Сторінка
2
Терміном "наочність" зазвичай означають принцип, яким керується учитель в процесі навчання біології. Наочність забезпечує єднання чуттєвого і логічного, конкретного і абстрактного, сприяє розвитку абстрактного мислення, у багатьох випадках служить його опорою.
Наочність як засіб навчання призначена для створення у статичних і динамічних образів, що вчаться. Вона може бути предметною або образотворчою. Поняття "Засіб наочності" (наочний засіб) дуже близько за змістом з поняттям "Наочний посібник", але значно ширше за об'ємом. Так, наприклад, досвід по випару, телепередача, малюнок на дошці, малюнки в підручнику належать до засобів наочності, але не є наочними посібниками.
Наочні посібники - це конкретні об'єкти, використовувані учителем на уроці. Вони можуть бути у вигляді колекцій, гербарію, живих рослин і тварин, таблиць з малюнками і схемами, муляжів, аплікацій, діафільмів, роздавального матеріалу, дидактичних карток. Наочні посібники, що виражають біологічний зміст предметів, що вивчаються, і явищ, - основні засоби навчання, а різні прилади, інструменти, технічне устаткування допоміжні.
Наочність як дидактичний принцип навчання
Наочний посібник один із засобів розумового розвитку. Вони займають певне місце в навчанні учня і не визначають усього ходу вчення. Сучасний учитель має великий вибір наочних посібників. Причому наочні засоби навчання удосконалюються і стають усе більш зручними і ефективними для виконання поставлених учителем завдань. Сучасні умови навчання змушують учителя не лише застосовувати наочні посібники, але і думати наскільки вони сприяють виконанню поставлених завдань. Наочні засоби можуть сприяти кращому засвоєнню знань, бути нейтральними до процесу засвоєння або гальмувати розуміння теоретичного матеріалу.
Результати УВП залежать багато в чому від того, наскільки збагачений він різноманітними засобами навчання, а також від майстерності учителя, який ці засоби використовує. Вдосконалення змісту освіти закономірно вимагає вдосконалення форм, методів, прийомів і засобів навчання. Створення засобів навчання знаходиться в тісному зв'язку з розвитком техніки, передовим педагогічним досвідом.
Успіх навчання також залежить від правильної організації усієї розумової діяльності дитини. Наочність навчання ставати одним з чинників, що впливають на характер засвоєння учбового матеріалу. Засоби наочності забезпечують повне формування якого - або образу, поняття і тим самим сприяють міцнішому засвоєнню знань, розумінню зв'язку наукових знань з життям. Використання засобів наочності в учбовому процесі завжди поєднується із словом учителя. Проводячи самостійні досліди, учні можуть переконатися в істинності знань, що придбавалися, в реальності тих явищ і процесів, про які розповідає учитель. А упевненість в істинності отриманих відомостей, переконаність в знаннях роблять їх усвідомленою, міцною. Засоби наочності підвищують інтерес до знань, роблять легшим процес їх засвоєння, підтримують увагу дитини, сприяють виробленню у учнів емоційно-оцінного відношення до знань, що повідомляються.
Дидактичні дослідження про застосування наочності, про поєднання засобів наочності і слова учителі, проведені під керівництвом професора Л.В. Занкова і в науково-дослідному інституті шкільного устаткування під керівництвом С.Г. Шаповаленко,, В.Г. Болтянского і Л.П. Прессмана дозволили визначити деякі загальні правила застосування засобів наочності.
Перш ніж відібрати для уроку той або інший вид наочності, необхідно продумати місце його застосування залежно від його дидактичних можливостей. При цьому слід мати на увазі, в першу чергу, цілі і завдання конкретного уроку і відбирати такі наочні посібники, які чітко виражають найбільш суттєві сторони явища, що вивчається на уроці, і дозволяють учневі вичленяти і групувати ті істотні ознаки, які лежать в основі формованого на цьому уроці представлення або поняття.
Від учбових завдань залежить і вибір однієї з форм поєднання наочності і слова учителя. У одних випадках джерелом знання виступає наочний посібник, а слово учителя виконує функцію керівництва сприйняттям учнів. Наочні посібники можуть служити опорою для створення зв'язків між фактами, явищами, недоступних безпосередньому спостереженню, а слово учителя спонукає до спостереження і направляє дітей на осмислення, тлумачення зроблених спостережень.
При узагальненні, повторенні вивченого матеріалу джерелом знання про факти, явищах або їх зв'язках виступає слово учителя, а наочність виконує функцію підтвердження, ілюстрації, конкретизації словесного повідомлення або є відправним пунктом повідомлення, що містить відомості про явища і зв'язки, недоступні безпосередньому сприйняттю. Наочні засоби можуть служити основою для самостійної роботи учнів. В цьому випадку учитель лише визначає завдання і направляє діяльність учнів.
Засоби наочності використовуються на усіх етапах процесу навчання біології : пояснення нового матеріалу, закріплення знань, формування умінь і навичок, виконання домашніх завдань і перевірка засвоєння учбового матеріалу. Засоби навчання застосовуються не лише на уроці, але і при інших форма навчання біології.
Класифікація наочних посібників за біологією
Основним методом вивчення біології в школі є спостереження. Проте не завжди можна провести спостереження предметів і явищ природи в природному стані. В цьому випадку необхідні представлення і поняття можуть бути сформовані за допомогою наочних засобів навчання.
Засоби наочності на підставі їх характеру і значення в навчанні біології можна розділити на дві групи: основні і допоміжні. Серед основних розрізняють реальні (натуральні), знакові (образотворчі) і вербальні (словесні) засоби, а серед допоміжних - технічні засоби навчання (ТСО) і лабораторне устаткування (ЛО).
У свою чергу, натуральні (реальні) наочні посібники, використовувані на уроках біології, розділяють на живі і неживі, або препаровані. Образотворчі (знакові) ділять на площинні (мальовані) і об'ємні.
Натуральні посібники
Натуральними живими посібниками служать спеціально підібрані рослини (кімнатні і принесені з шкільної ділянки або з екскурсії), тварини в акваріумах, інсектаріях, тераріумах і клітинах в куточку живої природи.
До натуральних препарованих посібників відносяться гербарії, вологі препарати, мікропрепарати, колекції, скелети хребетних тварин і окремі їх частини, опудала, роздавальний матеріал для практичних робіт та ін.
Демонстрація живих рослин і тварин як роздавальний матеріал вимагає завчасної їх підготовки. Вибір цих об'єктів визначається програмою, місцевими умовами і вимогами по охороні природи. Окрім збору об'єктів в природі, рослини можна спеціально висіяти на ділянці, щоб приготувати роздавальний матеріал, а шкідників, що оселилися на рослинах учбово-досвідченої ділянки, зібрати для колекцій, для використання як роздавальний матеріал по зоології. При роботі з гербаріями і колекціями слід враховувати, що цей матеріал дає неповне уявлення про живі організми. Тому його слід використовувати в комплексі з іншим устаткуванням, що допомагає зрозуміти властивості організмів, що вивчаються.