Сторінка
3
Молодняк коней. Перша категорія. М’язи розвинені добре, форми тулуба округлі. Остисті відростки спинних і поперекових хребців не виступають. Сідничні горби і маклаки трохи помітні. Підшкірні відкладення жиру промацуються на шиї у вигляді еластичного гребеня. Друга категорія. М’язи розвинені задовільно, форми тулуба кутасті. Остисті відростки спинних і поперекових хребців, плечо-лопаткові з’єднання, маклаки і сідничні горби можуть трохи виступати. Ребра помітні, під час промацування пальцями не захоплюються. Відкладення жиру на гребені шиї і на тулубі незначні.
Лошата. Перша категорія. М’язи розвинені добре, допускається задовільно. Форми тулуба округлі або трохи кутасті. Плечо-лопаткові з’єднання, вісь лопатки, остисті відростки спинних і поперекових хребців, маклаки і сідничні горби можуть незначно виступати. Ребра трохи помітні, на гребені шиї можуть бути незначні відкладення жиру. Холка може виступати у коней всіх категорій вгодованості. До першої категорії вгодованості належать коні з яскраво вираженими добре розвиненими м’язами без наявних значних відкладень жиру.
Птиця сільськогосподарська для забою (ДСТУ 3136-95).
Стандарт поширюється на сільськогосподарську птицю, яка призначена для забою і визначає вимоги до неї при здачі-прийманні. Птицю поділяють на молодняк — курчата, курчата-бройлери, індиченята, каченята, гусенята, цесарята і дорослу — кури, індики, качки, гуси і цесарки. У молодняку кіль грудної кістки нескостенілий, трахейні кільця еластичні, легко стискуються. Шкіра на ногах у курчат, курчат-бройлерів, індиченят та цесарят еластична, луска щільно прилягає. У півників і молодих індиків шпори нерозвинуті, при промацуванні м’які та рухливі. У каченят та гусенят шкіра на ногах ніжна, еластична, дзьоб незроговілий. У дорослої птиці кіль грудної кістки скостенілий, твердий, трахейні кільця тверді, не стискуються, луска і шкіра на ногах груба, жорстка, шпори у півнів та індиків тверді, дзьоб зроговілий.
Птиця, яка призначена на забій, за станом здоров’я повинна відповідати вимогам чинного ветеринарного законодавства. З раціону птиці виключають: антибіотики за 20 днів до забою, гравій — за 12 днів при згодовуванні розсипних комбікормів та за 7 днів — при використанні для годівлі цілого зерна. Перед забоєм птиця повинна пройти передзабійну витримку протягом 6-8 год. при вільному доступі до води. Птиця, призначена для реалізації, повинна бути без травматичних пошкоджень, допускається до здачі птиця з пошкодженим гребенем, переломами плесна і пальців, незначними викривленнями спини та кіля грудної кістки, незначними саднами та подряпинами, а також з наминами на кілі грудної кістки, вираженим незначним ущільненням шкіри. Оперення птиці повинно бути сухим і без налиплого бруду.
Жива маса однієї голови птиці, яка призначена для реалізації, має бути не менше, г:
- курчат — 600 гусенят — 2300
- курчат-бройлерів — 900 індиченят — 2200
- каченят — 1400 цесарят — 700
Качки в стадії інтенсивного линяння здаванню не підлягають. На крилах і на хвості каченят та качок допускається до 6 пеньків, яких не повинно бути на грудях і стегнах. Птицю реалізують і приймають партіями — будь-яка кількість птиці одного виду та віку, яка супроводжується одним документом та ветеринарним свідоцтвом, оформленим відповідно до Ветеринарно-санітарних правил. При виникненні суперечностей щодо: вгодованості птиці — проводять контрольний забій не менше 100 голів і його результати поширюють на всю партію птиці; живої маси однієї голови — проводять контрольне зважування не менше 100 голів і його результати поширюють на всю партію; наявності у волі птиці корму та твердих включень — проводять контрольний забій не менше 100 голів і його результати поширюють на всю партію птиці, при виявленні корму у волах птиці проводять знижку з живої маси у розмірі 3%. Оцінку вгодованості при контрольному забої проводять відповідно до вимог держстандарту України на м’ясо птиці. Транспортні засоби, призначені для перевезення птиці, повинні забезпечувати збереженість та нормальний стан птиці протягом транспортування і захист її від атмосферних опадів, морозу, сонячного опромінення та вітру. Щільність посадки птиці при транспортуванні повинна становити не більше, гол/м2 транспортної тари: курей яєчних порід -35, курей м’ясних порід — 20, курчат-бройлерів — 35, індиченят — 12, індиків — 8, цесарят — 45, каченят — 25, цесарок — 35, качок — 18, гусенят — 12, гусей — 8.
Оцінка вгодованості забійних тварин за характеристикою туш.
Здачу-приймання основної маси поголів’я великої і дрібної рогатої худоби та свиней на переробних підприємствах здійснюють за масою та якістю м’яса, тому категорію вгодованості тварин у забійному цеху визначають за характеристикою туш.
Характеристика туш великої рогатої худоби.
Туші волів і корів. Вища вгодованість — м’язи розвинені добре, лопатки і стегна виповнені; остисті відростки спинних і поперекових хребців не виступають, підшкірний жир вкриває тушу від лопаток до сідничних горбів з незначними просвітами. Середня вгодованість — м’язи розвинені задовільно, стегна ледь підтягнені; кістки скелету виділяються нечітко; підшкірний жир вкриває тушу від 8-го ребра до сідничних горбів; допускаються значні просвіти; на шиї, лопатках, передніх ребрах і стегнах є незначні відкладення жиру; до цієї категорії належать туші з більш задовільно розвиненими м’язами і жировими відкладеннями в області сідничних горбів і незначних ділянок на попереку і останніх ребрах. Нижчесередня вгодованість — м’язи розвинені незадовільно, кістки скелета виступають; підшкірний жир тонким шаром незначними ділянками розташований на сідничних горбах, попереку і останніх ребрах; до цієї категорії належать також туші з більш розвиненою мускулатурою без жирових відкладень.
Туші молодняку. Вища вгодованість — м’язи розвинені добре, остисті відростки спинних і поперекових хребців не виступають; лопатки, поперекова частина і стегна виповнені; жирові відкладення є біля основи хвоста, на сідничних горбах, на попереку та ребрах з просвітами і на стегнах поодинокими ділянками. Середня вгодованість — м’язи розвинені задовільно; остисті відростки спинних і поперекових хребців ледь виступають; лопатки без западин, стегна не підтягнені; жирові відкладення є біля основи хвоста і на верхній частині внутрішньої сторони стегон; до цієї ж категорії належать туші з добре розвиненими м’язами без жирових відкладень. Нижчесередня вгодованість — м’язи розвинені менш задовільно, лопатки і стегна мають западини; кістки скелета виступають чітко.