Сторінка
5
спільне та згрупувати за цією ознакою. Пояснити, на основі якої ознаки групувалися зображення.
Творча діяльність учнів на уроках предметів освітнього циклу "Мистецтво", інсценізація та складання казок, віршів, розвиток уяви, фантазії, образності, що активізують емоційно-чуттєву сферу школярів займають чільне місце в практиці роботи вчителів початкових класів. При цьому незмінними чинниками впливу на естетично-емоційний розвиток є спілкування з природою, мистецтвом, поетичним словом, казкою, чарівним світом музики тощо.
Краса природи допомагає по-новому відчути красу мистецтва, а краса мистецтва виховує чуйність, сприйнятливість до краси природи. Головне завдання, яке ставить при цьому педагог, - викликати в учнів позитивні естетичні почуття в процесі сприймання твору мистецтва, сформувати переконання, що краса художнього твору має свої джерела в навколишньому світі.
Ознайомлюючи учнів із загальнолюдськими надбаннями образотворчого й музичного мистецтва ми тим самим доносимо до дитячої свідомості все найцінніше, що є в кожного народу. В учнів виховується вміння цінувати людську красу, ціну праці, нетерпимість до приниження людської гідності Музика й живопис сприяють формуванню в дитини кращих людських якостей.
Водночас вчителі звертали увагу на формування вміння встановлювати зв'язки між уявленнями та почуттями. Не вимагаючи давати визначення складних естетико-етичних понять, з'ясовували (на конкретних прикладах ), які саме почуття викликані музичним твором, картиною, поезією, явищем природи тощо.
Розвиток творчих й естетичних смаків, виховання любові до природи мають на меті уроки самостійного написання творів на основі власних спостережень у 3, 4 класах - при вивченні тем „Весна", „Осінь", „Зима" та ін.
Добрі можливості естетично-емоційного розвитку мають вчителі на уроках народознавства (4 клас), де широко використовуються народні звичаї, традиції, вірші, легенди, казки, пісні, ігри та ін Нижче наводимо приклад уроку з народознавства (4 кл.) на тему: „А вже весна, а вже красна "
Вчителька. Добрий день Вам, любі друзі! Раді всіх Вас тут вітати, бо прийшли ми Весну красну стрічати! А ну-мо, діти, покличемо її, бо щось вона забарилася .
Діти (співають веснянку).
Ой Весно, Весно, днем красна,
Що ж ти, Весно, принесла?
Входить Весна у супроводі трьох хлопчиків—Березня, Квітня, Травня.
Весна. Принесла я вам літечко,
Ще й рожеву квіточку,
Хай вродиться житечко
Ще й озимая пшениця
І усякая пашниця.
Вчителька. Дякуємо тобі, Весно, що ти нам тепло принесла, все живе від сну зимового ти збудила й стільки он чудес наробила!
Підходять діти з хлібом-сіллю.
Діти. Дозволь тебе радо стрічати,
Хлібом-сіллю пригощати.
Гарних маєш молодців
Трьох весняних місяців!
Діти (разом). Просимо зросити рідну землю рясніш дощем!
Березень тримає воду у відерці, а Весна квачиком кропить усе навколо та примовляє.
Весна. Ось холодная водиця
На зеленую травицю,
На чорную ріллю-
Її добре я поллю.
Хай колоситься пшениця
І все гарно уродиться.
Вчителька А ось і перший молодець - красної Весни гінець!
- Як його діти зваги, величати? Підкажіть?
Діти (хором). Березень.
Вчителька. Так, саме так, а ще його поетично називають ранок року. Як ви гадаєте чому? Не здогадались? А спитаймо у Весни.
Весна. Як ви вже знаєте, наші пращури дайбожичі розпочинали Новий рік Весною. За їхніми уявленнями пробудження природи мало співпадати з початком новолітування. Відтак на Євдохи, які співпадають з 14 березня, дайбожичі відзначали початок Нового року. На день Конона (18 березня) починається теж весняний сонцеворот. Відтепер день стає довшим за ніч. Перший річний місяць у наших пращурів березень. Тому і вважають його ранком року. Березень у наших пращурів мав багато народних назв: - діти, підкажіть.
