Сторінка
7

Бюджетне планування та прогнозування, напрямки їх удосконалення

Важливим методом прогнозування доходів і видатків бюджету є застосування економіко-статистичних моделей. Термін "економіко-статистична модель" (ЕСМ) застосовується у контексті в тому значенні, що модель ідентифікується на основі обробки даних статистичної звітності. ЕСМ можна визначити як одну із форм економіко-математичної моделі, що описує взаємозв'язки характеристик економічних систем.

Побудова ЕСМ зводиться, по-перше, до переходу від по-

нятійного опису економічного об'єкта до формалізованого кількісного його опису, одержаного в результаті обробки реальних даних статистичної звітності переважно методами математичної статистики; по-друге, до наступного декодування цього опису — економічної інтерпретації результатів.

Для підвищення точності прогнозів бюджету, насамперед короткострокових, застосовуються адаптивні методи, тобто методи врахування інформаційної цінності різних членів часової послідовності при побудові ЕСМ із постійною структурою (адаптивні методи в широкому розумінні).

До адаптивних методів у вузькому розумінні належать методи побудови самокоригуючих ЕСМ із змінною структурою, методи стохастичної апроксимації, в тому числі методи рекурентного коригування параметрів, метод дрейфу коефіцієнтів та інші. Методи, адаптивні у вузькому розумінні, можуть використовуватися для прогнозування структурних змін, а також при побудові прогнозних моделей в умовах невизначеності й неповноти інформації з метою наближеного уявлення невиз-начених величин через детерміновані й випадкові.

Однією з найвідоміших моделей прогнозування доходів і витрат бюджету, побудованих в Україні, є розроблена багатофункціональна модельована система "Бюджет України" в Інституті кібернетики НАЛ України. Ця система (далі — "Бюджет") призначена для розв'язання широкого кола завдань фінансового і бюджетного прогнозування та макроекономіч-ного аналізу в умовах перехідної економіки з метою прийняття рішень щодо розроблення економічної політики держави.

В основу системи "Бюджет" покладено системний підхід, який передбачає розроблення низки математичних моделей, що відображають суттєві кількісні аспекти явищ, які вивчаються і доповнюються якісним змістовним аналізом та економічною інтерпретацією результатів моделювання. Багатоварі-антність розвитку подій зумовлена дією непередбачуваних чинників і враховується шляхом сценарного прогнозування.

Розроблення експертами певних сценаріїв впливу таких чинників передує здійсненню прогнозів для кожного із сценаріїв. Це дає змогу врахувати як найбільшу кількість аспектів модельованого процесу, оцінити вплив чинників і, якщо вони хоча б частково керовані, розробити рекомендації щодо впливу на них.

Система дає змогу:

— прогнозувати виконання найважливіших агрегованих статей державного бюджету та його складових за різних альтернатив макроекономічної політики;

— досліджувати взаємовплив структури державного бюджету і головних нормативів оподаткування, з одного боку, та динаміки макроекономічних показників — з другого;

— оцінювати вплив видів оподаткування, обсягу та структури витрат державного бюджету на обсяги платоспроможного попиту різних груп споживачів і обсяги реалізації різних видів продукції, експорту та імпорту;

— прогнозувати з галузевою деталізацією динаміку цін, прибутки й витрати виробників і споживачів;

— прогнозувати обсяги і галузеву структуру неплатежів за визначеною динамікою цін;

— прогнозувати зміни монетарних макропоказників за умов визначеної бюджетної політики.

Система "Бюджет" дає змогу отримувати сценарні прогнози за різними припущеннями щодо дії зовнішніх чинників і перебігу макроекономічних процесів.

Недоліками зазначеної системи є не досить висока точність прогнозу, що зумовлює необхідність використання імітаційних методів дослідження складних систем.

Розділ 2. АНАЛІЗ БЮДЖЕТНОГО ПЛАНУВАННЯ ТА ПРОГНОЗУВАННЯ НА ОСНОВІ ДАНИХ ФІНАНСОВОГО УПРАВЛІННЯ КОЛОМИЙСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

2.1. Моніторинг рівня заробітньої плати та аналіз галузуй народного господарства, за рахунок проведених перевірок підприємств, організацій, та установ усіх форм власності

Проаналізуємо почергово стан справ у кожній галузі народного господарства Коломийського району. Для початку розглянемо промисловість.

За 2004 рік промисловими підприємствами вироблено товарної продукції у порівняних цінах на суму 113542,1 тисяч гривень. За останні 5 років обсяги промислового виробництва в районі зросли в 3,2 рази.

Провідною галуззю у виробництві товарної продукції є деревообробна галузь – 43,5 відсотка (49390,8 тисяч гривень). Частка продукції харчової промисловості складає 37,7 відсотка (42805,4 тисяч гривень), виробництво будівельних матеріалів – 15,6 відсотка (17712,6 тисяч гривень), інші галузі – 3,2 відсотка (3633,4 тисяч гривень). У 2005р запланований розвиток, в першу чергу, таких галузей як: харчова, текстильна, галузь машинобудування та продукування будівельних матеріалів.

Відновлюється робота на підприємствах, які не працювали по декілька років. А саме, проведено капітальний ремонт декількох цехів машинобудівного заводу “Сільмаш ” і запущено в роботу. Частковий ремонт ткацької і швейної фабрик та оновлення їх устаткування за рахунок чого збільшилась продуктивність праці. Завдяки проведеним захадам за 2004 рік вироблено товарної продукції на суму 1367,5 тисяч гривень і надано нових робочих місць двісті сорока працюючим.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.04.2001р. № 152-р "Про затвердження заходів щодо реалізації Концепції дальшого реформування оплати праці в Україні, схваленої Указом Президента України в області розроблено та затверджено розпорядженням облдержадміністрації від 20.06.2001р. № 440 ряд конкретних заходів, спрямованих на зростання рівня заробітної плати та підвищення ефективності роботи підприємств. Хід виконання зазначених заходів контролюється та щоквартально узагальнюється управлінням праці, інформація направляється в Мінпраці.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16 


Інші реферати на тему «Фінанси»: