Сторінка
6
Із поданої « бібліотечки » видно, що вона не суперечить технології, розробленій у дидактиці. Бо головне завдання педагога – не тільки чітко усвідомлювати мету кожного окремого уроку, а й розуміти важливість проведеного заняття як органічної ланки загального перебігу даної теми, розділу, курсу, циклу, всього навчально-виховного процесу.
Стимулюючи творчість учителя та його вихованців, нетрадиційні заняття створюють сприятливі умови для співробітництва, що надзвичайно важливо в роботі початкової школи, якій належить значне місце у формуванні всебічного розвитку людини. А тривалі спостереження вчителів – практиків Д.Демчук й І.Гукач дають змогу зробити висновок, що нетрадиційні форми роботи захоплюють учнів новизною, дозволяють вести міжпредметну розмову під час проведення занять, сприяють задоволенню навчальних інтересів школярів, а також забезпечують фундаментальні засвоєння або глибоку перевірку набутих знань.
Сучасність висуває серйозні проблеми розвитку й удосконалення освіти. Від якості, глибини та обсягу знань, якими оволодіває підростаюче покоління , значною мірою залежить прогрес нашого суспільства.
У молодших класах в учнів формуються основні інтелектуальні уміння, розвиваються пізнавальні сили і здібності, змінюються їх уміння й навички самостійно засвоювати та осмислювати навчальний матеріал. Найважливішою умовою виховання цих цінних якостей є підвищення пізнавальної активності дітей, розвиток у них пізнавальних інтересів.
У навчальному процесі пізнавальний інтерес виступає, з одного боку, як мотив навчання, а з другого, - як умова успішного навчання. Інтерес – це особливість людини, що виявляється в її спрямованості на певні об’єкти, в прагненні пізнати їх, оволодіти ними.
Виховання стійкого інтересу – процес тривалий і складний. Основними шляхами виховання інтересу є виховання свідомого, відповідального ставлення до навчальної діяльності; виховання позитивних емоцій, пов’язаних з навчальними заняттями; опосередковане виховання інтересу (використання наявних у дітей інтересів для виховання нових).
Формуванню пізнавальних інтересів школярів сприяє використання нестандартних уроків, які дають матеріал для роздумів, можливість виявляти ініціативу і самостійність, потребують розумового напруження, винахідливості та творчості. Пізнавальна діяльність учнів при таких способах її організації в основному має колективний характер, що створює передумови для взаємодії суб’єктів навчання, дає можливість обміну інтелектуальними цінностями, зіставленню і узгодженню різних точок зору про об’єкти, що вивчаються на уроці.
Уміле поєднання традиційних і нетрадиційних форм роботи, використання вчителем таких занять у певній системі та досконале володіння методикою їх проведення забезпечують високу ефективність нестандартних уроків.
Стан досліджуваної проблеми в сучасній початковій школі
Ми виходили з припущення, що використання нетрадиційних уроків української мови як активної форми навчання дозволить виховати у молодших школярів інтерес до цього шкільного предмету.
Експериментальна робота проводилася на базі СЗОШ № 103 м. Кривого Рогу у 2-А (30 учнів) та 2-Б (29 учнів) класах
Щоб перевірити гіпотезу дослідження, необхідно було провести педагогічний експеримент у три етапи:
І етап – констатувальний експеримент.
Його мета полягала в тому, щоб:
1). вивчити досвід роботи вчителів щодо виховання у молодших школярів інтересу до уроків української мови;
2). виявити ставлення педагогів-практиків до нетрадиційних уроків;
3). виявити ставлення учнів 2-х класів до уроків української мови та рівень навчальних досягнень з рідної мови;
4). розробити програму експериментального навчання.
Досвід роботи вчителів початкових класів ми вивчали методом спостереження. Так, наприклад, Лариса Володимирівна Кацюк, вчитель-методист СЗОШ № 103, відмінник освіти України використовує у своїй практичній діяльності нетрадиційні уроки. Саме вони, на її думку, забезпечують ґрунтовне засвоєння учнями матеріалу з рідної мови. Володіння рідним словом на високому рівні – це один із показників загальної культури особистості.
Проводячи урок читання в період навчання грамоти, Лариса Володимирівна вибрала форму гри-фантазії.
Мотивація навчальної діяльності почалася грою « Нісенітниці »:
Послухайте уважно текст. Які нісенітниці ви помітили. Доведіть, що такого не може бути.
У лісі було гарно, тихо. Раптом ми побачили білочку. Яка ж вона чудова! Вся біленька, пухнаста. У неї була довга мордочка, маленькі чорні очі і куций хвостик. Білочка щось тримала в лапках – це була маленька срібляста рибка. Але, побачивши нас, білочка перелякалася і втекла.
Надзвичайно цікавими виявилися завдання, які учні виконували за власним вибором:
1. Прочитайте зашифровані слова 2. Прочитайте лист від
казкових героїв.
ратіноБу У вітіс ликаве стькількі
рашкаЧебу зокка. В жнійко з инх
булино Ци їство роїте. Зки
васикІ – лесик Ка чатьв асн
Те брудо.
Ніна Іванівна Резніченко, вчитель вищої категорії, старший вчитель ЗОШ І –ІІ ступенів № 4 м. Лебедин Сумської області [ 46, 8-11 ] пропонує своїм вихованцям різноманітні граматичні ігри та цікаві вправи. Наприклад:
Діти, Весняний Вітерець приніс слова, щоб ви їх запам’ятали, правильно вимовляли і писали.
Стілець, шафа, радіо, велосипед, квітка.
Допоможіть Мудрасику розв’язати кросворд.
Порядок роботи.
У клітинах кожного рядка треба записати іменники. Відгадати ці слова вам допоможуть речення, в яких пропущені відповідні іменники.
1 |
І | |||
2 |
М | |||
3 |
Е | |||
4 |
Н | |||
5 |
Н |
1. Ще не смеркало, а на заході вже зійшла вечірня…. (зірка)
2. Опівдні на вахту заступила нова…. (зміна)
3. Ми живемо в Україні. Прекрасна це…. (земля)
4.… була цікава, і її швидко прочитали всі учні класу. (книга)
.Бабусі допомагає …. (онука)
Найпершим у нашому саду цвіте абрикос, а потім…. (вишня)
Діти зійшли на вершину гори і побачили, що … звисає над глибокою ущелиною. (скеля)
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Нетрадиційні уроки з біології
Семінар як форма навчання учнів умінню працювати з різними джерелами інформації
Виховання культури світогляду школярів
Засоби стимулювання навчальної активності молодших школярів
Акмеологічний підхід у теорії й практиці вищої педагогічної освіти України, Росії, Білорусі