Сторінка
5
Право власника простої акції на відповідну частку майна у разі ліквідації товариства забезпечується після забезпечення прав власників облігацій та привілейованих акцій.
Право на участь в управлінні реалізується згідно з правилом: "Одна акція — один голос на загальних зборах акціонерів".
2. Власник привілейованої акції має переважне право на отримання дивідендів. Виплата дивідендів провадиться у розмірі, зазначеному в акції, незалежно від розміру одержаного товариством прибутку. Якщо прибуток відповідного року недостатній, виплата дивідендів здійснюється за рахунок резервного фонду.
Дивіденди за привілейованими акціями, як правило, фіксовані і визначаються в процентах до їх номінальної вартості. У разі, коли розмір дивідендів за простими акціями перевищує розмір дивідендів за привілейованими акціями, власникам останніх може провадитися доплата до розміру дивідендів, виплачених іншим акціонерам.
Власник привілейованої акції має переважне право на частку майна акціонерного товариства у разі його ліквідації. Це право забезпечується після забезпечення прав власників облігацій, емітованих цим товариством.
Власники привілейованих акцій відповідно до Закону України "Про цінні папери і фондову біржу" не мають права брати участь в управлінні акціонерним товариством, якщо інше не передбачено статутом товариства. Тобто фактично, маючи переваги матеріального характеру, власники привілейованих акцій можуть брати участь в управлінні товариством нарівні з власниками простих акцій, якщо це обумовлено в статуті. Статутом може визначатись і порядок здійснення переважного права на одержання дивідендів. Дивіденди всім акціонерам, сплачуються за підсумками року в порядку, передбаченому статутом товариства.
Загальна кількість привілейованих акцій не має перевищувати 10% статутного фонду акціонерного товариства. Де обмеження пов'язано з необхідністю фіксованих дивідендних виплат за привілейованими акціями, що може, як і необхідність процентних виплат за облігаціями, емітованими цим товариством, значно впливати на його фінансову стійкість.
Привілейовані акції можуть бути таких видів:
ü кумулятивні, які дають власникам право не тільки на поточний, а й на не виплачений раніше а якихось причин дивіденд;
ü з часткою участі, яка дає право на додаткові дивіденди, якщо дивіденди за простими акціями більші;
ü конвертовані, які можуть бути обміняні на встановлену кількість простих акцій;
ü зі ставкою дивідендів, що коригується;
ü відзивні, які акціонерне товариство має право викупити;
ü ретрективні, які власник має право погасити у визначений момент за визначеною ціною.
Зважаючи на ступінь ризику та очікувану дохідність, акції можна поділити на такі класи:
Ø "з блакитними корінцями" — акції найбільш солідних і великих корпорації!;
Ø дохідні — акції, дивіденди за якими перевищують середній рівень;
Ø зростання — акції корпорацій, доходи яких вищі від середнього рівня, проте дивідендні виплати невисокі (переважно акції компаній, що стрімко розвиваються);
Ø циклічні — акції, ціна яких змінюється відповідно до змін в економіці. В основному це акції базових галузей економіки. Інвестори намагаються придбати ці акції, коли відбувається підйом у галузі, і продати їх до початку спаду;
Ø спекулятивні — акції молодих та маловідомих компаній;
Ø захищені (антициклічні) — акції, ціна на які досить стабільна навіть при спадах в економіці.
Задача
Дивіденд на акцію компанії за рік склав 6500 грн. Банківська ставка по вкладах дорівнює 20 % річних. Винагорода за ризик з точки зору покупця повинна бути 50 % . Визначити теоретичну ціну акції.
Ка =
Ка = =16250 ( грн. )
Отже, теоретична ціна акції становить 16250 грн.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ :
Бланк И. Н. Инвестицынный менеджмент. – К., Итем, 1995.
Кузнецева Н. С., Назарчук І. Р. Ринок цінних паперів в Україні :
Правові основи формування і функціонування. – К. : ЮРІНКОМ – Ітер, 1998.
Мозговий О. Н. Фондовий ринок України. – К. : УАННП “ Фенікс”, 1998 р.
Шелудько В. М. Фінансовий ринок : Навч. посіб. – 2-ге вид., випр. і доп. – К. : Знання – Прес, 2003 р.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Об’єктивна необхідність та суть фінансів. Функції фінансів. Фінансова політика, її зміст та завдання. Соціально-економічна суть і функції бюджету держави
Негрошові чинники інфляційних процесів: передумови та наслідки
Міжнародні фінансові відносини та валютний ринок
Організація і порядок виконання дохідної частини бюджету
Економічна суть лізингу