Сторінка
7
Створення ситуаційних вправ. Кожному учню індивідуально або групі учнів можна запропонувати розробити ситуаційні вправи з певної теми курсу.
Самостійне опрацювання певного матеріалу за навчальною літературою та створення структурної (візуальної ) схеми прочитаного матеріалу. Викладач дає учням навчальний матеріал (певний розділ підручника), пропонує його опрацювати і зміст розділу представити у вигляді візуальної схеми, малюнку тощо. Схеми і малюнки, створені учнями слід представити та обговорити на практичному занятті або лекції.
9. За кожним конкретним курсом або спецкурсом має бути розроблена система самостійної роботи учнів, яка відповідає особливостям курсу. Завдання до самостійної роботи є необхідною частиною навчально- методичного комплексу дисципліни, який розробив викладач. Завдання до самостійної роботи викладач розробляє разом із навчально-методичним комплексом дисципліни і подає його на кафедру до початку навчального року або семестру. На початку семестру необхідно ознайомити учнів із організацією роботи з певної дисципліни, з формами контролю, з організацією самостійної роботи, з критеріями оцінювання.
10. Контроль за виконанням самостійної роботи повинні здійснювати згідно з вимогами і критеріями, описаними у навчально-методичному комплексі дисципліни. Формами контролю за самостійною роботою може бути усне опитування на семінарі, перевірка письмових робіт (здійснених самостійно дослідних, індивідуальних, творчих завдань, есе, рефератів), опитування на іспиті (якщо питання чи теми для самостійної роботи не входили до розглянутих на семінарі).
У роботі обґрунтовано теоретичні та методичні основи організації самостійної роботи учнів ПТНЗ під час виробничого навчання, запропоновано методичну розробку плану уроку виробничого навчання. Результати дослідження підтверджують гіпотезу, покладену в його основу, а реалізовані мета й завдання дають можливість зробити висновки.
Доведено, що в умовах ПТНЗ існує реальна можливість для ефективної організації самостійної роботи учнів. Виробниче навчання у майстерні (полігоні) як найкраще сприяють даним процесам, оскільки учень відчуває себе в умовах реального виробництва. В результаті роботи йому доводиться на практиці використовувати свої знання та приймати самостійні рішення у відповідності до умов. Виявлено, що найбільш вдалою педагогічною моделлю для реалізації самостійної роботи учнів є модель створення умов реального виробництва, що підкреслює важливість організації виробничого навчання на підприємствах
Проведене дослідження не претендує на повноту вирішення всіх питань організації самостійної роботи учнів при проведенні виробничого навчання, але дозволяє розширити можливості майстра виробничого навчання щодо охоплення максимальної кількості навчального матеріалу, не втрачаючи внутрішніх зв'язків теми та зовнішніх, міжпредметних зв’язків.
В силу недостатньої розвинутості матеріально-технічної бази професійно-технічних закладів вбачається розширення самостійної роботи учнів за рахунок упровадження засобів інформаційно-комунікаційних технологій.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Технологія формування учнівського колективу
Педагогічні умови виховання у дітей старшого дошкільного віку почуття любові до рідного міста
Урок іноземної мови як основний засіб іншомовного спілкування
Гуманістична освітня парадигма
Система позакласної виховної роботи Гімназії ім. В.Т. Сенатора Смілянського району Черкаської області