Сторінка
4
б)бюджет як основний фінансовий план держави.
Як зазначалось, плановість бюджету є однією з його основних ознак. В Україні, яка трансформує свою соціально-економічну систему, здійснює перехід до ринкових умов господарювання, бюджет (як загальнодержавний, так і його місцеві частини) виконує роль основного регулятора цих процесів. Як фінансовий план він має передбачати виконання всіх функцій держави на загальнодержавному і місцевих рівнях — економічної, соціальної, управлінської, військової, міжетнічної, судової, міжнародної тощо.
В Україні бюджет як фінансовий план має певні відмінності від бюджету як економічної категорії, оскільки до нього включаються фонди цільового призначення. Тому для оцінювання реальної бюджетної політики необхідно проаналізувати статті доходів і видатків "чистого" бюджету (без цільових фондів).
Стан бюджету як фінансового плану характеризується трьома показниками:
• рівновага доходів і видатків;
• бюджетний надлишок (профіцит) — перевищення доходів над нормативними видатками;
• бюджетний дефіцит — перевищення видатків над постійними доходами (податкові та неподаткові надходження).
За наявності бюджетного дефіциту встановлюються джерела його покриття (державна позика, емісія грошей).
1.4. Взаємозв'язок бюджету і соціально-економічних процесів
а)вплив бюджету на соціально-економічні процеси.
Сучасний ринковий механізм господарювання в основному спрямований на розвиток економічного аспекту діяльності людини і суттєво не зачіпає соціального аспекту. Але ж суспільство є єдиним організмом, і його існування пов'язано з оптимальним вирішенням як економічних питань у повному обсязі, так і соціальних. Ось чому ті питання, які неповною мірою може вирішити ринковий механізм, бере на себе держава, використовуючи різні методи, що дістали назву державного регулювання. Бюджетні питання держава регулює за допомогою бюджетної політики.
Бюджетна політика — сукупність заходів держави з організації та використання бюджетних ресурсів для забезпечення її економічного і соціального розвитку. Розробляється бюджетна політика органами влади — законодавчою, виконавчою відповідного рівня із залученням фахівців — науковців, практиків як вітчизняних, так і зарубіжних.
Сутність бюджетної політики:
бюджетна політика відображається в статтях доходів і видатків бюджету, у джерелах їх формування і напрямах використання;
бюджетна політика виявляється у формах і методах мобілізації бюджетних коштів та їх використанні на державні потреби.
Напрями бюджетної політики:
Сприяння процесу збалансованої макроекономічної стабілізації, подоланню інфляційних процесів та структурній перебудові.
Здійснення податкової політики в напрямі стимулювання підприємницької діяльності вітчизняних виробників товарів та послуг усіх форм власності та зменшення податкового тиску на них.
Здійснення структурних реформ за критерієм економічного зростання і підвищення рівня економіки України.
Формування взаємовідносин у бюджетній системі в напрямі забезпечення самостійності місцевих бюджетів.
Оптимізація рівня бюджетного дефіциту, державного боргу та пошук джерел їх реалістичного фінансування.
Пошук додаткових джерел доходів бюджету./4, c.20/. Бюджетна політика має реалізовуватися за допомогою двох органічних складових — бюджетної стратегії та бюджетної тактики. Бюджетна стратегія — це довгостроковий курс бюджетної політики, а бюджетна тактика — методи реалізації бюджетної політики на коротший термін.
Для практичної реалізації бюджетної політики в державі створюється бюджетний механізм, який відображає конкретну спрямованість бюджетних відносин у складній соціально-економічній системі держави. Потрібно зазначити, що бюджетна політика — це органічна складова фінансової політики держави і відповідно бюджетний механізм є складовою фінансового механізму.
Бюджетний механізм — сукупність засобів, які застосовує держава з метою організації бюджетних відносин та забезпечення належних умов для економічного і соціального розвитку. Характеристика бюджетного механізму подана на рис. 2/4, c.19/
Рисунок 2. Характеристика бюджетного механізму
Складові бюджетного механізму |
Сутність |
Бюджетне планування і регулювання |
Визначаються фінансові можливості держави щодо фінансового забезпечення розвитку її економіки і соціальної сфери |
Фінансові показники |
Узагальнюючі. Доходи і видатки, державний борг (зовнішній і внутрішній), рівень інфляції Індивідуальні. Рівень витрат бюджету на одного жителя, розмір податків, що сплачуються одним працюючим |
Нормативи |
Характеризують певний рівень забезпечення видатків, різних видів витрат фінансових ресурсів |
Ліміти |
Є певними обмеженнями на витрати в інтересах держави, підприємця або громадянина |
Резерви |
Покликані нейтралізувати дію непередбачуваних факторів, що можуть виникнути в майбутньому |
Система управління бюджетними коштами |
Держава в особі її виконавчих і законодавчих органів влади встановлює методи розподілу національного доходу, форми грошових заощаджень, регулює види платежів, визначає принципи і напрями використання бюджетних коштів |