Сторінка
7
Практичні завдання:
створити перелік назв таборових органів самоврядування;
визначити функції, змісту роботи органів самоврядування в умовах табору;
розробити приблизний перелік назв та зміст доручень для колективів різного віку;
розробити перелік "Рад Справ", відповідно до плану роботи табору.
7.Оволодіння методикою проведення тематичного дня - свята в роботі табору. Організація роботи табору як системи Днів-свят.
Поняття тематичного Дня-свята. Його значення в житті оздоровчого табору. Методика проведення найбільш типових табірних Днів. Вибір тематичних Днів-свят залежно від специфіки, умов роботи табору, можливостей місцевості, традицій роботи. Тематичний День як масове театралізоване свято. Тематичний День як комплекс різноманітних організаційних форм виховної роботи. Наповненість, доцільність всіх виховних форм Дня-свята, забезпечення участі кожного вихованця в плануванні, організації, проведенні тематичного дня. Передбачення форм роботи для колективів різного віку. Емоційна збалансованість, урахування емоційного навантаження під час проведення Дня-свята. Розвиток почуття прекрасного, емоційної активності, здатності до винахідництва, фантазії, уявлення, задоволення від процесу творчості у вихованців. Імпровізаційний, експромтний характер творчих завдань для дня-свята.
Практичні завдання:
розробити план та методику проведення найбільш типових табірних Днів-свят (День Казки, День Іменинника, Батьківський День);
розробити методику проведення Днів-свят, що знайомлять вихованців з новими формами економічного життя (День Праці, Місто веселих майстрів, День кооперативів, Ярмарок);
розробити методику проведення Дня Здоров’я, Дня Фантастики, Дня "Все навпаки", Дня Театру, Дня Кіно, Дня Гри та Іграшки, Карнавалу;
розробити назву, зміст та методику проведення авторського Дня-свята, що міг би стати традиційним в роботі даного табору.
8.Організація спортивно-оздоровчої роботи в умовах табору. Зміст, форми, методи роботи.
Спортивно-оздоровча робота в умовах табору як найважливіший напрямок діяльності дитячих та юнацьких колективів. Зміцнення здоров’я дітей, їхньої загартованості, повернення з новими силами до навчально-виховного процесу. Проведення Днів Спорту чи Малих Олімпійських Ігор в умовах літнього табору за місцем проживання вихованців. Допомога шкільних викладачів фізичної культури, керівників спортивних гуртків, секцій. Заняття спортом як гарантія розвитку таких якостей творчої особистості як: сміливість, готовність до ризику, самостійність, енергійність, гордість, почуття власної гідності. Спортивне свято як різновид дитячого театралізованого свята (наприклад, Свято м’яча, резинки та стрибалки). Залучення кожного вихованця до різних організаційних форм спортивно-оздоровчої роботи.
Практичні завдання:
розробити приблизний план проведення Малих Олімпійських Ігор;
розробити перелік та зміст конкурсів для проведення Веселих стартів для вихованців різного віку;
розробити перелік та зміст завдань для проведення туристської естафети;
розробити маршрут, план проведення, перелік обладнання для проведення одноденного походу;
розробити план проведення спортивного свята.
9.Організація народознавчої та пошуково-краєзнавчої роботи в умовах літнього оздоровчого табору.
Вітчизнознавство як комплекс історичного, етнографічного, географічного, фольклорного, літературного краєзнавства. Можливості краєзнавчої роботи в умовах табору, що працює за місцем проживання школярів. Вивчення історії міста, району, вулиць, де мешкають вихованці. Поєднання пошуково-краєзнавчої роботи з розвідкою корисних справ. Допомога батьків, громадськості, ветеранів у пошуково-краєзнавчої роботі. Проведення заочних та очних мандрівок вулицями району, області. Розвиток почуття національної гідності, гордості за свою Батьківщину. Отримання інформації про традиції, звичаї, свята інших народів.
Практичні завдання:
розробити перелік завдань, конкурсів для пошуково-краєзнавчої роботи дитячих колективів;
розробити план та зміст конкурсів для проведення фольклорного свята;
розробити напрями для створення Літопису вулиці чи району;
розробити маршрути мандрівок вулицями району, міста.
10. Оволодіння методикою організації гри в дитячих та юнацьких об’єднаннях в умовах табору.
Значення гри в діяльності дитячих та юнацьких колективів в умовах роботи літнього табору. Виховний потенціал гри, вміння його визначити та доцільно застосувати. Класифікація ігор, що доцільні до використання в роботі табору. Ігри організаційного періоду (ігри — знайомства, колективні спортивні ігри, ігри в колі). Масові ігри. Урахування вікових властивостей дітей при проведенні масовок. Ігри з використанням музики, пісень, хореографічних елементів. Рухливі та спортивні ігри. "Тихі" ігри чи ігри в приміщенні. Інтелектуальні ігри. Місце гри в організації та проведенні тематичного святкового дня. Різноманітність ролі педагога-організатора в проведенні гри (суддя, радник, учасник, спостерігач) залежно від мети змісту гри. Захист моральних прав, гідності кожної дитини під час проведення гри. Розвиваюча, творча гра. Експромтний характер творчої гри. Залучення вихованців до створення сюжету гри, її умов, підведення підсумків, визначення переможців. Корисність ігор, що "підтягують" межі можливостей дитини. Розвиток впевненості у своїх силах та здібностях, емпатійності у відношенні до людей, самовідданості, емоційної активності, почуття прекрасного, чарівного, захоплення від процесу творчості в процесі організації та проведення гри.
Практичні завдання:
розробити перелік ігор, доцільних для проведення в організаційний період роботи табору;
створити кілька авторських масових ігор для найбільш поширених тематичних днів-свят;
скласти та провести ланцюжок інтелектуальних ігор для дітей певного віку;
скласти та провести ланцюжок рухливих ігор;
скласти та провести ланцюжок "тихих" ігор в приміщенні.
11.Проведення підсумкового періоду роботи табору.
Останні дні таборової зміни – підсумок педагогічної ефективності та доцільності останніх днів зміни. Необхідність напоанення підсумкового періоду яскравими, масовими справами (Карнавал, Ярмарок, Свято прощання тощо). Проведення підсумкових фестивалів, творчих оглядів, концертів. Визначення переможців, вручення винагород, призів, подарунків. Необхідність "емоційного подарунку" для кожної дитини, створення атмосфери, у якій вихованець відчує гордість за свої творчі досягнення. Проведення конкурсів, змагань з метою підсумкової діагностики розвитку якостей творчої особистості. Урахування і фіксація результатів діагностики. Створення традицій літнього оздоровчого табору (наприклад, фото чи кіно-літопису таборової зміни, літопису в малюнках, сюрпризу-заповіту для наступних змін). Прощання з вихованцями. Підсумкова бесіда з батьками. Проведення підсумкової педагогічної ради.
Таким чином, готовність майбутніх педагогів до виховної роботи в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку зосереджена на: