Сторінка
2
Відповідно до вищенаведеної методики розрахунку СВК, множимо вартість джерел коштів у відсотках на відповідну питому вагу даного джерела, після чого знаходимо суму отриманих добутків. Вона і буде вартістю СВК:
СВК = 160% X 0,1 + 180% X 0,5 + 140% X 0,4 = 162%.
СВК являє собою мінімальну норму прибутку, очікувану інвесторами від своїх вкладень. Обрані проекти повинні забезпечувати хоча б не меншу прибутковість.
В умовах високих темпів розвитку й упровадження досягнень науково-технічного прогресу кожне підприємство, якщо бажає залишитися в ринковому середовищі, не зможе обійтися в процесі своєї діяльності тільки власними коштами. Але позики, надаючи можливість розвитку й підвищення прибутковості фірми, у той же час формують певний рівень фінансового ризику. Для того, щоб не втратити платоспроможність, при формуванні оптимальної структури капіталу варто враховувати ефект фінансового важеля (леверіджа). Відповідно до концепції західноєвропейських фінансистів:
Ефект фінансового важеля -це приріст рентабельності власних коштів, отриманий завдяки використанню позикових коштів.
Рівень ефекту фінансового важеля (ЕФВ) визначається за формулою:
ЕФВ = (1 - ставка оподатковуваного прибутку) х (ЕР - СРСВ) х ПК / ВК,
де
(ЕР - СРСВ) - диференціал; ПК / ВК - плече ЕФВ; ЕР - економічна рентабельність активів, розраховується розподілом НРЕ і на валюту балансу. НРЕІ - це нетто результат експлуатації інвестицій, розраховується як сума балансового прибутку й відсотків по кредитах. СРСВ- середня розрахункова ставка відсотка (фінансові витрати на 1 грн. позикових коштів у відсотках). ПК – позикові кошти, які несуть проценти. ВК- власні кошти.
Найбільш важливі правила:
1. Якщо нова позика приносить підприємству збільшення рівня ЕФВ, це вигідно. Але при цьому необхідно стежити за станом диференціала: при зростанні плеча фінансового важеля банкір прагне компенсувати зростання свого ризику за рахунок підвищення ціни кредиту.
2. Ризик кредитора виражається через величину диференціала: чим він більше, тим менше ризик, і навпаки.
3. Фінансовий менеджер професіонал не стане збільшувати за будь-яку ціну плече фінансового важеля, а буде регулювати його в залежності від диференціала.
4. Диференціал не повинен бути негативним.
5. Ефект фінансового важеля повинен дорівнювати 1/3 .1/2 рівня економічної рентабельності активів.
Чим більше сила впливу фінансового важеля, тим більше фінансовий ризик, пов'язаний з підприємством:
- зростає ризик неповернення кредиту з відсотками для банкіра;
- зростає ризик падіння дивідендів і курсу акцій для інвестора.
На практиці існує ряд методів, за допомогою яких здійснюється процес фінансування інвестиційних проектів. Основні з них представлені на мал. 1. Вибір того чи іншого методу залежить від різних факторів. Наприклад, від достатньої забезпеченості підприємства власними коштами, від доступності позикового капіталу, а також його вартості, від розвитку ринку банківських послуг і фінансового ринку та інших факторів.
Мал. 1. Методи фінансування інвестиційних проектів.
Інфляція приводить до знецінювання фінансових ресурсів і капіталу підприємства. Для збереження їхньої вартості проводять індексацію, яка являє собою спосіб збереження реальної величини грошових ресурсів (капіталу) і доходів в умовах інфляції. В основі його лежить використання різних індексів. При аналізі й прогнозі фінансових ресурсів необхідно також враховувати зміни цін, для чого використовуються індекси цін.
Індекс цін - показник, що характеризує зміну цін за певний проміжок часу. Розрізняють індивідуальний (одне-товарний) і загальний (груповий) індекси. Індивідуальний індекс цін [Z] розраховується як відношення ціни конкретного товару звітного періоду Р1 до ціні базисного періоду [Р0]:
Z = Р1 / Р0
Загальний індекс цін визначається на підставі агрегатного індексу:
G = Р1N1/ Р0N1,
де
G - загальний індекс цін; N1 - кількість товару, проданого за звітний період.
Індекси цін можуть застосовуватися: по-перше, для оцінки динаміки купівельної спроможності споживачів у звітному періоді; по-друге, для прогнозу необхідних у майбутньому фінансових ресурсів, виходячи з існуючої тенденції цін.
Для аналізу й прогнозу кількісних показників господарської діяльності використовують також індекси вартості (виторгу, товарообігу) і інші.
2. Застосування моделі оцінки капітальних активів
для визначення вартості капіталу
Перед тим, як приступити до інвестиційного аналізу, необхідно визначити середню вартість капіталу, яка являє собою середню післяподаткову "ціну", у яку підприємству обходяться власні й позикові джерела фінансування.
У повсякденній практиці за середню вартість капіталу приймається середня банківська ставка відсотка, з огляду на те, що будь-яке вкладення фінансів має сенс лише в тому випадку, коли очікувана прибутковість вкладення вище за середній банківський відсоток, який, таким чином, є мінімально очікуваною прибутковістю.
Майбутня вартість грошей являє собою суму інвестованих у поточний момент грошових коштів, у яку вони перейдуть через певний період часу з урахуванням умов вкладення. Визначення майбутньої вартості грошей пов'язане із процесом нарощення цієї вартості (компаундингом), що являє собою поетапне збільшення вихідної суми шляхом приєднання до її первісного розміру процентних платежів.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Основні номінали грошового обігу України Х-ХХ століть
Міжнародні фінансові інституції МВФ: проблеми створення і діяльності
Організація касового виконання видатків державного бюджету України
Ефективність відтворення і використання основних фондів підприємства (на прикладі ТОВ “Сигма”)
Теоретичні засади формування дохідної частини Державного бюджету