Сторінка
1

Фінансова безпека фондового і страхового ринку

Фінансова безпека фондового ринку

Фондовий ринок (ринок цінних паперів) є складовою фінансового ринку держави. Його структуру можна подати наступним чином:

Рис. 1. Структура фондового ринку

Предметом торгівлі на фондовому ринку є цінні папери. Відповідно до ЗУ “Про цінні папери і фондову біржу” в Україні можуть випускатись: акції; облігації внутрішніх і зовнішніх державних позик; облігації місцевих позик; облігації підприємств; казначейські зобов’язання, ощадні та інвестиційні сертифікати; векселі; приватизаційні папери. Цінні папери приймають ак­тив­ну участь у платіжному обороті держави і мобілізації інвестиційних ресурсів.

Фондовий ринок є найактивнішою частиною фінансового ринку і регу­лю­ючим елементом економіки держави. Метою його функціонування є аку­му­ляція фінансових ресурсів і забезпечення можливості їх перерозподілу шля­хом здійснення учасниками ринку операцій з купівлі–продажу цінних па­пе­рів.

Розвиненість фондового ринку, який є серцевиною ринкових відносин і забезпечує переміщення капіталів між різними секторами народного гос­по­дар­ства, щонайбільше сприяє його реструктуризації і тим самим зрос­тан­ню економічної і фінансової безпеки країни. Повноцінний фондовий ри­нок стимулює заощадження населення і господарюючих суб’єктів, впливає на стабілізацію фінансово-кредитної сфери, а при правильній організації може бути важливим фактором відновлення економічного зростання.

За період незалежності в Україні спостерігаються значні зрушення в сфері розбудови цивілізованого ринку цінних паперів. Проте говорити про створення в нашій державі фондового ринку у загальновизнаному в світі значенні ще передчасно. Це зумовлено комплексом причин, серед яких:

відсутність логічно завершеної законодавчої бази;

невідповідність окремих елементів вітчизняного фондового ринку стандартам ISO;

низький рівень інтегрованості у європейський та світовий фінан­со­во-економічний простір;

низька ефективність практичної реалізації функцій ДКЦПФР;

невизначеність правового механізму котирування цінних паперів, тобто відсутність дієвої системи ціноутворення;

низький рівень розвитку вторинного ринку через відсутність єдиного національного центру торгівлі ЦП, що призводить до його тінізації і непрозорості, розростанню позабіржового сектору;

децентралізація і розпорошення фондового ринку України (сьогодні діє 4 біржі і ПФТС) тоді, як у країнах Європи існує єдина національна фондова біржа;

неефективність процедури лістингу, що призводить до допуску до торгів на біржах неліквідних ЦП.

Зазначені причини призвели сьогодні до деструктуризації фондового ринку України і зміщення акцентів в сторону зміцнення позабіржового ринку (в Україні – Позабіржова фондова торговельна система), що “сприяє” непро­зо­рості ринку; перекручуванню брокерами цін на фінансові інструменти; відсут­ності достовірного обліку і контролю з боку держави і, відповідно, втрат бюджету; стримуванню інвестиційної активності іноземних контра­ге­нтів в Україні.

Аналізуючи діяльності Української фондової біржі за останній період можна стверджувати про негативні тенденції в її роботі (див. рисунок 2).

Низька ємність вітчизняного фондового ринку і особливо його вто­рин­ного сегменту підтверджується структурою і обсягом торгів на Українській фондовій біржі, де за увесь 2003 рік було укладено угод з купівлі-продажу ЦП “аж” на 40,83 млн. грн.

Вид цінного паперу

Обсяг торгів в 2003 році, млн. грн.

Акції

21,02

Облігації підприємств

5,04

Похідні інструменти

14,77

Векселі

-

Всього

40,83

     

Рис 3. Структура торгів на УФБ

Формування вітчизняного фондового ринку сьогодні перебуває під впливом низки факторів. Серед них: рівень інфляції, величина платоспро­мож­ного попиту інвесторів, рівень прибутковості інструментів фондового ринку, надійність захисту інвесторів і тримачів ЦП, рівень інвест-привабливості економіки, ефективність державного регулювання та ін.

Вітчизняні економісти зазначають, що Україна йде шляхом розвитку фондового ринку Росії, де також спостерігається значний обсяг поза­бір­жо­во­го ринку. Це пояснюється неспроможністю вітчизняних компаній дотри­му­ва­тись правил відкритого звітування, необхідного для роботи на біржі, а також розподіленістю біржового ринку.

В умовах становлення і розвитку вітчизняного фондового ринку вагомого значення набуває питання підтримання його фінансової безпеки. Фінансова безпека фондового ринку тісно пов’язана з бюджетною, борговою та інвестиційною безпекою держави. На думку О. І. Барановського, під фі­нан­совою безпекою фондового ринку слід розуміти оптимальний обсяг його капіталізації, здатний забезпечити стійкий фінансовий стан емі­тен­тів, власників, покупців, організаторів торгівлі, торговців, посередників, консуль­тан­тів, реєстраторів, депозитаріїв та інших учасників ринку і держави в цілому.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Фінанси»: