Сторінка
5
Відмінна особливість сучасних зарубіжних бірж — високий рівень стандартизації товарів і їх якості. Це забезпечує високу оперативності торгівлі, швидкість укладення біржових угод, проведення пов'язаних : ними операцій.
Завдання біржі - не постачання сировини, капіталу, валюти, а організація, впорядкування, уніфікація ринків сировини, капіталу і валюти Біржа забезпечує попит на сировину, який прямо не зв'язаний з її використанням. Поза біржею попит на сировину пред'являють споживачі сировини - виробники фабрикатів. В цілому попит залежить від реального споживання.
Біржа має справу з попитом на ті чи інші товари, який безпосередньо не пов'язаний з необхідністю у їх використанні. На біржі завжди має місце пропозиція товарів, яка безпосередньо не зв'язана з їх виробництвом. Купівля заради продажу, а продаж заради купівлі вирівнює попиті пропозицію. На біржовому ринку завжди є попит і пропозиція, питанні тільки в тому, за якою ціною пропонується і вимагається товар. Біржовий товар завжди можна купити і продати - він ліквідний. Біржова торгівля забезпечує можливість того, що при існуючих в даний момент цінах не буде ні дефіциту, ні затоварювання.
Основні риси товарної біржі:
Ø купівля-продаж здійснюється не товарами, а контрактами на доставку;
Ø угоди на продаж укладаються на стандартні товари великих партіях;
Ø регулярність товарів дозволяє зосереджувати велику кількість покупців і визначати базові ціни;
Ø повна свобода проведення актів купівлі-продажу стосовно обсягів та цін;
Ø всі операції здійснюються за біржовими правилами.
Сучасна товарна біржа - це ринок контрактів на поставку товару. Важливим чинником стабілізації цін є гласність укладання угод, публічне встановлення цін на початку і в кінці біржового дня, обмеження денного коливання цін у встановлених біржовими правилами межах.
Біржа виступає ринковим механізмом, який приводить в дію систему стандартів, незалежно від того, вироблені вони самою біржею чи державою; гарантує якість товару і тому встановлює товарні стандарти на різні вироби, сорти, реєструє марки фірм, допущені до біржової торгівлі.
Біржа забезпечує оптимальний розподіл первинних сировинних ресурсів і товарів. У цьому проявляється її товаропровідна функція. Біржа стає середовищем, в якому виробник і покупець мають можливість зустрітися і одержати інформацію про попит, пропозицію, ціни.
Зараз створюються не тільки біржі, але й біржоподібні організації, які є перехідними типами між ярмарком, крупним торговим домом і біржею. Поступово з їх числа будуть виділятися лідери, які включатимуться у мережу гігантів, або повертатимуться в середньо-гуртову торгівлю (торгові доми, центри, комісійно-посередницькі підприємства).
Основні принципи біржової торгівлі:
Ø прив'язаність до певного місця і часу, тобто біржова торгівля проводиться тільки в спеціально відведеному для цього процесу місці і тільки у встановлений для роботи час;
Ø підпорядкованість встановленим правилам біржової торгівлі. Кожна біржа розробляє свої правила торгівлі на даній біржі, і всі учасники біржової торгівлі зобов'язані їх дотримуватись. Недотримування правил карається штрафом чи виключенням із членів біржі;
Ø публічність, тобто біржова торгівля ведеться у присутності всіх членів біржі або з їх відома;
Ø гласність, тобто результати біржової торгівлі є відкритими для широкого загалу, відомості про них поширюються через засоби масової інформації;
Ø регулювання з боку держави і суспільства; держава через свої законодавчі та нормативні акти встановлює правила, згідно з якими біржі проводять свою діяльність.
Економічні засади діяльності товарної біржі передбачаються її організаційно-правовою формою (товариство з обмеженою відповідальністю або акціонерне товариство) і особливостями виконуваних функцій.
Для здійснення своєї діяльності біржа використовує на правах власності конкретне майно, створені біржею фонди (основні і обігові), які відображаються на її балансі. Біржі належить також майно, придбане на засадах, не заборонених законодавством.
Майно товарної біржі формується за рахунок:
* пайових, вступних і періодичних членських внесків;
* надходжень від біржових операцій і надання послуг підрозділами біржі;
* штрафів за порушення статуту товарної біржі і правил біржової торгівлі;
* інших грошових надходжень, що не суперечать чинному законодавству.
До власних засобів біржі належить: статутний фонд, резервний (страховий) та інші фонди, створені за рахунок прибутку згідно з установчими документами біржі, інші засоби, одержані з вказаних вище джерел.
Статутний фонд створюється за рахунок вступних внесків (паїв) засновників і членів бірж, поповнюється за рахунок частини чистого прибутку та інших джерел. Резервний (страховий) фонд повинен становити не менше 25% статутного фонду і формується за рахунок щорічних відрахувань 5% суми чистого прибутку від передбаченого в статуті розміру фонду.
* Балансовий прибуток біржі утворюється як різниця між виручкою за надані послуги і поточними витратами (надлишками), що складаються з матеріальних і прирівняних до них витрат і затрат на оплату праці.
* Виручка (прибутки) формується з надходжень від біржової діяльності, оплати за послуги, надані біржею та її підрозділами. Організація функціонування товарної біржі як специфічного торгово-посередницького підприємства ґрунтується на організаційних та функціональних засадах.
Отже, товарна біржа є господарським товариством, найчастіше товариством з обмеженою відповідальністю або акціонерним товариством. Ці форми вважаються оптимальними і найбільш доцільними для даного типу підприємств, зумовлюють особливості створення, організаційної ; структури і економічного механізму товарної біржі, статус і права її членів на участь в управлінні біржею.
Економічно-правова база створення її матеріальної бази
Важливим правом товарної біржі для здійснення її специфічних функцій на ринку є право самостійно встановлювати свої правила біржової торгівлі і біржового арбітражу, обов'язкові для всіх учасників торгів. Законодавство обумовлює лише загальні критерії, яким повинні відповідати біржові угоди, і визначає порядок їх виконання та правила біржової торгівлі, а також визначає заборону на окремі дії її учасників.
Кожна товарна біржа має право розробляти з урахування державних стандартів власні біржові стандарти на товари (вимоги до якості окремих товарів), а також: свої типові контракти. Тому, наприклад, виробнику, перш ніж: виходити на конкретну біржу, необхідно уважно ознайомитися з вимогами до якості товарів, які можуть встановлюватись даною біржею, а також із змістом біржових контрактів, якими оформляються здійснювані на ній угоди.