Сторінка
3

Формування і розвиток інтересу учнів до вивчення біології в 7 класі з використанням нетрадиційних засобів наочності

Окрім висушених натуральних об'єктів - гербаріїв, колекцій (насіння, суцвіть, плодів, шишок) - в курсі 6 класу і колекцій комах, окремих частин тіла тварин (пір'я, кістки, луска, раковини) - в курсі 7 класу використовують вологі біологічні препарати, які монтують між двома скляними пластинами і опускають в склянку з консервуючою рідиною. Приготовані таким чином вологі препарати дозволяють вивчити внутрішню і зовнішню будову організмів в їх натуральних розмірах. Серед них можна назвати наступні препарати: "Коріння бобової рослини з бульбами", "Розвиток жаби", "Розвиток комахи", "Аскарида", "Внутрішня будова річкової раки" та ін. За допомогою цих препаратів вивчають внутрішню будову тварин, фази розвитку комах та ін. Об'єкти, опушені у фіксувальну рідину, часто втрачають природне забарвлення і у такому разі їх використовують на уроці у поєднанні з іншими посібниками, що відображують природне забарвлення цих об'єктів і їх місце розташування в цілісному організмі.

Одним з найважливіших видів натуральних навчальних посібників є мікропрепарати. Вони не замінимі в пізнанні клітинної будови організмів, а також інших мікроскопічно малих природних об'єктів (бактерії, плісневі гриби, спори грибів, мохів і папоротей, пилок рослин, клітини крові і ін.).

Мікропрепарати діляться на:

постійні, виготовлені фабричним шляхом спеціально для навчання;

тимчасові, приготовані учителем для уроку або на уроці самими школярами.

Постійні мікропрепарати є щонайтоншими зрізами тканин організмів, їх органів. Клітини в більшості своїй не мають забарвлення і тому, навіть при великому збільшенні мікроскопа, буває важко розглянути внутрішньоклітинні структури, у тому числі ядро. У зв'язку з цим клітинні мікропрепарати забарвлюють спеціальними барвниками для надання їм більшій наочності. Учителям обов'язково потрібно попереджати дітей про те, що колір не є природним для мікроструктур. Щоб можна було розібратися в мікропрепараті, що вивчається, його використовують в комплексі із зображенням - мікрофотографією або таблицею для цього студією "діафільм" випущені серії діапозитивів мікропрепаратів, що представляють фотографії, по курсу "Рослини. Бактерії, Гриби Лишайники";

Тимчасові препарати так називаються тому, що не зберігаються довго. Після ознайомлення з мікрооб'єктом тимчасовий препарат змивається з предметного скла. Приготування мікропрепарата - один з обов'язкових видів умінь, що формуються в курсі біології, починаючи з 6 класу.

На уроках біології часто використовують колекції, які представляють монтаж натуральних об'єктів, об'єднаних певною тематикою. Наприклад, колекції можуть бути використані при вивченні зовнішньої будови організмів або їх частин ("Колекція плодів і насіння", "Представники загонів комах" та ін.). Такі колекції називаються морфологічними. Їх використовують для порівняння об'єктів, виявлення рис схожості і відмінності. Для вивчення ролі тварин в природі існують інші учбові колекції: "Комахи - обпилювачі лугових рослин", "Комахи - шкідники хлібних культур", "Ушкодження хвойних дерев короїдами" і тому подібне. З'ясовувати взаємозв'язки у органічному світі, розглядати онтогенетичний розвиток організмів, простежувати загальнобіологічні закономірності допомагають загальнобіологічні колекції. Наприклад, "Розвиток шовковичного шовкопряда". "Розвиток хруща", "Захисні пристосування у тварин" та ін. Технологічні колекції демонструють продукти, що отримуються з природних матеріалів, наприклад, "Кам'яне вугілля і продукти його переробки", "Зернові культури і крупи, що отримуються з них" та ін.

Для вивчення будови хребетних тварин на уроках використовують препаровані скелети (риби, жаби, ящірки, змії, курки і кішки) і їх окремі кістки. Використовуються також опудала тварин (голуб, кролик, ховрах та ін.). Слід зауважити, що опудала тварин необхідно містити в особливих коробках або в засклених шафах, інакше вони швидко приходять в непридатність - пересихають і стають дуже ламкими, припадають пилом, втрачають своє природне забарвлення і форму. Їх дістають із зберігання тільки для демонстрації на уроці. Існуюча практика використовувати опудала тварин для прикраси кабінету не рахується вдалою.

Багато натуральних матеріалів потрібно для проведення лабораторно-практичних робіт в усіх курсах біології з 6 по 11 класів. Це рослини, окремі їх частини, тканини, клітини, культури бактерій, гриби капелюшні і плісневі, водорості, одноклітинні тварини, дрібні домашні тварини (хом'яки, миші, рибки, молюски, дафниїта ін.).

Образотворчих посібників

Забезпечити усі уроки натуральними об'єктами не представляється можливим не лише тому, що потрібно дбайливо відноситися до природних ресурсів, але і у зв'язку з тим, що не усе можна принести в клас і не усе можна побачити на живих об'єктах. Розкриття процесів, закономірностей живої природи вимагає включення в учбовий процес спеціально розроблених образотворчих посібників. Вони виконують велику і дуже важливу роль.

Образотворчі посібники відрізняються дуже великою різноманітністю. До них відносяться об'ємні - муляжі і моделі; мальовані - таблиці (мальовані і монтувальні), географічні карти, репродукції картин, портрети учених, дидактичний роздавальний матеріал.

Муляжі - це посібники, які точно копіюють натуральні об'єкти. Фабричний виготовлений наступні муляжі "Набір плодів гібридних і поліплоідних рослин з початковими формами", "Плодові тіла капелюшних грибів" та ін. Вони показують форму, розміри, забарвлення природних об'єктів. Їх використовують в тих випадках, коли немає можливості застосувати натуральний об'єкт або натуральний об'єкт з якої-небудь причини не дає учням повного уявлення про нього.

Моделі є зображеннями натуральних об'єктів, але вони не копіюють об'єкт, а представляють його найголовніші властивості у виді, що схематизував.

Моделі можуть бути площинні і об'ємні, статичні і динамічні, наприклад площинна модель, що демонструє роботу клапанів серця, або аплікативна модель внутрішньої будови жука. Об'ємна модель серця фабричного виготовлення дає можливість детально ознайомитися з особливостями його зовнішньої і внутрішньої будови. Багато статичних моделей розбираються. Це дозволяє вивчати зовнішню і внутрішню будову органу (наприклад, моделі будови квітки, ока, вуха, бруньки людини та ін.). Динамічні моделі, як правило, знайомлять з процесами, що протікають в організмі. До них відносяться магнітні моделі "Біосинтез білків", "Закони Менделя", "Цикл розмноження моху", "Модель біогеоценозу" та ін.

Найчастіше в навчанні біології використовуються таблиці. Вони можуть бути рельєфними і друкарськими

Рельєфні таблиці - барвисті зображення предметів, представляючі барельєфи з пластика. Неглибоким рельєфом виділені контури організму, системи органів, частини органу. Такі таблиці довговічні, легко миються, але для їх зберігання потрібно значно більше місця, ніж для друкарських таблиць.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: