Сторінка
9
Третій зайвий
Мета: Вчити дітей об'єднувати предмети в групу за особливій ознаками. Продовжувати працювати із символами. Розвивати пам’ять.
Хід гри: Па малюнках зображені дикі тварини, свійські тварини дикі птахи, свійські птахи
Дорослий пропонує, дітям великий зелений квадрат (він позначає слона), великий червоний трикутник (він позначає. орла) і маленьке червоне коло (воно позначає корову). Треба розкласти фігури в потрібне місце: диких тварин треба покласти лише до диких тварин, свійських тварин – до свійських, диких птахів – до диких, свійських птах – до свійських. Куди попаде зелений квадрат? Червоний трикутник? Маленьке червоне коло?
Потім за, бажанням, взяти іншу партію тварин (лисицю, лелеку, собаку тощо), позначити їх фігурами з набору та знайти потрібне місце на малюнках. Гра ускладнюється поступово: спочатку додають малюнки з однією твариною або з одним птахом, потім двома, трьома.
Збери пірамідку
Мета: Розвивати уявлення дитини.
Матеріал: Пірамідка, картки.
Хід гри: Для проведення потрібна звичайна велика пірамідка, вдається з 8 кілець різного кольору, основи і верхівки. Крім Знадобиться приготувати 5-7 карток (з картону чи цупкого паперу) зі схематичними малюнками різних, на перший погляд, незвичайних варіантів зібраної пірамідки. Дитина розбирає пірамідку складає її за одним з малюнків.
Якого кольору предмети?
Мета: Вчити дітей самостійно визначати і називати кольори т відтінки.
Матеріал: Посуд, іграшки, інші речі.
Хід гри: Вихователь запропоновує назвати колір стін, підлоти тощо. Потім запрошує дитину і запропоновує. розповісти якого кольору меблі, посуд тощо. Якщо дитина називає правильно, то діти плескають у долоні, якщо дитина помиляється, то допомагають відповісти правильно. Завдання дається кожній дитині окремо, але наприкінці гри вихователь дає більш точну назву колір і його відтінків.
Ігри на розвиток відчуття
Впізнай, що заховано
Мета: Вчити дітей впізнавати па дотик., або уявляти предмети складеним описом.
Матеріал: Іграшки.
Хід гри: У цій грі дитині необхідно мати вміння уявляти предмети за складеним описом і самій описувати різні предмети. Іграшки заховують і роблять опис її зовнішнього вигляду. Наприклад, "Жовтого кольору, голова кругла, дзьоб гострий" (курчатко). Яка дитина здогадалася, то їй віддають захований предмет. Наступний предмет буде заховувати дитина, а також описувати його. Гру можна ускладнити, заховуючи іграшки в "чарівну торбинку". Після того, дитина відгадає, їй пропонують знайти відповідний предмет торбинці па дотик.
Ігри на розвиток уявлення
Чарівні фарби
Мета: Знайомити дітей з відтінками різних кольорів.
Матеріал: Демонстраційний: морква й апельсин, червона й же фарби, стрічки. Роздавальний: па колену дитину папір, палітра, фарбова склянка з водою, ганчірочка.
Хід гри: Вихователь: "Діти, сьогодні ми з вами будемо малювати моркву і апельсин. Якого кольору морква, апельсин? Між ними є різниця?" Педагог три має демонстраційні апельсин і моркву в одній руці, щоб різниця була очевидною. "Правильно, морква більш червона, а апельсин – жовтий. Він жовто-оранжевий. Діти, хто знає, як можна зробити жовтогарячу фарбу?" – запитує вихователь. Викликана дитина говорить, що треба червону і жовту фарби змішати на палітрі, а потім одержаним кольором малювати па папері. Вихователь: "Ми вже знаємо, що морква червоніша, а апельсин жовтіший. Тому для малювання моркви беремо більше червоної фарби, а для апельсина – більше жовтої",- пояснює вихователь і показує прийоми малювання апельсина і моркви. Далі вихователь пропонує дітям на палітрі розвести дві фарби так, щоб утворилося два відтінки жовтогарячого кольору, а потім малювати на папері. Виконані роботи розвішуються і аналізуються з точки зору точності одержаних відтінків.