1-й учень. Капельник.
2-й учень. Протальник.
3-й учень. Зимобор.
4-та учениця. Запалі сніги, заграй ярочки.
5-й учень. Соковик.
6-й учень. Палютий.
7-й учень. Красовик.
8-й учень. Красний місяць.
Вчитель. Але найдавніша староукраїнська назва місяця була - сухий. Це від того, що надто мало випадає опадів. А березнем почали йменувати у середині минулого століття і походить це слово от давнього промислу. Під цю пору вирубували ліси, щоб на звільнених ділянках посіяти зернові культури. Переважно це були березові гаї У березні діти й молодь влаштовували цікаве дійство - зустріч весни. Березень березовим віником зиму вимітає.
Весна. Діти, а хто з зелених рослин першим мене стрічає, своєю силою сніг пробиває? За що його й величають першим посланцем весни.
Діти. Підсніжник.
Виходить Березень й веде за руку хлопчика-підсніжника, який тримає ілюстрацію квітки. Поруч іде дівчинка, яка тримає у кошику живі квіти (3-4 підсніжники ).
Дівчинка. Неохоче відступає зима, ще лежить сніг, але все ласкавіше вдень пригріває сонечко. Настає час, коли в лютому-березні з'являються перші ніжні, пониклі, наче виточені з най тонкішої порцеляни, дзвоникоподібні білосніжні квіти підсніжника звичайного. їх завше ранньою весною зустрінеш у широколистяних лісах. Це багаторічна цибулинна рослина. Цвіте з кінця лютого до квітня.
Березень (демонструє малюнок).
Масове цвітіння підсніжника - воістину захоплююче видовище. Здається, що земля у лісі вкрита тонкою мережаною скатертиною із білосніжних дзвоників. Ці чарівні прекрасні квіточки - справжні посланці зеленокосої весни. Але, надамо й самому Підсніжник слово!
Підсніжник. А хто знає, що означає моя назва ?
Хлопчик. Не знає ніхто? Ну-то послухайте. Наукова назва виду походить від двох грецьких слів, які в перекладі означають "молочно-квітковий". Така назва зумовлена моїм білим кольором квіток, а видовий епітет означає "сніговий". А як ще в народі мене прозвали за те, що я швидко розвиваюсь під снігом, а ну згадайте?
Дівчинка. Снігурка
Хлопчик. Скорозріст.
Дівчинка. Дикий часник.
Хлопчик. Ярник.
Дівчинка. Родзинка
Хлопчик. Колокоцей.
Дівчинка. Могурянин.
Вчителька. За вмістом деяких цінних речовин підсніжник використовують як лікарську рослину від нервових хвороб та у хірургії Бачте, яка це чудодійна квіточка
Березень. А ось послухайте одну із старовинних легенд.
Дівчинка. В той час, коли перші міфічні люди були вигнані з раю, ішов сніг, і Єва дуже замерзла. Щоб її зігріти і подати надію на кращі часи, декілька ажурних сніжинок перетворились у ніжні квіти підсніжника - провісники тепла, символ сподівань на краще майбуття. Так воші і лишились у народі символом надії.
Березень. Разом з підсніжником зацвітає гусяча цибулька. Спочатку торішнє листя несміло пробиває тонюсінькі паростки, а потім і цвіт з'являється - маленька жовта зірочка.
Весна. Квіточки підсніжників завдяки своїй красі і тому, що вони одними з перших відкривають весняний карнавал цвітіння, користуються великим попитом у городян. Через це їх дехто зриває сотнями тисяч для продажу. А це подекуди призводить до сумних наслідків. Таке варварське знищення цієї ранньоквітучої рослини призвело до того, що вона вже потребує охорони. Тож давайте всі разом об'єднаємо свої зусилля, щоб цьому покласти край, щоб навесні у наших лісах завжди розкривалися квітки надії. А хто бажає, може і вдома легко виростити цю білу красу у себе в квітничку.