Сторінка
4

Дослідження рівня розвитку силової витривалості дітей середнього шкільного віку

Розвиток усього організму дітей середнього шкільного віку зумовлюють і значні якісні зміни в психіці Юнаки та дівчата спроможні зберігати увагу під час уроку, що забезпечує добре засвоєння навчального матеріалу, його осмислення, вміють зосереджуватися на окремих деталях тих чи інших вправ для точного і докладного їхнього розгляду. У дітей даного шкільного віку підвищується почуття відповідальності і обов'язку, що спонукає виявити якнайбільше наполегливості й працьовитості в опануванні фізичними вправами, досягти найкращого результату в групі чи в класі при складанні контрольних нормативів на уроках фізичної культури.

Визначення методів відбувалось у відповідності до поставлених експериментальної частини роботи. Так при написанні випускної роботи ми використовували значну кількість загальноприйнятих педагогічних методів дослідження:

аналіз та узагальнення спеціальної наукової, науково-медичної та методичної літератури з питань рівня розвитку силової витривалості підлітків;

педагогічне спостереження та тестування рівня розвитку силової витривалості дітей середнього шкільного віку;

методи математичної статистики.

Аналіз спеціальної та науково-методичної літератури

При проведені аналізу літературних джерел були дослідженні роботи різних авторів, в яких розглядаються питання пов’язані з проблемою аналізу розвитку силової витривалості дітей середнього шкільного віку. Проаналізована література стосувалась особливостям анатомо-фізіологічного та психологічного розвитку дітей даного шкільного віку, та особливостям розвитку фізичних якостей підлітків (особливо силову витривалість).

Особлива увага приділялася джерелам в яких висвітлювалися питання стосовно сенситивного періоду силової витривалості та аналізу розвитку цієї фізичної якості.

Також вивчалась література з суміжних галузей науки: фізіології, теорії та методики фізичного виховання, загальної теорії підготовки школярів, математичної статистики.

Вивченням сучасної літератури та узагальненням досвіду провідних фахівців фізичної культури ми підтвердили актуальність нашої роботи, що стало підставою для визначення мети та постановкою завдань.

Педагогічне спостереження

Одним із простих, але важливих методів дослідження рівня розвитку силової витривалості, як і будь-яких інших якостей фізичної підготовки дітей середнього шкільного віку, є метод педагогічного спостереження.

Під час спостережень важливо бачити деталі, незначні на перший погляд, але потрібні для удосконалення різних сторін фізичної підготовленості учня.

Спостереження – це цілеспрямоване й планомірне сприймання предметів і явищ навколишньої дійсності, тобто метод пізнання дійсності на базі безпосереднього сприймання її.

У практиці фізичного виховання метод спостереження використовують для оперативного контролю за діяльністю учня на уроці фізичної культури, його технікою, тактикою, фізичним станом. Крім того, за допомогою цього методу можна стежити за формуванням окремих якостей і в цілому особистості учня, його здібностей і можливостей з фізичної культури.

Для того щоб спостереження були ефективними, учитель має дотримуватись таких методичних правил:

1. перед проведенням спостереження чітко визначити його завдання стосовно обраного об'єкта;

2. визначити, який спосіб спостереження (словесний опис, графічне зображення, стенографування, фотографування тощо) доцільно використати та підібрати прийоми фіксування результатів спостережень;

3. встановити конкретні методи аналізу одержаних результатів (оцінні таблиці, словесна характеристика тощо).

Педагогічні спостереження в процесі навчально-тренувальних занять можуть бути різними за обсягом – проблемними, якщо спостереження проводиться за кількома взаємозв'язаними педагогічними явищами, і тематичними, для яких характерні вужчі рамки об'єкта спостереження і мінімум педагогічних явищ, призначених до вивчення.

За характером програма спостережень може бути розвідувальною, тобто уточнюватися й видозмінюватися по ходу спостережень, і основною, коли чітко розроблено план дій, техніка фіксування результатів тощо.

Учні можуть знати, що вчитель проводить за ними спеціальне спостереження, записує, а потім аналізує їхні поступки і дії. Таке спостереження називається відкритим. Проте вчитель може вдатися й до прихованого спостереження, не повідомляючи про нього вихованців.

Як правило, спостереження мають бути безперервними, щоб він мав цілісне уявлення як про клас, так і про кожного учня зокрема. Однак інтереси практики іноді вимагають спостережень за якоюсь конкретною якістю, характерною лише для певного етапу розвитку особистості. У цьому випадку немає змоги простежити динаміку явища, але можна накреслити шлях для його удосконалення.

Спостереження є одним з головних засобів педагогічного контролю; воно дає змогу не лише оцінити здібності та можливості учня з фізичної культури, а й визначити подальший шлях навчання і виховання, враховуючи його індивідуальний розвиток. Це досягається з допомогою аналізу різних сторін фізичної підготовленості та розробки на базі цих даних типологічних характеристик учнів середнього шкільного віку.

Виявлені закономірності можна використовувати в індивідуальному прогнозуванні розвитку силової витривалості учнів під час занять фізичною культурою.

Тестування

Поряд з методом спостереження, застосовують метод тестування різних якостей особистості учня з фізичної культури.

Під час багаторічного навчання учнів фізкультурою застосовують три види тестового контролю: поетапний, поточний і оперативний.

Поетапний контроль – це виявлення змін у стані учня під впливом відносно тривалого періоду тренувальної дії та розробка стратегії наступного макроциклу.

Поточний контроль дає змогу визначити стан учня протягом дня під час проведення дво-, триразових тренувальних занять або мікро-, мезоциклів.

Оперативний контроль передбачає, передусім, оцінку стану учня в процесі навчально-тренувального заняття й оперативне коригування тренувального впливу.

Тести, які застосовуються для аналізу рівня розвитку силової витривалості, як і будь-які інші, що використовуються для контролю за навчанням і вихованням учня, повинні відповідати певним вимогам, таким як доступність для дітей цього віку, практичність, давати стійкі результати, які можна порівнювати тощо.

Дані тестування містять інформацію про індивідуальний розвиток тих або інших якостей учня з фізичної культури. Для визначення рівня розвитку їх індивідуальні показники порівнюють з середніми значеннями за оцінними таблицями.

Підготовку до контролю починають з добору тестів, із змістом яких доцільно ознайомити учнів. Коли визначено, які якості треба вимірювати з допомогою тестів, дібрано інвентар, підготовлено місце, розроблено індивідуальні картки, призначено помічників – можна приступати до проведення контролю.

Після підготовчої тренувальної частини заняття, під час якої всі учні виконують комплекс спеціально підібраних вправ, їх розподіляють на групи (за кількістю станцій) і вони за командою вчителя разом з призначеним керівником розходяться на місця вимірювання.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: