Сторінка
2
Досвід розв'язування учнями таких задач був проведений в ряді московських шкіл і показав цілковиту можливість запровадження їх до шкільної практики, а також їх доступність для учнів.
Логічна будова шкільного курсу геометрії
Загальноосвітній курс геометрії забезпечує базову геометричну підготовку достатню для продовження освіти в старшій або професійній школі. Виділяються три ступені вивчення геометрії: 1- 4, 5- 6, 7- 9. В 1- 4 класах здійснюється пропедевтична підготовка учнів до вивчення цього курсу. 5- 6 класи. Основна мета вивчення геометричного матеріалу - ознайомити учнів з елементами геометричних знань і підготувати їх до успішного вивчення геометрії в наступних 7- 9 класах.
Вивчення геометричних фігур і тіл супроводжується безпосередніми маніпуляціями з моделями, їх побудовою, конструюванням, спирається на приклади з навколишнього середовища і максимально враховує життєвий досвід учнів.
Учні знайомляться з величинами (довжина і площа), їх вимірюванням і відношенням (взаємне розміщення, паралельності, перпендикулярності).
Основна мета вивчення геометрії в 5- 6 класах ввести на наочно- інтуїтивному рівні поняття про основні фігури на площині і простіші геометричні тіла, їх побудову і вимірювання, розширити уявлення учнів, здобуті в попередніх класах, про істотні ознаки геометричних фігур, уміння обчислювати геометричні величини (довжини, площі, об’єми деяких фігур) за формулами. Геометричні поняття, операції і відношення дістають математичне спрямування.
Мета курсу геометрії в 7- 9 класах - систематичне вивчення властивостей геометричних фігур на площині; засвоєння елементів стереометрії на наочно-інтуїтивному рівні; вироблення вмінь будувати геометричні фігури і застосовувати їх властивості при вивченні суміжних дисциплін; дальше вивчення величин; ознайомлення учнів із застосуванням аналітичного апарату (елементи тригонометрії і алгебри, вектори і координати) до розв’язування задач. Курс геометрії стає базовим курсом, який забезпечує систему фундаментальних знань з геометрії для всіх учнів. Основний апарат доведення - ознаки рівності трикутників, однак залучаються і засоби алгебри.
Поглиблений курс геометрії вивчається учнями 8- 9 класів, які мають намір обрати в старшій школі профілюючим предметом математику або піти навчатися в природничо-математичні ліцеї, спеціалізовані фізико-математичні школи, технічні коледжі тощо.
Геометрія вивчається на більш високому теоретичному рівні, деякі питання загальноосвітнього курсу поглиблюються (поняття про довжину кривої, ізопериметрична задача, перспективне розміщення многокутників, композиція симетрій, поворотів і ін.).
Розглянуті курси геометрії – рівневодиференційовані. Це досягається запровадженням таких рівнів вивчення геометрії, а, значить, сформованості геометричних умінь:
1 рівень (мінімально базовий). Матеріал засвоюється в обсязі обов’язкових результатів навчання, які необхідні учням для подальшого вивчення геометрії в основній і здобуття, в майбутньому, робітничих професій.
2 рівень (базовий). Передбачає засвоєння знань і вироблення вмінь в обсязі, заданому програмами з геометрії.
3 рівень (підвищений). Учні, що вчаться на цьому рівні, дістають більш глибокі знання і вміння, ніж це передбачено програмами.
Рівнева диференціація досягається модульним принципом побудови курсів, який забезпечує підвищений рівень навчання. Кожний курс включає дві частини - інваріантну і варіативну. Варіативна частина містить логічно завершені порції матеріалу, які доповнюють інваріантну частину.
Методична структура курсу геометрії
« .Головне завдання викладення курсу геометрії в школі – навчити учнів логічно мислити, аргументувати свої твердження, доводити .»
. Навряд знайдеться хоч один учень (який закінчив школу), якому не знадобиться розмірковувати, аналізувати, доводити».
Логічне мислення – не тільки міркувати, доводити, але і ставити питання, проводити співставлення, аналізувати.
Порівняння основних елементів і відношення між ними двовимірного і тривимірного просторів.
Основні елементи двовимірного метричного простору і відношення між ними Основні елементи тривимірного простору і відношення між ними
1. Основні формулюючі елементи: точка, пряма. Ними означаються прості двовимірні фігури, із яких створюються більш складні об'єкти.
1. Основні формлюючі елементи: точка, пряма, площина. Ними означаються прості тривимірні фігури, з яких складаються більш складні об'єкти простору.
Між елементами простору існують такі відношення:
- Тотожність (збіг)
- Інцедентність (належність)
- Паралельність
- Перпендикулярність
Над елементами простору можна виконувати такі операції:
- сполучення
- перетин
Обов’язковий мінімум при вивченні геометрії в 7- 9 класах:
зображувати геометричній фігури, вказані в умовах теорем і задач і виділяти відомі фігури на кресленнях і моделях;
- проводити доказові міркування в ході розв’язання типових задач;
- обчислювати значення геометричних величин (довжин, кутів, площ) застосовуючи вивчені властивості і формули;
- виконувати основні побудови циркулем і лінійкою, розв’язувати нескладні комбіновані задачі, які зводяться до виконання основних побудов;
- застосовувати апарат алгебри і тригонометрії в ході розв’язання геометричних задач;
- використовувати вектори і координати для розв’язання стандартних задач (обчислення довжин і кутів, додавання векторів і множення вектора на число).
Перші уроки систематичного курсу планіметрії досить важкі, так як на них систематизуються одержані раніше знання про взаємне розміщення прямих на площині. Це обумовлене причинами: психічними особливостями учнів цього віку, виділенням курсу геометрії в окрему навчальну дисципліну і новизною його структури, різним підвищенням рівня строгості логічних міркувань, введенням більшого числа нових понять, термінів, нової символіки, підвищення рівня абстрактності вивченого матеріалу, новим змістом заданого матеріалу, недостатнім розвитком просторових уявлень учнів, несформуванням умінь і навичок узагальнення, абстрагування. Методика викладання перших розділів планіметрії пропонує поступовий перехід від конкретного до загального, постійне звертання до оточуючої дійсності і іншим засобам наочності, велика увага навчанню учнів умінню логічно міркувати, обґрунтовувати, доводити висловлені твердження, орієнтуватися у вивчених математичних твердженнях, аксіомах, теоремах, означеннях, які для них являються новими.
З перших етапів вивчення геометрії необхідно пов'язати в єдину систему розповідь вчителя, текст підручника, відповідні записи на дошці і в зошиті з малюнками, які є опорою для учнів під час самостійної роботи. На першому уроці геометрії необхідно учнів познайомити з історією виникнення геометрії.
Геометричні об'єкти постають перед учнями в новому вигляді. Точка і пряма розглядаються як основні поняття, властивості яких розкриваються в аксіомах.
При розробці методики ведення аксіом доцільно враховувати такі моменти:
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Шляхи навчання діалогічного мовлення
Система позакласної виховної роботи Гімназії ім. В.Т. Сенатора Смілянського району Черкаської області
Розвиток інтересу до навчання фізики в учнів у позакласній роботі на прикладі 11 класу загальноосвітньої школи
Психолінгвістичні основи вивчення дієслова в початкових класах
Робота над засобами логіко-емоційної виразності читання в початкових класах