Пари картинок
Мета: Вчити встановлювати складні змістові зв'язки, розвивати пам'ять.
Матеріал: Картинки з малюнками.
Хід гри: Дорослий підбирає 7-8 пар картинок, пов'язаних одна з одною за змістом. Розкладає їх попарно перед дитиною. Наприклад, картинка, на якій намальовано дерево, кладеться поруч із зображенням лісу, а зображення буднику поруч із вікном.
Педагог пропонує дитині уважно розглянути всі малюнки і запам'ятати як можна більше картинок з правого рядка. Через 1-2 хвилину забирає картинки із правого рядка, залишивши лівий рядок, пропонує. дитині назвати ті картинки, які забрали.
Поради вихователю: Гру треба ускладнювати поступово збільшувати кількість картинок, скорочувати час їх розглядання чи віддаляти зв’язок між ними. (Наприклад, якщо спочатку для запам’ятовування картинки із зображенням дівчинки пропонується картинка з бантиком, то потім для запам'ятовування тієї ж картинки пропонується картинка із зображенням лісу). Так поступово дитина буде вчитися встановлювати складні змістові зв'язки і таким чином розвивати пам'ять.
Будинки тварин
Мета: Розвивати логічне мислення, вчити розкладати предметі від більшого до меншого.
Матеріал: Зображення 6 тварин, які розрізняються за величиною (слон, ведмідь, заєць, їжак, миша). Для тварин погрібні будинки – аркушів паперу різної величини (наприклад, прямокутник, сторони якого дорівнюють 17, 15, 13, 11,9,7 см).
Хід гри: Дорослий розкладає будинки від більшого до меншого та пропонує дитині розселити тварин. В найбільшому будинку буде жити слон, його треба покласти в відповідний прямокутник тощо. Після цього тварини ідуть гуляти (картки з зображеннями перемішуються). На прогулянці зайчик раптом згадав, що він забув вдома моркву. Завдання дитини – допомогти зайчику найти свій будинок. Якщо не вдається, то запропонуйте дитині перевірити, де будинок зайчика. Для цього всім тваринам треба повернутися у свої будинки. Всі тварини з прогулянки можуть повертатися по черзі.
Що плаває, що тоне
Мета: Розвивати допитливість, спостережливість, логічне мислення.
Матеріал: Предмети з металу та дерева: лінійка, ложки, олівці цвяхи та інші речи з цих матеріалів.
Хід гри: Дорослий розкладає предмети в різному порядку потім пропонує дитині вгадати, що з них потоне, а що попливе. Своє припущення дитина перевіряє, кидаючи предмети у газ з водою. Речі що плавають, дитина складає в одне місце, ті, що тонуть, в інше. Коли всі предмети будуть перевірені, дитина зрозуміє, що плавають дерев'яні речі, а тонуть металеві. Якщо їй це не вдається, дорослий повинен наштовхнути її на правильний висновок.
Четвертий зайвий
Мета: Розвивати логічне мислення та вміння групувати, класифікувати предмети за однією спільною ознакою.
Матеріал: Різні набори карток (стіл, стілець, ліжко, чайник, фішки).
Хід гри: Дорослий кладе перед дитиною 4 картки із зображенням предметів. 3 з них відносяться до одного спільного поняття. Визначивши "зайву", дитина одержує фішку. Набори карток можуть бути різними: стіл, стілець, ліжко, чайник; кінь, кішка, собака, щука, ялинка, береза, дуб, суниця; огірок, морква, заєць, картопля. Іноді дитина не всі завдання вирішує правильно. В таких випадках слід вислухати і зрозуміти її обґрунтування.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методика проведення теоретичних занять
Особливості емоційних реакцій молодших школярів
Застосування педагогічної технології реалізації міжпредметних зв'язків у навчальному процесі
Аналіз програми та підручників з української мови щодо вивчення частин мови в початковій школі
Система розвивального навчання Ельконіна-Давидова