Сторінка
4

Формування умов інклюзії для розвитку дитини в закладах освіти

З метою впровадження розробленої моделі інклюзивного навчання у Волноваському районі був розроблений районний проект «Соціально-педагогічні аспекти організації інклюзивної освіти дітей в умовах школи» на 2011-2015 роки.

Основна мета даного проекту:

Розробка і реалізація механізму інклюзії дітей з особливостями психофізичного розвитку в загальноосвітні навчальні заклади і в соціальне середовище з урахуванням їх типологічних та індивідуальних особливостей.

Стратегічна мета:

Формування нової філософії щодо дітей з особливостями психофізичного розвитку, реалізація та поширення моделі інклюзивного навчання цих дітей у загальноосвітніх навчальних закладах, забезпечення нормативно-правової та навчально-методичної бази у відповідності до Конвенції ООН про права дитини.

Об’єкт дослідження:

Навчання дітей з освітніми особливостями в умовах загальноосвітніх навчальних закладів при забезпеченні відповідної психолого-педагогічної підтримки з боку дорослих (фахівців, батьків).

Предмет дослідження:

Ступінь та умови компенсаторно-корекційного впливу на дитячу особистість, результативність цього впливу; динаміка соціально-психологічної інклюзії; наявність позитивних зрушень у розвитку ціннісних орієнтацій здорових дітей; динаміка становлення особистості (діти з особливими потребами та їхні здорові однолітки), здатність долати труднощі та досягати успіху.

Завдання дослідження:

- вивчити соціально-психологічне підґрунтя організації спеціальних, інтегрованих класів - інклюзивного навчання;

- вивчити та встановити стартові індивідуальні показники розвитку дітей з особливостями психофізичного розвитку та їхніх здорових однолітків;

- дослідити вплив інклюзивного навчання на дітей з особливостями психофізичного розвитку та їхніх однолітків;

- дослідити ефективні шляхи залучення дорослих до роботи в інклюзивних класах;

- розробити методичні рекомендації для педагогічних працівників інклюзивних класів з питань змісту та технологій навчання дітей з особливостями психофізичного розвитку та для батьків;

- розробити та реалізувати механізм забезпечення командного підходу для забезпечення навчально-виховного процесу;

- систематично висвітлювати результати експериментальної діяльності для ознайомлення з ними широкого кола громадськості, отримання зворотного зв`язку, внесення коректив у науково-дослідну роботу.

Програмно-методичне забезпечення:

Навчання дітей з особливостями психофізичного розвитку в інклюзивних класах здійснюється на основі типових навчальних планів і програм для загальноосвітніх навчальних закладів та індивідуальних програм, розроблених навчальним закладом.

Забезпечення індивідуальних психофізичних особливостей дитини, її функціональних і потенційних можливостей і потреб реалізується за допомогою компенсаторно-корекційних заходів, які частково реалізуються у процесі шкільного навчання, частково в сім’ї.

Роботу цього проекту було розраховано на чотири роки навчання дітей з особливими потребами в закладах освіти, вона складається з чотирьох етапів:

1) аналітико-діагностичний (2011-2012 рр.) – вивчення й аналіз вітчизняного та зарубіжного досвіду інклюзивного навчання, сучасного стану навчально-виховного процесу, його методичного забезпечення; специфіка організації навчального процесу на основі використання інклюзивної освіти;

2) проектно-організаційний (2012–2013 рр.) – створення навчально-методичного забезпечення навчального закладу; розробка моделі інноваційного закладу на основі інклюзивного навчання;

3) формувально-експериментальний (2013–2014 рр.) – оцінка впровадження інклюзивної освіти у навчальний процес засобами психолого-медико-педагогічної реабілітації школярів із особливими освітніми потребами, написання учасниками проекту навчальних посібників та методичних рекомендацій на електронних носіях;

4) апробаційний (2014–2015 рр.) – експериментальна апробація застосування моделі інноваційного закладу на основі інклюзивного навчання, апробація створених навчальних посібників та методичних рекомендацій, упровадження сучасних засобів інклюзії у закладах освіти м. Волноваха і району.

Реалізація проекту розпочалася на базі Волноваської загальноосвітньої школи 1-111ступенів №7.

З початку реалізації проекту сталися такі зміни:

- залучено спеціалістів: психолога та соціального педагога, які створили електронний банк даних про неповносправних дітей Волноваського району та їх освітні потреби;

- проведено навчання персоналу загальноосвітньої школи №7 на тренінгах з таких тем: «Інклюзивна освіта», «Фізична доступність загальноосвітніх закладів», «Рекреаційні забави»;

- облаштований зал фізичної реабілітації для проведення інтегрованих занять та рекреаційних забав із здоровими та дітьми з особливими освітніми потребами;

- школа отримала статус опорної школи, завдяки чому напрацювання проекту «Інклюзивна школа» поширюються серед інших шкіл Волноваського району, у педагогічних колективах, серед батьків та дітей.

Завдяки виконаній діяльності у школі сталися зміни, які привели до позитивного результату: педагоги, батьки і діти стали з кращим розумінням ставитися до дітей з неповносправністю. Адміністрація школи, за фінансової підтримки Волноваської райдержадміністрації, побудувала пандуса.Вчителі спільно з персоналом районної ПМПК та представниками громадських організацій приймали участь у підготовці та проведенні благодійної акції «Добре серце – умілі руки», виставці − ярмарці дитячих виробів, презентації залу фізичної реабілітації, пройшли навчання на тренінгах з таких тем, як «Інклюзивна освіта», «Забезпечення доступності для людей з інвалідністю в закладах освіти», «Рекреаційні забави».

Враховуючи вищезазначене, тема дипломної магістерської роботи: Формування умов інклюзії для розвитку дитини в закладах освіти, розкрита в повному обсязі. Про це свідчить довідка про впровадження результатів дослідження, відгук наукового керівника, рецензії на магістерську роботу.

І в завершенні своєї доповіді слід зазначити, що у процесі впровадження інклюзивної школи діють певні правила: всі учні в школі рівні, всі діти впродовж дня мають рівний доступ до процесу навчання; у всіх учнів повинні бути рівні можливості для встановлення і розвитку важливих соціальних зв’язків. Інклюзія спрямована на формування позитивної громадської думки, законодавчого, нормативно-правового, наукового та навчально-методичного забезпечення й термінової підготовки кадрів, підвищення фахового рівня педагогів саме в цьому напрямі. Інклюзія враховує потреби, а також і спеціальні умови та підтримку, необхідну учням і вчителям для досягнення успіху.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: