Сторінка
3
В умовах післявоєнної розрухи, коли емісія була чи не головною статтею державних надходжень, здійснити ефективну стабілізацію грошового обігу, забезпечити його стійкість було надзвичайно важким завданням. Підготовка до проведення грошової реформи розпочалася ще в 1920 p. Спочатку цю роботу очолював нарком фінансів М. Крестинський, а з 1924 p. продовжив М. Сокольников. Вони успішно використали один із найпоширеніших методів стабілізації та упорядкування грошового обігу — деномінацію, що означає укрупнення грошової одиниці шляхом обміну її на нову з одночасним перерахунком у співвідношенні обміну знаків усіх цін, тарифів, заробітної плати, тобто зміни масштабу цін.
Під час першої деномінації грошові знаки зразка 1922 p. були замінені на знаки попередніх зразків у співвідношенні 1 : 10 000, під час другої — 1 рубль зразка 1923 p. прирівнювався до 100 рублів зразка 1922 p., внаслідок чого грошова маса скоротилась у мільйон разів. Грошовий обіг поступово став рахуватися в "золотих рублях". Такий рубль спочатку був умовною грошовою одиницею. Реальною твердою валютою він став тоді, коли в обіг були випущені банкноти Державного банку — червінці (банківські білети вартістю у 10 рублів із золотим вмістом 7,74234 г чистого золота, що дорівнювало кількості золота, яка була в дореволюційній золотій монеті вартістю 10 рублів). Червінці забезпечувалися на 25 % золотом, іншими дорогоцінностями, а також стійкою іноземною валютою за золотим курсом, на 75 % — товарно-матеріальними цінностями, що перебували в господарському обороті й легко реалізовувалися.
Водночас з випуском в обіг Держбанком кредитних грошей — червінців, не припинялася емісія Наркомфіном радзнаків, у результаті чого в країні певний час відбувався паралельний обіг двох незалежних одна від одної валют. Адже радзнаки буди паперовими грошима і хоча й виконували функцію засобу платежу, проте не мали твердого фіксованого державою матеріального забезпечення. На рад-знаках лише зазначалося, що вони забезпечуються всім надбанням республіки.
Тому головним завданням подальшого зміцнення й упорядкування грошового обігу були ліквідація паралельного обігу двох різних за своїм економічним змістом валют і остаточне введення в господарський обіг банківських білетів як єдиної твердої і стійкої валюти.
Звичайно, сама по собі неодноразово проведена деномінація не змогла б розв'язати весь цупкий вузол тогочасних народногосподарських проблем. В основі його успішного розв'язання був підйом економіки завдяки успішному здійсненню нової економічної політики. Саме в цей час починається швидке відродження сільського господарства: збір зернових культур уже в 1922 p. становив близько 50 % довоєнного рівня, а в 1923 p. — понад 70 %. Високими темпами відроджувалася і промисловість: якщо в 1920 p. обсяг її продукції дорівнював лише 14 % від рівня 1913 p., то в 1923 p. — 39 %. Завдяки зростанню промислового і сільськогосподарського виробництва збільшувався і товарообіг, зростала зовнішня торгівля. Так, активне сальдо платіжного балансу в 1923 p. становило майже 160 млн рублів золотом.
Усі ці позитивні зміни в економіці були вдало підкріплені заходами щодо суттєвого зменшення витрат бюджету. Серед них:
• десятикратне скорочення армії;
• істотне скорочення державного апарату, причому не за рахунок надзвичайних акцій, а шляхом неухильного впровадження економічних методів господарювання, коли стали зайвими численні відомства та главки, які активно плодилися в роки "воєнного комунізму" (серед 1 млн безробітних, які з'явилися внаслідок введення непу, 750 тис., або 3/4, були конторськими службовцями);
• перехід від бюджетного фінансування до кредитування народного господарства;
• державні позики, які були не лише новим джерелом доходів бюджету, а й важливим засобом переходу від різних натуральних форм економічних зв'язків з державою до єдиної грошової форми.
Завдяки проведенню всього комплексу зазначених заходів дефіцит державного бюджету в 1924 p. було майже повністю ліквідовано. У жовтні 1924 p. випуск в обіг радзнаків було заборонено законом:
вони обмінювалися за твердим курсом на червінці у співвідношенні 1 червінець на 10 рублів. Таким чином, емісія радзнаків практично перестала бути джерелом зменшення дефіциту бюджету, а загальна маса випущених Наркомфіном грошей скоротилася в 50 млрд разів.
Грошова реформа 1922—1924 pp. дає змогу зробити такий висновок: з одного боку, перехід до економічних методів господарювання має супроводжуватися зміцненням системи грошового обігу, з іншого — впровадження стійкої валюти і стабілізація грошового обігу можливі виключно за умов проведення політики, спрямованої на впровадження саме економічних методів управління економікою.
Науковий інтерес до проблем грошового обігу завжди закономірно зростав у періоди докорінних змін в упорядкуванні грошового обігу, з появою та масовим поширенням нових видів грошей та форм платіжно-розрахункових відносин. Так, поняття грошей було піддано суттєвому перегляду в середині XIX ст., коли в результаті бурхливого розвитку кредитних відносин значно розширилася сфера банкнотно-чекового обігу. Іншим приводом для виникнення дискусій про природу грошового обігу та складових елементів цього економічного явища став вихід з обігу повноцінних металічних грошей у результаті відміни золотого стандарту в 30-х роках XX ст.
Сучасна полеміка навколо грошового обігу також має об'єктивну основу. Після Другої світової війни значно ускладнилася структура грошових систем, посилився зв'язок механізму кредитування з процесами емісії та обігу платіжних засобів. Кредит все більше витісняє готівку, розширились масштаби безготівкових розрахунків, особливо їх новітніх форм із застосуванням ЕОМ. Разом з тим відбулося зближення "суто грошового" обігу зі сферою нагромадження та обігу грошового капіталу. Завдяки наявності в розвинених країнах досконалої кредитно-заощаджувальної системи гроші можуть швидко перетворюватися із форми платіжного засобу в капітал та навпаки. Виникли численні різновиди банківських рахунків, де гроші приносять процент, тобто служать формою позикового капіталу і водночас можуть використовуватися для платежів та розрахунків за товари.
У теорії політичної економії соціалізму, яка сповідувалася в колишньому СРСР протягом десятиліть, панувала школа антитоварників, які розглядали товарно-грошові відносини як пережитки, залишки, родимі плями капіталізму. В тих умовах науково обґрунтована теорія грошового обігу за соціалізму не могла бути створена за "відсутності" самого об'єкта дослідження. Проте й у ті часи деякі вчені-економісти займалися аналізом грошового обігу та інфляції.
Найпопулярнішою сучасною теорією грошового обігу є теорія відомого американського економіста, лауреата Нобелівської премії 1976 p. Мілтона Фрідмена. Його погляди можна розцінювати як відкритий виклик іншій, донедавна також досить популярній, теорії англійського економіста Джона Кейнса.