Сторінка
4
У залежності від об'єкта діяльності, що підлягає ревізії вони підрозділяються на комплексні і тематичні.
При комплексній ревізії перевірці підлягають усі сфери фінансової діяльності підконтрольного об'єкта. При таких ревізіях у них беруть участь ревізори декількох контролюючих органів (ДПА, ДКРУ, Пенсійного фонду і т.д.). При здійсненні тематичної ревізії перевірці піддається яка-небудь одна сфера діяльності підконтрольного об'єкта (наприклад своєчасність і повнота сплати податку на додану вартість).
Крім перевірок і ревізій при здійсненні фінансового контролю можливо застосування таких методів його здійснення як обстеження, інспекція і спостереження.
Обстеження, як і перевірка охоплює окремі сторони діяльності підприємств, організацій, установ, але на відміну від перевірки проводиться по значно ширшому колу показників і виявляє фінансовий стан господарюючих суб'єктів, перспективи їхнього розвитку, необхідність реорганізації або переорієнтування виробництва. У ході обстеження можуть застосовуватися опитування й анкетування. Має на меті виявлення порушень фінансової дисципліни.
Інспекції - перевірки стана фінансів, підприємств, організацій і установ на місцях, що періодично здійснюються суб'єктами - представниками держави в цілому або її окремих органів. Вони проводяться з метою ознайомлення зі станом справ на місцях і надання оперативної практичної допомоги.
Спостереження - зводиться до загального ознайомлення зі станом фінансової діяльності бюджетної установи, підприємства, організації, відомства. Буває загальним і спеціальним.
Крім зазначеного необхідно відзначити ще один засіб здійснення фінансового контролю - інвентаризацію, здійснення якої проводиться згідно з наказом Мінфіну України «Про інструкцію з інвентаризації основних коштів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, документів і розрахунків» від 11.08.94 р. № 69. У вищенаведеному акті містяться вказівки про те, що інвентаризація в обов'язковому порядку здійснюється у випадку передачі майна державного підприємства в оренду, приватизації майна державного підприємства, перетворення державного підприємства в акціонерне товариство, зміни матеріально відповідальних осіб (на день прийому - передачі), при установленні фактів крадіжок або зловживань, псування цінностей (на день установлення таких фактів), а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Інвентаризація будинків, споруд і інших нерухомих об'єктів основних фондів може проводиться один раз на три роки, а бібліотечних фондів - один раз на п'ять років.
При колективній (бригадній) матеріальній відповідальності проведення інвентаризації обов'язково у випадку зміни керівника колективу (бригадира), вибутті з колективу (бригади) більш половини його членів, а також за вимогою хоча б одного члена колективу (бригади).
У випадках, коли проведення інвентаризації є обов'язковим, інвентаризації підлягає також майно і матеріальні цінності, що не належать підприємству, і урахування яких ведеться на позабалансових рахунках.
Висновки
Отже, фінансовий контроль є важливим елементом управлінської діяльності, організаційного керівництва, однією із форм втілення у життя прийнятих державними і недержавними органами рішень. Основним змістом фінансового контролю є: перевірка виконання фінансових зобов'язань перед державою, органами самоврядування, організаціями, підприємствами, установами і громадянами; перевірка правильності використання державними, муніципальними підприємствами, установами, організаціями коштів, які перебувають у їхньому господарському віданні або оперативному управлінні; перевірка дотримання правил здійснення фінансових операцій, розрахунків і зберігання коштів юридичними особами; виявлення внутрішніх резервів, підвищення рентабельності виробництва й ефективного використання коштів; ліквідація і попередження порушень фінансової дисципліни.
Аналіз впливу фінансового контролю на ефективність організації економіки держави, оцінка узагальнень змісту фінансового контролю як фінансово-економічної категорії, оцінка контрольних функцій, які проводяться різними функціональними контрольними органами у державі, дають змогу зробити висновок про те, що в Україні уже давно назріла потреба у розробці та прийнятті закону "Про фінансовий контроль в Україні".
Потребує організаційного та законодавчого вирішення питання про кількість і тривалість фінансових перевірок за рік: фінансовий контроль має бути організований таким чином, щоб не створювати додаткових труднощів у виробничо-господарській діяльності суб'єктів господарювання.
Література
1. Алисов Е. Финансовое право. – Харьков: Эспада, 1999. – 233 с.
2. Білуха М. Теорія фінансово-господарського контролю і аудиту. – К: Вища школа, 1994. – 180 с.
3. Ковалюк О. Роль контролю у фінансовому механізмі економіки // Фінанси України. – 2002. – № 7. – С. 151 – 155.
4. Наленський М. Удосконалення фінансового контролю // Фінанси України. – 2001. – № 5. – С. 65 – 68.
5. Чайка В. Підвищення результативності державного фінансового контролю // Фінанси України. – 2001. – № 5. – С. 69 – 74.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Основи організації іпотечного ринку житла у трансформаційній економіці країни
Етапи та особливості розвитку біржового ринку України
Місце і стан неторгових операцій в діяльності комерційних банків України
Аналіз платоспроможності підприємства (на прикладі ТОВ “Дана”)
Фінанси суб’єктів господарювання