Сторінка
4
3)завдання для самостійної роботи мають бути доступними і посильними;
4) повинна бути диференціація завдань для самостійної роботи (можна поділити учнів класу на певні групи за рівнем їх знань та умінь);
5)повинна дотримуватись систематичність і послідовність застосування самостійної роботи учнів в процесі навчання;
6)важливо дотримуватись взаємозв’язку різних видів самостійної роботи учнів на уроці та урізноманітнювати їх;
7)повинен існувати взаємозв’язок класної і домашньої самостійної роботи.
Дослідження підтверджують, що самостійна робота учнів ПТНЗ у процесі вивчення предметів є основним засобом виявлення і розвитку в них творчих здібностей і обдарованості, підготовки їх до практичної діяльності. Залежно від підготовленості учнів педагог щоразу повинен сам визначати послідовність і насиченість самостійної роботи, проявити свою творчість та ініціативу. В міру навчання учнів зростає рівень їх знань і пізнавальні можливості. Навчальний процес розкривається все повніше й глибше. У зв’язку з цим і види самостійної роботи поступово ускладнюються, але треба також пам’ятати, що самостійна робота не самоціль, а один із засобів поліпшення всієї навчально-виховної роботи, підготовки учнів до життя, до практичної діяльності.
Організація та проведення експериментального дослідження організації самостійної роботи учнів ПТНЗ будівельного профілю
Під експериментом розуміють «активне вміщування у предмет для точного вивчення окремих частин та відношень у предметі». Також визначають експеримент Данілова М.А. та Болдирєва М.І. На їх думку, сутність педагогічного експерименту характеризується ціленаправленим внесенням принципово важливих змін у педагогічний процес по відношенню з задачею дослідження та його гіпотезою. Організація експерименту дозволяє роздивитись відношення між вивчаючими явищами, провести глибокий якісний аналіз та по можливості чітку кількісну оцінку результатів дослідження.
Як правило, ціль експерименту складається в понятті ефективності спеціально організованого педагогічного впливу на розвиток у учнів якостей, здібностей, вмінь та навичок, необхідних у майбутній професійній та керуючій діяльності.
Об’єктами педагогічного експерименту можуть бути:
зміст навчального матеріалу;
методи навчання,
засоби навчання,
організаційні форми навчання.
У відношенні цих об’єктів можуть здійснюватись данні дії, виступаючи іноді як інновації, а саме:
- у відношенні змісту навчального матеріалу: модернізація або розробка нового змісту;
- у відношенні методів навчання: розвиток, розробка нового методу, взаємовикористовування з іншими методами;
- у відношенні засобів навчання: розробка нового засобу, використання засобу у нових педагогічних умовах, спільне використання з іншими засобами;
- у відношенні організаційних форм навчання: розробка нових форм, розвиток певної організаційної форми навчання.
Більшість спеціалістів сходяться до того, що в логічно завершеному експерименті можна виділити три етапи: діагностичний, основний та зрівнювальний.
Діагностичний етап. Мета діагностичного етапу – установити базовий рівень деяких показників, наприклад, сформованості знань, сформованості вмінь, середнього балу та т.д. на цьому етапі: вибираються контрольні та експериментальні групи; проводиться аналіз їх однорідностей.
Етап здійснюється або в один період (в одному місяці, в одному семестрі), або у два періоди (у різних семестрах, у різні навчальні роки).
Основний етап відноситься до констатуючого та формуючого експериментам. Саме на цих етапах проводиться те, що вище названо, внесенням принципово важливих змін у педагогічний процес у відношенні з задачею дослідження та його гіпотезою.
Зрівнювальний етап. На цьому етапі аналізуються зміни, здійснюючи під впливом формуючого експерименту з об’єктами експерименту, та створюються виводи про ефективність інновацій. На цьому етапі: зрівнюються рівні сформованості деяких засобів; проводиться аналіз достовірності неоднорідностей в рівнях цих засобів.
Дане експериментальне дослідження було проведено з метою перевірки ефективності використання в навчальному процесі методики організації самостійної роботи учнів ПТНЗ будівельного профілю на прикладі вивчення дисципліни «Технологія штукатурних робіт» за професією - 7133.2 Штукатур.
Базою для проведення педагогічного експерименту був обраний Глухівський професійний ліцей.
Для вивчення ситуації з питань організації самостійної позааудиторної роботи учнів було проведено анкетування ІІ курсу учнів за професією «Штукатур» Глухівського професійного ліцею. Анкетування дозволило виявити: відношення учнів до традиційної організації самостійної роботи.
Учням запропонували анкету (додаток А). У анкетуванні брало участь 34учні ІІ курсу з правом на анонімні відповіді. Це дозволило учням бути більш об’єктивними при відповідях на поставлені питання.
Аналіз анкетних даних виявив, що 80 % учнів готуються до уроків лише перед практичними та семінарськими заняттями, систематично – 14 %, епізодично – 6 %. Дані по першому питанню показують, що далеко не кожний учень регулярно займається, поповнює свої знання щодня, учні самостійно працювати не привчені, бракує часу та інше.
Аналізуючи ставлення учнів щодо їх позааудиторної роботи, ми бачимо, що лише 50 % учням необхідно самостійно опрацьовувати навчальний матеріал, тільки 37 % учні використовують самостійні роботи, у 58 % учнів труднощі виникають не завжди. Труднощі виникають тому, що завдання не самостійне опрацювання має великий обсяг – 57 % учнів, 25 % учнів зазначили, що не розуміють матеріал на теоретичному занятті.
68 % учнів зазначили, що найбільш продуктивно вони працюють вдома, але 49 % учням потрібна допомога викладача чи майстра при організації самостійної роботи.
На питання «До яких дисциплін ви готуєтесь в першу чергу і чому?», 90 % учнів відповіли, що виконують у першу чергу ті завдання, які посильні для виконання.
100 % учнів відповіли, що їх самостійна робота включає тільки в конспектуванні прочитаного, підготовці до виступів на семінарах, доповіді, реферати, виконання вправ за зразком.
74 % вказали, що їм потрібно, щоб викладач звертав увагу на своєчасне виконання самостійної роботи та 80 % учнів зазначили, що необхідно, щоб викладач коригував самостійно отримані знання.
Проведене анкетування з питань організації самостійної роботи учнів у Глухівському професійному ліцеї дає нам підстави зробити такі висновки:
- у ПТНЗ приділяється увага організації самостійної роботи учнів, але учні ще не придбали достатніх навиків самостійної роботи, не вміють раціонально розподіляти бюджет свого часу;
- у практичній навчальній роботі недостатньо використовуються різноманітні види самостійної роботи. Широке поширення одержують роботи практичного і репродуктивного характеру.
Констатуючий експеримент було проведено серед груп І курсу за професією «Штукатур» Глухівського професійного ліцею, метою якого було визначення у учнів, що брали участь в експерименті, вихідного рівня засвоєння знань, умінь, навичок, сформованості інтелектуальних умінь (аналізувати, порівнювати, виділяти головне, узагальнювати), самостійності та пізнавального інтересу до предмета «Технологія штукатурних робіт».
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Види учіння та особливості мотивації учбової діяльності
Використання рідної мови у процесі навчання іноземної у ДНЗ
Особливості підтримки обдарованої дитини в європейських країнах
Навчально-виховний процес у загальноосвітній школі та особливості вивчення теми "Міжнародна валютна система. Міжнародні гроші"
Формування професійних навиків і умінь в учнів профтехучилищ