Сторінка
4
Довірена особа повинна інформувати установу банківського нагляду про забезпечення покриття іпотечних цінних паперів. Вона повинна чітко встановлювати достатність покриття і те, що цінності покриття занесені до відповідного реєстру. Емісія іпотечних цінних паперів можлива лише за наявності сертифіката про їх покриття, даного довіреною особою. Довірена особа бере участь у зберіганні цінностей покриття, внесених до реєстру.
Не останню роль на закордонних іпотечних ринках відіграють ріелтори. Вони є ніби тим гнучким з’єднанням, яке не дозволяє розірватися відносинам між позичальником і кредитором. Це та частинка іпотечних відносин, яка швидко реагує на зміни і приймає професійні рішення.
Клієнт, який приходить до ріелтора, може бути впевнений, що ріелтор сам знайде ту будівельну компанію, що побудує ”потрібний” будинок з ”потрібною” квартирою і той банк, що дасть кредит на умовах, кращих, ніж в інших банках. Іншими словами, ріелтор ”не прив’язаний” до якоїсь однієї будівельної компанії, пропонуючи лише її об’єкти, а працює з тією, яка найбільш пасує конкретному клієнту. Ріелтор є дилером банку, що з належним розумінням відноситься до проблем позичальника (клієнта) [3].У закордонній практиці прибуток ріелторської фірми і банку зростає, якщо офіс фірми знаходиться в одному блоці з безбалансовим відділенням Банку, а якщо з ними розміщений ще й нотаріус, то успіх гарантовано.
В Україні, як і в радянський період, залишаються надзвичайно великі черги на отримання житла або покращання житлових умов. Зважаючи на цей факт, розвиток іпотечного кредитування в нашій країні набирає неабиякої актуальності. Проте він нерозривно пов’язаний з платоспроможністю громадян, яка на сьогодні залишається на низькому рівні. Так, повертаючись до послуг банківських установ, необхідно сказати, що за 2003 рік провідними банками України було надано близько 20 тисяч кредитів (рис. 3).
Рис. 3. Кількість наданих іпотечних кредитів найбільшими банками України
Таким чином, ми бачимо, що враховуючи потреби українців, для вирішення житлової проблеми ще потрібно прикласти немало зусиль для того, щоб іпотечний кредит з перспективної мрії перетворився на реальність для українського громадянина з середньостатистичними доходами.
Законотворці, уряд та банкіри зрозуміли величезне значення зарубіжного досвіду і намагаються запровадити його на вітчизняному іпотечному ринку. На нашу думку, впровадження всіх перерахованих вище механізмів з максимальною адаптацією їх до реалій нашої економіки сприятиме стабільному розвитку українського іпотечного ринку, надійності іпотечних установ і зростанню довіри до іпотечних цінних паперів.
Література:
1. Контракти // Український діловий тижневик / Іпотека для бідних. Наталія Задерей. – 2004. – № 18. – С. 16.
2. Контракти // Український діловий тижневик / Іпотечний Western. Дмитро Гонгальський. – 2003. – № 45. – С. 16–173. Біржова торгівля / Становлення іпотеки і роль ріелтора. – 2004. – № 7 (41). – С. 14.
4. Как купить квартиру в кредит?: Іпотека в России (Е.Б. Покопцева). – М.: Вершина, 2004. – 110 с.
5. Лидеры в ипотечном кредитировании // Кореспондент. – 2004. – 7 лютого. – С. 32.
6. Кредитный перехват // Кореспондент. – 2004. – 1 травня. – С. 34.