Сторінка
8

Організація та проведення класної самостійної роботи з англійської мови в молодших класах

На нашу думку, учні із завданнями для класної самостійної роботи справилися добре, хоча деяким учням це вдавалося краще, а іншим – спочатку майже не вдавалося, а потім з допомогою вчителя і в них виходило непогано. Ще однією з причин, яка впливала на виконання самостійної роботи у класі вважаємо розсіяність уваги учнів. Більшість з них слухали вчителя уважно, зосередившись на тому, що казав вчитель, іншим доводилося робити зауваження під час пояснення завдання і повторювати його знову по кілька разів.

Отже, ми спостерігаючи за учнями під час виконання ними самостійної роботи на уроці англійської мови переконалися на власному досвіді, що подання завдань для самостійної роботи у класі на уроці іноземної мови позитивно впливає на учнів та дозволяє краще засвоїти вивчений лексичний матеріал з теми за допомогою розробленої системи вправ ігрового характеру.

Під час спостереження ми побачили, що вчитель майже не використовував самостійну роботу ні на жодному з етапів уроку. Ми вважаємо, що це неправильний підхід до проблеми, адже в учнів не зможуть сформуватися навички, які будуть потрібні учням у подальшому навчанні при виконанні завдань для самостійної роботи. На нашу думку, доречно використовувати систему вправ, яку ми розробили на етапі автоматизації дій з новим лексичним матеріалом. Ми вважаємо, що на її виконання учнями має відводитися приблизно 7-12 хвилин на уроці. Запропоновані нами ігри на розвиток лексичних навичок аудіювання, письма, читання та говоріння повинні змінюватися кожного уроку, а не використовуватися вчителем на уроці одночасно при виконанні класної самостійної роботи учнями. Вправи для самостійної роботи мають бути цікавими, пізнавальними та корисними для учнів, містити будь-який цікавий лексичний матеріал з теми, що вивчається. Вчитель повинен зацікавити учнів предметом, а не навпаки відбити у них бажання вивчати іноземну мову. Використовуючи ігровий матеріал під час класної самостійної роботи вчитель зацікавлює учнів предметом, заохочує їх до навчання та самовдосконалення знання іноземної мови та допомагає учням краще запам’ятовувати матеріал, зокрема лексику, на уроках під час виконання ними самостійних вправ у парах, групах або індивідуально.

На основі аналізу методичної літератури з даного питання, а також особистого досвіду та практичних спостережень на уроках англійської мови у початкових класах ми розробили такі методичні рекомендації-пам’ятки для учнів.

Пам’ятка 1.

Загальні вказівки щодо виконання домашнього завдання

Оскільки одноразове виконання домашнього завдання малоефективне, то розділи йог на кілька «порцій» та розподіли їх по дням.

Вивчи спочатку усний матеріал і тільки після того виконуй письмову вправу.

Не потрібно механічно «зазубрювати» навчальний матеріал, краще зрозуміти, чому в даній вправі використано саме ту граматичну структуру чи лексичну одиницю.

Уважно та чітко виконуй всі вказівки вчителя.

Пам’ятка 2.

До роботи з новим лексичним матеріалом

Перевір переклад кожного нового слова, звернувшись до словника.

Уважно прочитай всі слова та об’єднай їх у групи за типом наголошеного складу.

Розділи слова на підгрупи за типом наголосу.

Встанови та постарайся запам’ятати різницю між словами однієї підгрупи.

Ще раз прочитай, запам’ятовуючи графічний образ слова (його написання).

Напиши слово, як ти його запам’ятав.

Перевір правильність написання: порівняй із тим, як слово написано у підручнику.

Прослідкуй, як саме дане слово вживається у реченні та склади декілька своїх речень з цим словом.

Пам’ятка 3.

До роботи з граматичним матеріалом

Випиши з вправи всі речення, які містять нову граматичну структуру.

Уважно вивчи спосіб, як стверджувальне речення може переходити у запитальне та заперечувальне.

Передивись матеріал поточного уроку у підручнику та знайди та прочитай вголос речення, в яких використовується ця граматична структура.

Придумай кілька нових речень, які будуть містити нову граматичну структуру.

Для виконання самостійної роботи в класі учнів другого класу потрібно розвивати та удосконалювати психічні процеси пам’яті, уваги, мислення, особистісних характеристик; мотивації навчання. Виконання самостійної роботи потребує достатньо високого рівня самоусвідомлення, рефлективності, самодисципліни, особистої відповідальності, надає учню задоволення у самовдосконаленні та самопізнанні. Важливим проявом предметної саморегуляції школяра являється вміння оцінки і корекції своїх дій.

В методичних дослідженнях самостійна робота розуміється як цілісна система дій вчителя та учнів, яка має наступні ознаки: наявність проблемної пізнавально-розмовної задачі; організація та керування самостійною роботою з боку вчителя; активність учнів при виконанні завдань; відтворювальна, творча, перебудовуюча самостійність учнів; творчість учнів, ступінь якої визначається етапом навчання, рівнем навченості учнів, характером вирішуваної задачі. При цьому головною умовою прояву самостійності школярів в навчально-виховному процесі є динамічний зв’язок діяльності вчителя та учнів, в якому акцент постійно зсувається з активної діяльності вчителя на активну діяльність учнів.

Самостійна робота сприяє прищепленню учням культури розумової праці, підвищує усвідомленість та стійкість засвоєного, готує до самоосвіти.

На основі аналізу методичної літератури з даного питання, а також особистого досвіду та практичних спостережень на уроках англійської мови у початкових класах розроблено інструкції-пам’ятки для підвищення ефективності самостійної роботи учнів початкових класів.

Вивчивши методичну літературу з даної проблеми, ми прийшли до висновку, що класну самостійну роботу з навчання лексики потрібно проводити на етапі автоматизації дій з новою лексикою. Ми вважаємо, що класній самостійній роботі вчитель повинен приділяти приблизно 7-10 хвилин на уроці англійської мови і не більше, щоб не перетворити урок на виконання самостійної роботи.

На основі відібраних ігор перевірено знання лексики учнів 2-Б класу ЗОШ № 28 з теми “School and school things”. Наведені ігри можуть застосовуватися на уроці при введенні нового лексичного матеріалу та використовуються вчителем як вправи відповідно до мети уроку.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: