Сторінка
6

Педагогічні умови ефективного розвитку витривалості у школярів молодших класів засобами рухливих ігор

Але локальна силова витривалість для гімнаста все ж більше необхідна, ніж вся функціональна(якщо мати на увазі спеціалізоване розвиток якостей). Як часто, наприклад, гімнаст з подивом виявляє, що при нормальному загальному стані він, виявляється, не може спиратися руками про кільця або продовжити круги на коні, хоча схрещення замість кіл може зробити добре. Таких прикладів можна навести багато. І всі вони будуть свідчити про те, що питань локальної силової витривалості слід надавати особливого значення.

Локальна витривалість більшою мірою проявляє свою специфічність , відображаючи практично всі силові якості. Вона може бути власне-силової , швидкісно-силової , статичної та статокінетичної, що відбиває здатність до багаторазового переключенню з режиму на режим. Тому приємним вправи повинні відповідати специфіці розвиненої якості , але в першу чергу того , в якому робочі групи потребують найбільше. У зв'язку з тим , що в локальних вправах навантаження діє більш концентровано, стомлення настає швидше. Тому при розвитку будь-якого виду локальної витривалості кількість підходів не перевищує 3-4.

Ми весь час підкреслюємо специфічність силових якостей і засобів , які ці якості розвивають . У результаті може скластися враження , що можливо тільки роздільне розвиток якостей, а отже, застосовуваних засобів виявляється забагато.

Не заперечуючи, що розвиток фізичних якостей - це тривалий трудомісткий процес, ми в той же час вже показали, що при правильному підборі засобів для розвитку одного силового якості вдається істотно поліпшити і деякі інші. Наприклад, застосовуючи швидкісно-ізометричні вправи, ми добиваємося поліпшення швидкісної сили, швидкості рухів і статичної сили, тобто комплексу якостей.

Комплексний метод більш раціональний вже тому, що скорочує витрати часу, які потрібні були б при роздільному вдосконаленні якостей. Крім того , в цьому випадку виявляється більш високим і досягається рівень розвитку. Комплексний метод ефективний не тільки при вдосконаленні силових якостей , а й усіх видів силової витривалості : статичної , « жимовой » , динамічної , швидкісно-силовий , так як передбачає чергування в одному тривалому вправі різних видів м'язової роботи . При цьому для тренування гімнастів важливі наступні два моменти .

Перший: пози і руху у вправі доцільно використовувати такі, які відображають специфічність рухової діяльності гімнастів.

Другий: обтяження у вправі мають бути не малими або середніми (як це прийнято і рекомендовано в більшості посібників), а близькими до максимальних , в усякому разі, не менше 80 % від можливостей гімнастів. Це обумовлено тим, що у специфічній рухової діяльності гімнаст виконує не максимально довгу роботу з малою ваговій навантаженням, а роботу, обмежену часовими рамками виконуваної комбінації, але завжди майже на граничному рівні зусиль. Як було показано вище , хороший руховий навик відрізняється оптимізацією зусиль на рівні 80-85% від максимальних.

Відповідно до цих підбираються вправи, які складаються з відносно простих рухових завдань, але виконуються таким чином, що дають велику специфічне навантаження. Спеціальні дослідження, проведені нами, показали, що най- більша ефективність використання комбінованих силових вправ у підготовці гімнастів досягається при таких поєднаннях різних видів роботи.

1- й варіант:

1 ) швидкісна перемагаюча робота на половину амплітуди руху ;

2 ) статичне утримання становища протягом 5 с;

3 ) швидкісна перемагаюча робота на другій половині амплітуди ;

4 ) перебільшено повільна поступається робота по всій амплітуді до вихідного положення .

2 -й варіант:

1 ) швидкісна перемагаюча робота по всій амплітуді ;

2 ) швидкісна поступається робота на половину амплітуди ;

3 ) утримання становища протягом 5 с;

4 ) швидкісна перемагаюча робота на другій половині амплітуди ;

5 ) перебільшено повільна поступається робота по всій амплітуді до вихідного положення .

Наведемо деякі приклади таких комбінованих вправ , які пройшли апробацію та показали високу ефективність .

Вправи для рук і плечового пояса

1 -й варіант. З вису широким хватом швидко підтягнутися до вису на напівзігнутих руках , тримати 5 с, швидко підтягнутися до вису на зігнутих , повільно випрямити руки у вис .

2 -й варіант. З вису швидко підтягнутися і відразу опуститися до вису на напівзігнутих руках, тримати 5 с, швидко підтягнутися і повільно випрямити руки у вис .

Загальний час виконання таких комбінацій - 55-75 с, кількість підходів - до 4 , повторень у підході - до двох.

Вправи для рук , тулуба і ніг

1 -й варіант. Опорою спиною про коня і хватом за рейку гімнастичної стінки , ноги опущені - швидко підняти ноги до горизонтального положення , тримати 3 с, швидко підняти пряме тіло в стійку на лопатках , повільно опустити у вихідне положення.

2 -й варіант. Початкове положення те ж - швидко підняти тулуб до стійки на лопатках і відразу повільно опустити до горизонтального положення , тримати 3 с, швидко підняти пряме тіло до стійки на лопатках і відразу, але дуже повільно опустити у вихідне положення.

Дозування - 3 підходи, повторень - до трьох. Якщо гімнаст не може підняти пряме тіло, то в цьому русі допускається згинання в тазостегнових суглобах , але опускання слід виконувати прямим тілом.

Ці ж комплекси можна виконувати спираючись про коня не спиною , а грудьми , навантажуючи м'язи задньої поверхні тіла. В комбінованих вправах можна одночасно навантажувати м'язи рук і тулуба, використовуючи блоковий пристрій. Для рук підбираються руху, подібні з типовими гімнастичними (наприклад, з вихідного положення руки вперед-догори хватом за тягу на обтяження або за амортизатор опускання рук вниз-назад ) , а рухи ногами і тулубом виконуються ті ж , що описані в наведених вище варіантах.

Розвиток спеціальної витривалості гімнаста

Спеціальна витривалість знаходить своє вираження в «застосовності»:

1) до загальних особливостям гімнастичної рухової діяльності;

2) до особливостей діяльності на видах багатоборства.

Головна особливість полягає в необхідності здійснювати важко координаційну різнохарактерну роботу з численними перемиканнями з одного режиму на інший, в переважній більшості випадків в умовах обертань. Друга особливість полягає в тому, що також в умовах вирощений потрібно виконувати роботу певними групами м'язів, з різної амплітуди згинальних і розгинальних рухів, з різними напрямками рухів, з різними за величиною і характером зусиллями і при цьому уникати генералізованої напруги.

Для розвитку спеціальної витривалості гімнаста найбільш доцільно застосовувати такі види вправ:

Тривалі стрибки на батуті.

Акробатичні стрибки без тривалих пауз (кілька серій підряд).

Вільні вправи цілком і по половинкам .

Спеціальні комплекси вправ.

Вправи за методом кругової тренування.

Вправи виконуються з умовою обов'язкового подолання почуття втоми. При цьому можна використовувати і допомогу. Однак потрібно врахувати, що при сильному спотворенні техніки рухів (це буває в останніх спробах) виконувати далі вправу не слід, так як залишиться слід від технічно неправильного виконання. Після достатнього відпочинку треба 2-3 рази окремо виконати технічно правильно ті елементи, якими закінчуються спеціальні комплекси на витривалість.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: