяльності в проекті, як об'єктів права інтелектуальної власності, для набуття прав власності на них.

В процесі реалізації проектів в проектно-орієнтованій організації накопичується певний набір результатів інтелектуальної діяльності персоналу. Коли ця маса стає критичною організація переходить на якісно інший рівень функціонування.

Сукупність принципів управління інтелектуальною власність, процесів управління інтелектуальною власністю в проектній діяльності та елементів системи управління інтелектуальною власністю в проектах формують систему управління інтелектуальної власністю, яка наведена на рис.4.

Під час реалізації проекту проводиться регулярний аудит проекту на предмет виявлення нових продуктів інтелектуальної діяльності, які потрапляють до реєстру інтелектуальної власності, а потім до експертної групи, яка в свою чергу здійснює експертизу виявлених ПІД на основі певних критеріїв.

Критеріями оцінки продуктів інтелектуальної діяльності під час проведення експертизи можуть бути:

- наукова новизна;

- технологічний та технічний рівень;

- економічність;

- перспективи комерціалізації, значимість для проекту; відповідність стратегії розвитку компанії;

- собівартість;

- результати порівняння з аналогами.

Рис. 4. Система управління інтелектуальної власністю в проекті

Висновки. На сучасному етапі розвитку бізнесу та економіки, який здійснюється через реалізацію проектів та впровадження проектного підходу, інтелектуальна власність набуває важливе значення. Запропонована модель системи управління інтелектуальною власністю в проектах дозволяє системно розглянути процеси управління ІВ, як складову процесів управління проектами.

Зазначена складова дає можливість підійти до процесів управління проектом, не тільки як до сугубо технічного, але й як до творчого процесу та відкриває широкий спектр питань і тем для досліджень, створюючи тим самим значний потенціал для розвитку управління проектами, як науки.

Список літератури

1. Цибульов П.М., Чеботарьов В.П., Зі-нов В.Г., Суіні Ю. Управління інтелек­туальною власністю / За ред. Цибульо-ва: монографія. - К.: «КІС». 2005. -448 с.

2. Власність інтелекту (збірник статей) / Л.Й. Глухівський. - К.: Державний де­партамент інтелектуальної власності, 2002. - 140 с.

3. Інтелектуальна власність: Навчаль­ний посібник / За ред д.т.н. Цибульова П.М. - К. УкрІНТЕІ, 2006. - 276 с.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Економічні теми»: