Сторінка
8

Державний бюджет: суть, структура, джерела формування, дефіцит, проблеми

ВНУТРІШНІЙ БОРГ

1. Заборгованість перед юридичними особами

2. Заборгованість перед банківськими установами:

а)перед НБУ, у тому числі:

· за позиками, одержаними для фінансування дефіциту бюджету поточного року (минулих років);

· за компенсаційними виплатами населенню в Ощадбанку;

· сільськогосподарських підприємств за позиками, відне­сеними на державний борг;

· інша заборгованість перед НБУ;

б)заборгованість перед іншими банками.

 

3.Заборгованість перед іншими органами управління.

4.Заборгованість, не віднесена до інших категорій.

ЗОВНІШНІЙ БОРГ

1. Заборгованість за позиками міжнародних організацій.

2. Заборгованість за позиками, наданими іноземними держа­ вами, у тому числі за позиками, наданими під гарантії уряду.

3. Заборгованість за позиками, наданими комерційними банками.

4. Заборгованість за позиками, наданими постачальниками.

5. Зовнішня заборгованість, не віднесена до інших категорій.

◙за типом боргового зобов`язання:

ВНУТРІШНІЙ БОРГ

1. Довгостроковий борг.

2. Середньостроковий борг.

3. Короткостроковий борг.

4. Заборгованість за кредитами, одержаними на фінансування дефіциту бюджету.

5. Заборгованість за відсотками, нарахованими за кредитами, одержаними на фінансування дефіциту бюджету.

6. Заборгованість за іншими зобов'язаннями.

ЗОВНІШНІЙ БОРГ

1. Довгостроковий борг.

2. Середньостроковий борг.

3. Короткостроковий борг.

4. Заборгованість за іншими зобов'язаннями.

Сума державного боргу обов'язково зазначається в Законі про Державний бюджет України на поточний рік. Так, у Законі "Про Державний бюджет України на 2001 р." передбачено, що гранич­ний розмір внутрішнього боргу України на 1 січня 2002 р. має стано­вити 14 050 807,7 тис. грн. та в сумі 1 317 121,1 тис. дол. СДІА, а граничний розмір державного зовнішнього боргу на 1 січня 2002 р. — 10 845 577,9 тис. дол. США.

Починаючи з лютого 2001 р. звітність за державним боргом скла­дається Міністерством фінансів згідно з новим порядком обліку державного боргу та операцій, пов'язаних з ним (наказ Міністерства фінансів № 42 від 22 січня 2001 р.). Метою його запровадження є насамперед досягнення прозорості механізму уточнення та викорис­тання державного боргу, а також приведення обліку державного бор­гу у відповідність до світових стандартів. Новий порядок обліку Міністерством фінансів державного боргу та операцій, що з ним пов'язані, визначає термін "державний борг" як суму прямих дер­жавних зобов'язань держави. Основною відмінністю обліку держав­ного боргу є те, що в його складі не враховується обсяг зобов'язань, гарантованих державою, до моменту настання гарантійного випад­ку. Такі зобов'язання є умовними й обліковуються окремо./11, c.406/

3.2. Бюджетний дефіцит.

а) Бюджетний дефіцит як категорія.

Бюджетний дефіцит як економічна категорія відображає співвідношення між доходами і видатками бюджету з перевищен­ням видатків. Бюджетний дефіцит є наслідком певного стану еко­номічних відносин, які виникають між учасниками суспільного ви­робництва в процесі використання фінансових ресурсів понад їх на­явну величину. Для покриття витрат понад наявну масу фінансових ресурсів застосовують грошову емісію, внутрішні й зовнішні позики.

Бюджетний дефіцит як фінансове явище виник водночас з офор­мленням націй і народностей у державу і запровадженням грошо­вих відносин. Можна згадати, яких розмірів досягав державний де­фіцит у Стародавньому Римі та Римській імперії, Франції, Російській імперії та ін.

Водночас фінансовій історії відомі приклади ефективного співвідношення між доходами та видатками, і тут доцільно згадати Запорозьку Січ, доходи якої перевищували видатки.

Бюджетний дефіцит тією чи іншою мірою характерний майже для всіх країн світу, у тому числі й високорозвинутих.

б)види бюджетного дефіциту.

У зарубіжній економічній літературі розрізняють три види дефі­циту бюджету.

1. Наочно-реальний.

При цьому виді дефіциту його обсяг дорівнює загальним доходам від федеральних податків за вирахуванням на державні закупівлі та трансфертні платежі. Під трансфертними платежами у захід­них країнах розуміють фінансові ресурси, що передаються з бюдже­ту центрального уряду до бюджетів місцевого самоврядування, а та­кож із бюджетів територіальних одиниць вищого адміністративного рівня до бюджетів одиниць нижчого адміністративного рівня. За рахунок трансфертів у багатьох країнах формується більша частина доходів місцевих органів влади.

Наприклад, у США наприкінці 80-х років XX ст. «дефіцит феде­рального бюджету становив близько 50 % валового національного продукту, що було найбільшою величиною за попередні роки, не по­в'язані з інфляцією.

2. Структурний.

Цей вид дефіциту являє собою різницю між федеральними дохо­дами: витратами при діючій фіскальній політиці (рівень оподатку­вання і поточних витрат) та базовому рівні безробіття. Коли еконо­мічна система переживає період спаду, а рівень безробіття підвищуєть­ся понад базовий, наочно-реальний дефіцит бюджету перевищує рівень структурного дефіциту, оскільки має місце виплата допомоги на ви­падок безробіття та за іншими соціальними програмами, а також у зв'язку з частковим падінням доходів населення.

3. Циклічний.

Вираховується як різниця між наочно-реальним і структурним дефіцитами бюджетів.

Існує і така класифікація видів бюджетного дефіциту.

За формою прояву бюджетний дефіцит поді­ляється на відкритий і прихований.

Відкритий бюджетний дефіцит - це офіційно визнаний дефіцит у законі про бюджет на відпо­відний рік.

Прихований бюджетний дефіцит виникає в ре­зультаті завищення обсягів планових доходів та включення у склад доходів джерел покриття бюд­жетного дефіциту.

За причинами виникнення бюджетний дефіцит буває вимушеним і свідомим./1, c.63/.

Вимушений бюджетний дефіцит є наслідком скорочення обсягів ВВП і відповідно обмеженості фінансових ресурсів країни. Прикладом вимуше­ного бюджетного дефіциту є циклічний бюджетний дефіцит.

Циклічний дефіцит бюджету є результатом цик­лічного падіння виробництва (скорочення націо­нального доходу та обсягу виробництва) внаслідок кон'юнктурних коливань, що призводить до дії автоматичні фіскальні стабілізатори (скорочують­ся податкові надходження через зменшення ста­вок оподаткування при прогресивній системі опо­даткування та збільшуються соціальні трансферти через зниження життєвого рівня населення).

Свідомий бюджетний дефіцит виникає внаслі­док дискреційної фіскальної політики, яка перед­бачає цілеспрямовані зміни в розмірі державних витрат, податків і сальдо Державного бюджету.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Фінанси»: