Сторінка
3

Правові основи фінансового контролю в Україні

Аудит здійснюється незалежними особами (аудиторами), аудиторськими фірмами, що уповноважені на здійснення таких дій господарюючими суб'єктами.

Фінансовий контроль в Україні здійснюється й іншими органами на підставі повноважень наданих чинним законодавством.

Безумовно, що масштабнішим документом є проект Закону України "Про фінансовий контроль в Україні".

Цей законопроект покликаний чітко розмежувати функції органів та суб'єктів фінансового контролю, сприяти утворенню його цілісної системи.

Ухвалення цього законопроекту стало б важливим кроком у зміцненні основ правової держави, здійсненні адміністративної реформи. Зокрема ним передбачається законодавче врегулювати організацію контролю у тих сферах фінансової діяльності, які не охоплені або не повністю охоплені наявною системою фінансового контролю: у сфері діяльності вищих органів державної влади, в системі місцевого самоврядування, у сфері діяльності органів внутрішнього відомчого фінансового контролю, комунального фінансового контролю, незалежного фінансового контролю.

Ухвалення зазначеного законопроекту завершило б створення правових основ функціонування цілісної системи фінансового контролю в Україні, сприяло б загалом зміцненню державної влади, місцевого самоврядування і стабільності фінансової системи, становленню ефективної системи державного контролю взагалі та зростанню ролі держави в регулюванні соціально-економічного розвитку країни.

3. Види та методи фінансового контролю

Контроль, як встановлення відповідності заданого стана фактичному в області фінансової діяльності, при розгляді його із соціальної точки зору можна підрозділити на державний і громадський. В даний час існують визначені підстави стверджувати, що правомірно виділяти і міжнародний фінансовий контроль як відповідну діяльність міжнародних організацій що стосується визначених сторін фінансової діяльності держав або міжнародних організацій. Наприклад, контроль МВФ або інших подібних структур.

Крім зазначеного, фінансовий контроль, у залежності від критеріїв, узятих за основу класифікації, можна підрозділити на декілька видів.

У залежності від часу проведення розрізняють попередній, поточний і подальший фінансовий контроль.

У залежності від такого критерію як плановість фінансовий контроль буває плановим і позаплановим. Таке положення відповідає Указу Президента України «Про деякі заходи для дерегулювання підприємницької діяльності» від 23 липня 1998 року № 817/98. Відповідно до вищевказаного акта плановою виїзною перевіркою вважається перевірка фінансово-господарської діяльності суб'єкта підприємницької діяльності, що передбачена в плані роботи контролюючого органа і проводиться по місцезнаходженню такого суб'єкта або по місцю розташування об'єкта власності, щодо якого проводиться така планова виїзна перевірка. Планова виїзна перевірка проводиться по сукупних показниках фінансово-господарської діяльності суб'єкта підприємницької діяльності за письмовим рішенням керівника відповідного контролюючого органа не частіше одного разу в календарному році в межах компетенції відповідного контролюючого органа.

Забороняється проведення планових виїзних перевірок по окремих видах зобов'язань перед бюджетами, крім зобов'язань по бюджетних позиках і кредитах, що гарантовані бюджетними коштами.

Право на проведення планової виїзної перевірки суб'єкта підприємницької діяльності контролюючим органам дається лише в тому випадку, коли такому суб'єкту не пізніше ніж за десять календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки направлене письмове повідомлення з вказуванням дати її проведення.

Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, що не передбачена в планах роботи контролюючого органа і проводиться в строго обговорених законом випадках. Наприклад, коли суб'єктом підприємницької діяльності не надані у встановлений термін документи обов'язкової звітності або у випадку надання у встановленому порядку суб'єктом підприємницької діяльності скарги про порушення законодавства посадовими особами контролюючого органа під час проведення останніми планової або позапланової виїзної перевірки.

Крім використання для цілей фінансового контролю виїзних перевірок контролюючими органами може бути використана така форма його здійснення, як контроль камеральний, тобто проведення фінансових перевірок по наявним у контрольного органа документам, наданим підконтрольним об'єктом із метою виявлення правильності їхнього заповнення, а також відповідності зазначених у них даних наявній оперативній інформації про результати фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю.

По компетенції контролюючих органів фінансовий контроль можна підрозділити на: контроль органів загальної компетенції, контроль органів спеціальної компетенції.

Також можна виділити обов'язковий і ініціативний фінансовий контроль. Обов'язковий здійснюється на підставі вимоги відповідних нормативних актів, наприклад, контроль ВРУ по виконанню Державного бюджету за підсумками минулого року.

Ініціативний фінансовий контроль здійснюється по власному рішенню господарюючих органів.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» державний контроль здійснюється у формі ревізій і перевірок.

Ревізія - це метод документального контролю за фінансово-господарською діяльністю підприємства, установи, організації, дотриманням законодавства по фінансових питаннях, достовірністю обліку і звітності, засіб документального викриття недостач, розтрат, присвоєнь і розкрадань коштів і матеріальних цінностей, попередження фінансових зловживань. За результатами ревізії складається акт.

Перевірка - це обстеження і вивчення окремих ділянок фінансово-господарської діяльності підприємства, установи, організації або їхніх підрозділів. Результати перевірки оформляються довідкою або доповідною запискою.

По змісту ревізії підрозділяються на фактичні і документальні.

У ході здійснення фактичної ревізії перевіряється вся сукупність сторін фінансової діяльності суб'єкта перевірки.

Документальні ревізії містять у собі тільки перевірку різноманітних фінансових документів (платіжних відомостей, ордерів, чеків, звітів, балансів і т.д.). У ході їх здійснення з'ясовується наявність необхідних фінансових документів, якість їх впорядкування, ступінь надійності їх урахування і цілості. На підставі аналізу фінансових документів визначається законність і доцільність витрат коштів.

У залежності від такого критерію як період діяльності, що обстежується, ревізії бувають вибіркові і фронтальні.

Вибіркові (або часткові) ревізії є перевіркою фінансової діяльності за якійсь визначений період часу. При фронтальній ревізії підлягає перевірці уся фінансова діяльність підконтрольного об'єкта, за якісно цілісний проміжок часу, наприклад, за бюджетний рік, або за інший звітний період. Такі ревізії можуть проводиться і при перевірці фінансової діяльності за інші часові періоди, наприклад, із моменту виділення бюджетних коштів до повного їх використання відповідним суб'єктом.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Фінанси»: