Сторінка
4
Дж.М. Кейнс одним із перших серед сучасних буржуазних теоретиків відкрито визнав, що капіталізм серйозно хворий, що основними недугами його економічного життя є безробіття, нестача попиту та ін., які мають не випадковий, а закономірний характер і породжені особливостями капіталістичного господарського механізму, який, на його думку, потребує систематичних коригувань з боку держави. Головна ж небезпека полягає в хронічній нестачі попиту на товари. Тому необхідно вводити в обіг додаткові платіжні засоби з метою стимулювання витрат населення і компаній, заохочувати банківський кредит шляхом зниження процентних ставок, безпосередньо створювати додатковий попит з боку державного сектору за допомогою бюджетних асигнувань. Не будемо похапцем та не завжди обачно відкидати з порогу такий підхід, як це "успішно" робилося раніше. Адже післявоєнна практика зміни господарських механізмів розвинених капіталістичних країн "за Кейнсом" незаперечне довела слушність основних його доказів. Але заради об'єктивності зазначимо, слідом за доказами зарубіжних критиків Кейнса, що його рецепти, за всієї привабливості, мають яскраво виражений інфляційний характер, що засвідчила практика 60—70-х років у розвинених капіталістичних країнах. Зростаюча інфляція, прискорений процес знецінення грошей, який у цей час охопив ці країни, поставили на порядок денний питання про невідкладний пошук засобів стабілізації грошового обігу та цін шляхом обмеження припливу платіжних засобів в обіг, що, звичайно, суперечило прийнятій до цього у більшості країн кейнсіанській практиці штучного накачування попиту.
Проти кейнсіанської теорії виступили широко розрекламовані в післявоєнній літературі Заходу представники доктрини монетариз-му. Початок монетаризму датується 1956 p., коли вийшла праця, де викладалося кредо нового напряму, — збірник статей за редакцією американського економіста Мілтона Фрідмена під назвою "Дослідження в галузі кількісної теорії грошей". Сам термін "монетаризм" виник у 1968 p., коли інший американський дослідник у галузі грошей та грошового обігу К. Бруннер вперше використав його для виділення підходу, за яким кількість грошей в обігу має першорядне значення для визначення стану капіталістичної економіки. Популяризації цього терміна сприяли праці М. Фрідмена.
Однак протягом майже 25 років монетаризм не був популярним. Лише в 70-х роках почалися досить стрімкий злет та нечувана досі його популярність, що пояснюється реальною економічною ситуацією того періоду.
Насамперед монетаристи підвели теоретичну підвалину під практичну необхідність відмови від державного втручання в економіку, яке так активно проповідувалося Д. Кейнсом та його послідовниками. На думку М. Фрідмена, його послідовників — К. Бруннера, Ф. Кейгена, Р. Седлена, Д. Фенда та ін. — кейнсіанська стратегія призводить лише до посилення господарських диспропорцій, тоді як ринковий механізм капіталістичного відтворення володіє набагато більшим "запасом міцності" й зовсім не потребує стимулюючих акцій з боку держави. Основою теорії промислового циклу монетаристів є твердження, що коливання господарської активності відбивають різкі стрибки грошової маси, а коливання самої грошової маси є результатом політики "управління попитом". Тому, щоб звести до мінімуму подібні коливання та ліквідувати цикли взагалі, треба ліквідувати державне втручання.
Монетаризм привертає увагу багатьох економістів логічною злагодженістю, моністичним характером своєї будови, завдяки якому побудована за його основними вимогами економічна структура (модель) виявляється досить простою, а пропоновані рішення основних проблем економіки — універсальними. Виникнувши як теорія попиту на гроші, монетаризм з часом став претендувати на роль нової економічної філософії і водночас виступати як особливий тип кредитно-грошової політики, що націлена передусім на контроль за зростанням грошової маси (на противагу контролю за процентними ставками).
Згідно з монетаризмом рівень номінального доходу в економіці визначається масою грошей, що перебуває в обігу; в рамках короткого періоду зміна маси грошей може впливати на рівень не лише цін, а й виробництва, у тривалій же перспективі це приводить лише до зміни загального рівня цін, суттєво не впливаючи на процеси, які відбуваються в так званому реальному секторі, тобто у виробництві. Саме тому М. Фрід-мен займається головним чином дослідженням залежності між цінами, обсягом виробництва і грошовою масою в довгостроковому плані. Він здійснив історико-статистичний аналіз грошового обігу США за столітній період. Внаслідок цих досліджень М. Фрідмен дійшов таких висновків:
• для стабілізації цін важливе значення має неінфляційне зростання грошової маси;
• якщо зміни цін передбачувані й не дуже значні, економічне зростання може відбуватись як за зростання, так і за падіння цін;
• взаємозв'язок зміни грошової маси і тих змінних, на які ця маса має вплив, залишався сталим, незважаючи на різні причини зростання маси грошей;
• основний шлях впливу грошової маси на економіку — від зміни маси грошей до зміни доходу, а не навпаки.
Для того, щоб розв'язувати поточні питання економічної політики, потрібно знати, за Фрідменом, особливості взаємозв'язку темпу зростання цін та рівня безробіття на короткочасний період (крива Філліпса). Ця крива відбиває закономірність — зниження рівня безробіття супроводжується зростанням цін і заробітної плати, в основі якої розкривається твердження, що нація може знизити рівень безробіття лише за рахунок прискорення темпів інфляції.
Крива Філліпса може бути використана саме стосовно короткого відрізку часу, бо в довготривалому періоді навіть низький рівень безробіття призводить до зростання інфляції, оскільки залежить від позиції профспілок та фірм як монополістів. Крім того, ця крива діє лише за умов так званої інерційної інфляції, темп якої постійний. Якщо ж відбуваються непередбачені економічні потрясіння (наприклад, зростання цін на енергоносії), то і темп інфляції зростає також раптово. Причому, починаючи з моменту несподіваного потрясіння, інфляція виявляє тенденцію стабільного темпу зростання аж до моменту чергового потрясіння і т. ін. Прикладом можуть служити дві нафтові кризи як два свого роду економічних стреси (1973 і 1979 p.), які підвищили інерційний рівень інфляції спочатку до 7, а потім до 9 %.
Однак автори підручника "Економіко" П. Самуельсон і В. Норд-хаус зазначають, що теорія простої і стабільної кривої Філліпса вже застаріла. На зміну їй прийшла так звана теорія природного рівня безробіття. Саме безробіття, що є на "природному" рівні, коли фактори, які понижують або підвищують ціни, перебувають у рівновазі, на думку авторів, стримує інфляцію. Для США, наприклад, "природний" рівень безробіття становив на початку 60-х років 4 %, у 80-х роках — 6—7 % і зріс внаслідок дії таких факторів:
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Статистична оцінка інвестиційної привабливості
Основні функції векселів в господарчій діяльності
Фінансування освіти в контексті реалізації інноваційної моделі розвитку економіки України
Управління фінансами та фінансовий контроль на регіональному рівні
Валютний контроль та організація торгівлі іноземною валютою