Сторінка
6
виховувати інтерес до тваринного світу.
Хід уроку :
III. На етапі вивчення нового матеріалу з першою групою випробовуваних в темі "Особливості організації молюсків, їх походження" як наочний посібник використовувалася друкарська таблиця "Будова молюсків. При вивченні нового матеріалу з другою групою випробовуваних використовувалися: вологий препарат "Внутрішня будова беззубки", друкарська таблиця "Будова молюсків", а також ілюстрації підручника. При виконанні лабораторної роботи (це етап самостійного вивчення теми) і в першій і в другій групі учнями використовувалася колекція "Раковини молюсків". У лабораторній роботі були наступні завдання:
Розглянете і замалюйте раковину молюска (підписати усі її складові), визначите передній і задній кінець раковини.
По лінії річного приросту визначите вік раковини.
З'ясуєте, з яких шарів складається раковина.
Розглянете зовнішню і внутрішню поверхню раковини, визначите їх колір. Поясните причину відмінності забарвлення.
Зробіть висновок про роль раковини в житті молюска. Чи завжди раковина його захищає?
Учням необхідно було виконати завдання, використовуючи раковину беззубки.
IV. Закріплення матеріалу.
На цьому етапі випробовуваним групам було запропоновано наступне завдання:
Знайдіть помилки в тексті і виправіть їх. Молюски зустрічаються тільки в морях (ні, є і наземні). Нервова система у них дифузного типу (розкидано - вузловий тип), добре розвинений надглотний ганглій. Кровоносна система замкнута (не замкнута) і складається з серця і посудин. Орган дихання - мантія (легені і зябра), органи виділення бруньки і сечовий міхур (відсутній). У глотці є терка з роговим шаром. Є травні залози. Молюски - дуже рухливі роздільностатеві тварини, що грають важливу роль в житті людини.
Після виконання цього завдання було відмічено, що в другій групі, де використовувалася більша кількість наочного матеріалу, правильних відповідей було більше, ніж в першій.
Фрагмент уроку № 2
Тема: Різноманіття молюсків, їх значення в природі
Мета уроку : вивчити особливості і різноманіття основних класів, об'єднаних в тип Молюски.
Завдання уроку : - розглянути особливості основних класів молюсків; різноманіття видів і їх значення в природі.
продовжити формування умінь обгрунтовувати і доводити.
виховувати дбайливе відношення до природних біофільтрантам води.
III. Вивчення нового матеріалу.
У двох групах використовувалися наступні наочні матеріали: друкарська таблиця "Різноманіття молюсків" і демонструвався відеофільм "Різноманіття молюсків і їх значення в природі".
По закінченню вивчення теми "Тип Молюски" був проведений контроль знань учнів з наступними завданнями:
Робота з дидактичними "німими" картками. Необхідно по пам'яті підписати внутрішні органи молюска, назвати які речовини входять до складу раковини молюсків і для чого вона служить.
Самостійна робота з наступних питань: На які три основні відділи підрозділяють тіло більшості молюсків? (Голова, тулуб, нога). Яка симетрія тіла у більшості молюсків? (двостороння). Як називається складка шкіри, що покриває тіло молюска зовні? (Мантія). Якого типу кровоносна система у молюсків? (незамкнутого). Чим представлені органи дихання у молюсків? (Легені і зябра). Від якої групи пішли молюски? (Древні неспеціалізовані багатощетинкові черв'яки). Які три класи об'єднує тип молюски? (головоногі, чревоногі, двостулкові).
Опитування деяких учнів у дошки за допомогою друкарської таблиці.
За результатами проведеного контролю у випробовуваних груп було відмічено, що друга група, в якій використовувалася більша кількість наочного матеріалу, виконала більше завдань правильно, чим перша.
Фрагмент уроку № 3
Тема: Тип Членистоногі.
Мета уроку : ознайомити учнів з організацією членистоногих
Завдання уроку : - розглянути особливості будови членистоногих;
продовжити формування умінь порівнювати різні еволюційні групи організмів;
виховувати інтерес до навколишнього світу.
III. Вивчення нового матеріалу.
При викладі нового матеріалу використовуються і в першій і в другій групах друкарські таблиці і ілюстрації підручника.
IV. Закріплення матеріалу.
При закріпленні матеріалу було запропоновано наступне завдання:
Закінчите пропозиції
До членистоногих відносяться різноманітні (водні і сухопутні) форми, що мають (членистими) кінцівки і сегментованим (тілом). Тіло членистоногих складається з 3 відділів - (голова, груди, черевце), покрито (хитинизированою кутикулою). Перші членистоногі виникли від древніх вільноживучих (багатощетинкові) черв'яків. Тип об'єднує 3 класи (ракоподібні, павукоподібні, комахи).
З цим завданням впоралися обидві групи учнів.
Фрагмент уроку № 4
Тема: Тип Членистоногі. Клас Ракоподібні
Мета уроку : розглянути особливості будови ракоподібних.
Завдання уроку : виявити характерні риси будови і життєдіяльності ракоподібних;
продовжити формування умінь порівнювати різні еволюційні групи організмів, обгрунтовувати відповідь, працювати з додатковою літературою;
виховувати інтерес до навколишнього світу.
III. Вивчення нового матеріалу.
При вивченні нового матеріалу в темі "Тип Членистоногі. Клас Ракоподібні" в першій групі використовувалися тільки натуральні наочні посібники "Скелет річкової раки", "Лангуста". У другій групі використовувалися натуральні наочні посібники "Скелет річкової раки", "Лангуста", друкарські таблиці "Будова річкової раки", "Різноманіття ракоподібних", ілюстрації підручника. За допомогою друкарських таблиць в другій групі пояснювалася будова ракоподібних. За допомогою таблиці учитель показував відділи тіла річкової раки, його кінцівки і розповідав про їх основні властивості. У першій групі пояснення нового матеріалу йшло за допомогою бесіди без використання наочного матеріалу. Далі обидві групи самостійно виконували лабораторну роботу, використовуючи натуральні наочні посібники.
IV. Закріплення матеріалу.
Як закріплення вивченого матеріалу була проведена бесіда з питань:
1. Які частини тіла є у раки? (Головогруди, черевце, кінцівки, що виконують різні функції).
2. Скільки пар ходильних ніг у раки? (5 пар).
3. Які особливості зовнішньої будови дозволяють ракоподібним захоплювати здобич? (1 пара ходильних кінцівок у них закінчується клішнями, які служать для захоплення їжі, а так само для оборони).
На останнє питання перша група утруднювалася відповісти, оскільки в ній пояснення нового матеріалу йшло за допомогою бесіди, без використання наочності. Друга група без утруднення відповіла на поставлені питання. Це свідчить про необхідність використання комплексу наочних посібників на уроках.
Фрагмент уроку № 5
Тема: Тип Членистоногі. Клас Комахи.
Мета уроку : вивчити особливості зовнішньої будови комах.
Завдання уроку : - розглянути особливості зовнішньої будови хруща