Сторінка
9

Соціально-педагогічна робота в умовах літнього оздоровчого табору

Особливе місце в практиці соціально-педагогічної діяльності літнього оздоровчого табору займають комплексні форми роботи, до особливостей яких слід віднести: довготривалість та поєднання кількох організаційних форм роботи в єдиній тематичній формі. Прикладами таких організаційних форм є: Ярмарок, Карнавал, Фестиваль, Свято Івана Купали тощо.

Переваги комплексних форм соціально-виховної роботи в умовах табору полягають в тому, що:

відбувається “занурення” клієнтів у виховну ситуацію, сюжет;

тривалість цієї форми дозволяє виявити свій творчий потенціал кожному вихованцю; реалізується можливість поєднання різних форм виховної роботи;

реалізуються зв’язки між колективами вихованців різного віку і створюються підстави для появи різновікових колективів;

соціальні педагоги отримують можливість бачити позитивну динаміку розвитку якостей вихованців протягом форми роботи.

Тематичний День-свято є провідною комплексною формою в роботі літнього оздоровчого табору, за допомогою якої вирішується ціла низка соціально-педагогічних завдань. Головна вимога, якої повинні дотримуватись соціальні педагоги: забезпечення інтенсивності, наповнення і завдяки цьому − ефективності тематичного Дня-свята.

Ще одним напрямком культурно-дозвіллєвої діяльності в системі виховної роботи оздоровчого табору є проведення тематичних тижнів. Переваги тематичного тижня як комплексної форми виховної роботи полягають в тому, що соціальні педагоги отримують можливість бачити певні зрушення у розвитку якостей вихованців протягом тижня. Вибір тематики таких тижнів визначається специфікою, умовами, традиціями табору.

В умовах літнього оздоровчого табору тематичний День-свято продовжує реалізацію завдань тематичного тижня. За таборову зміну можна провести 2-3 тематичних тижні чи 10-15 тематичних днів. Проте період підготовки тематичного дня дозволяє включити до змісту таборової зміни значно більшу кількість форм роботи. Організаційні форми проведення тематичного Дня-свята потребують специфічних умов, саме тому пропонують їх для застосування в роботі літнього оздоровчого табору.

Таким чином, тематичний день є органічним продовженням і логічним висновком тематичного тижня і утворює разом з ним комплекс взаємопов’язаних організаційних форм виховної роботи.

Тематичний день як одна з форм роботи соціального педагога в літньому оздоровчому таборі

Літня практика роботи з дітьми переконує, що кожен день табірної зміни може стати в умілих руках педагога прекрасної майданчиком для саморозкриття, самоутвердження, самореалізації дитини. Скільки різних умінь, навичок, знань про себе і про інші можуть придбати за цей час діти. Як багато дізнатися нового, зрозуміти ціну дружби і товариства, відчути радість праці на загальну користь, навчитися жити в колективі.

Може вийти і зворотне: нудьга, одноманітність заповнить дитячі дні, і виповзуть на світло грубість, вульгарність, байдужості, лінь, хуліганство, важливим завданням в цьому плані є робота соціального педагога та педагогічного колективу, для створення умов, які були б комфортними для дітей в літньому оздоровчому таборі.

Наскільки цікавою буде життя дітей у першу чергу залежить від педагогічного колективу дитячого оздоровчого табору,будь то це вожатий, вихователь, від їх педагогічної майстерності, від уміння зрозуміти і прийняти всіх і кожного, від бажання творити, дивувати і надихати.

Для того, щоб дітям в цей період було добре та вони набули нових знать, повернулися додому задоволеними, потрібно організовувати план роботи дитячого оздоровчого табору, в цьому плані я б хотіла розглянути одну з основних форм роботи в таборі як Тематичний день.

Тематичний день - це заздалегідь запланована серія дружинних та / або загонових заходів, об'єднаних цілями, завданнями, спільними назвою і темою, що проводяться в 1 або 2 дні.

Тематичних день включає програму змістовної діяльності дітей і дорослих навколо будь-якої теми, проблеми, що є наявною в суспільстві та буде цікавою дітям.

Тематичні дні, як правило, мають назву, точно вказуючи сферу відбору змісту: наприклад: День іменинника, День мам. Або образне "назва-символ" (рядки з пісень, віршів, прислів'їв та інше .), наприклад: "Пам'ятає світ врятований .", "Його величність, театр" .

Орієнтовний перелік тематичних днів для зміни в оздоровчому таборі, зміст і орієнтовний перелік форм роботи для тематичних днів наведено в Додатку Б.

Програма дня може включати різні напрями діяльності:

інтелектуальне (вікторини, ігри)

трудове (труддесанти, робота в творчих майстернях, збирання та заготівля)

творче (конкурси, концерти )

спортивна (змагання)

організаторське (ради справ, ведучі, Орг.комітет, члени журі та ін)

Зміст дня розробляється в залежності від умов: одновіковий, різновіковий колектив: загін, група або загально табірна програма (табір денного перебування, цілодобовий та ін.)

Тематичні дні визначаються у плані на кожен день. Тоді плануються центральні справи дня, за організацію яких відповідальний той чи інший загін або творча група (Орг.комітет) з числа дітей, що виражають інтерес до певної теми.

Тематичним ("Темовим") днем називається такий день, в який з ранку і до вечора проводяться заходи пов'язані єдиною тематикою. Тематичний день може проводитися як для всього табору, так і для одного загону. Брати участь у тематичному дні дітям значно цікавіше, ніж грати в звичайні повсякденні гри, особливо якщо цей день добре продуманий. Як же це зробити?

Все починається з вибору теми. Від цього вибору багато в чому залежить успіх всього заходу, так як вожатим хорошу тему легше розробляти, а дітям цікавіше в неї грати. Вибір теми дня чимось схожий на придумування назви загону.

Для простоти можна взяти список свят і пам'ятних дат і вибрати з нього найбільш цікаві свята, відзначення яких і буде присвячений весь день (за календарем вони можуть проходити не обов'язково влітку). Крім того, на цікаву тему вас можуть наштовхнути які-небудь події, наприклад, сонячне затемнення, п'ятниця 13-е або третій день поспіль йде дощ. Можна також за основу взяти популярний мультфільм, історична подія, географічний регіон або все що завгодно.

Коли тема обрана, записуються на листочок максимум асоціацій, пов'язаних з нею. Виділіть з цього списку найбільш яскраві асоціації. Наприклад, для Дня залізничника це можуть бути: залізничні станції, рейки, семафори, депо, сортувальна гірка, помаранчеві жилети . А для Дня Військово-морського флоту: Андріївський прапор, парад кораблів, сигнальні прапорці, морський бій, морські карти і т.д .

Також потрібно придумати родзинку. Нестандартні рішення завжди дуже цінуються. Більше того, одна нестандартна ідея може вказати на цілу гору інших хороших ідей. Замість того щоб проводити просту спартакіаду, спробуйте краще провести зимові олімпійські ігри. Дітям значно цікавіше буде пограти влітку в хокей, ніж просто побігати по біговій доріжці.

Тематичний день краще розбити на три частини (час після сніданку, після полудня і після вечері). Для кожної з частин треба вибрати типовий сценарій гри. Наприклад, гра по станціях, вікторина, спортивне змагання, сценічна постановка і т.д. Якщо обрана сценічна постановка, то краще сам виступ провести в другій половині дня, а першу половину дня приділити підготовці до нього.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: