Сторінка
11
ІV. Підведення підсумків роботи
Отже, на сьогоднішньому уроці ми з вами узагальнили знання про склад та властивості основних джерел вуглеводнів, їх застосування як палива у різних галузях господарства, розглянули який вплив чинять продукти спалювання вугілля, нафтопродуктів та газу на навколишнє середовище.
Рефлексія
Учні продовжують речення «Новим для мене було…; Цікавим я вважаю той факт…; Мені сподобалося…; Було б краще, якби…
V. Домашнє завдання
Повторити вивчену тему, підготуватися до контрольної роботи; виконати завдання для самоконтролю.
Тема: Органічні речовини в живій природі.
Мета: закріпити знання учнів про будову органічних речовин; ознайомити з різноманітністю органічних речовин, їх роллю в живій природі; розвивати вміння класифікувати органічні речовини за призначенням;виховувати бережливе ставлення до природних ресурсів
Тип уроку: комбінований
Форма уроку: урок – конференція.
Методи: евристична фронтальна бесіда, пояснення вчителя, розповідь, демонстрація, рефлексія.
Обладнання: набори матеріалів, виготовлених з різних органічних речовин
Базові поняття і терміни: Ізомерія, ізомери, гомологи, гомологічний ряд, характеристична (функціональна) група
Структура і хронометраж уроку
І. Організаційний момент (3 хв.)
ІІ. Мотивація навчально-виховної діяльності (2 хв.)
ІІІ. Актуалізація опорних знань (6 хв.)
ІV. Вивчення нового матеріалу (21 хв.)
V. Закріплення і узагальнення знань (6 хв.)
VІ. Підсумок уроку (5 хв.)
VІІ. Домашнє завдання (2 хв.)
Хід уроку
І. Організаційний момент
Перевірка відсутніх, оголошення теми та мети уроку.
ІІ. Мотивація навчально-виховної діяльності
Розповідь учителя
Нас оточує безліч різноманітних речовин. Властивості, будова, походження цих речовин дуже різні. Спочатку всі відомі речовини хіміки поділили на три групи: мінеральні, рослинні і тваринні. Вивчаючи ці речовини швецький хімік Берцеліус прийшов до висновку, що між рослинними і тваринними речовинами немає суттєвих відмінностей. Він запропонував назвати їх «органічними», оскільки містяться в організмах.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда
З курсу біології, хімії 9 класу пригадайте органічні речовини, що є у живих істот, охарактеризуйте їх біологічне значення.
Кожна з відповідей ретельно аналізується. Учитель спрямовує обговорення так, щоб було охоплено, по можливості, найбільшу кількість органічних речовин і розглянуто їхнє значення.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Заслухання доповідей учнів
Жива природа – невичерпне джерело органічних речовин
Приблизна доповідь учня
Органічні речовини виникли прямо або непрямо з живої речовини або продуктів їх життєдіяльності; присутні в атмосфері, поверхневих і підземних водах, осадах, ґрунтах і гірських породах.
Природні органічні речовини знаходяться в твердому (вугілля, сланці, тверді бітуми), рідкому (нафта, рідкі бітуми) і газоподібному (пароподібному) стані (газ і газоконденсат).
До сьогодні людство використовує органічні речовини, вироблені живими організмами, аби задовольнити матеріальні потреби, передусім - у харчових продуктах, зручному одязі, комфортному житлі, теплі, дотриманні гігієни, збереженні здоров’я тощо. Доведемо це на прикладі целюлози. Незважаючи на те, що організм людини практично не засвоює целюлозу, вона відіграє важливу роль у харчуванні і підтриманні здоров’я. Світовою медичною спільнотою визнано, що нестача клітковини в раціоні є однією з найважливіших причин погіршення здоров’я і, як наслідок, якості життя. Люди, у харчуванні яких достатньо рослинних продуктів і клітковини, набагато менш схильні до таких захворювань, як рак кишечнику, а також надмірна маса тіла й ожиріння.
Водночас саме целюлоза, що міститься в рослинах, є основною поживною речовиною у складі корму для багатьох сільськогосподарських тварин, яких використовують для одержання м’яса, молока, жиру, яєць, вовни, щетини, шкіри, кісток, пуху й пір’я (назвіть органічні речовини в складі цих продуктів). Лляний і бавовняний одяг має високі гігієнічні властивості і привабливий зовнішній вигляд. Вата — складова будь-якої аптечки невідкладної допомоги. Усі ці речі виготовлено з волокон целюлози.
Деревина, головною складовою якої також є целюлоза, — чи не найдавніший вид палива, що й досі не втратив своєї актуальності й привабливості.
Учень демонструє зразки, малюнки одягу, продуктів харчування, предметів гігієни, виготовлених з органічних речовин
Хімія живого – один із стратегічних напрямків розвитку сучасної хімії
Приблизна доповідь учня
Навколишній світ – це світ хімічних речовин і їх постійних перетворень. Більшість процесів на землі є хімічними або супроводжуються хімічними процесами. Можна сказати, що наша Земля – це гігантський хімічний реактор, який не зупиняється ні на мить.
Без величезних досягнень хімії сьогодні неможливо уявити людське життя. Сучасна людина живе в будинках, побудованих з широким використанням штучних (створених за хімічними технологіями) матеріалів, має одяг та взуття з тканин та шкіри, які виготовляються за хімічними технологіями, забезпечена повноцінним харчуванням, що стало можливим виключно завдяки хімізації сільського господарства (засоби захисту рослин, добрива), без якої немислимі стабільні врожаї харчових культур. Людство вже ніколи не зможе відмовитися від цих здобутків, як і від нових медпрепаратів, парфумерних засобів та багатьох інших речей, до яких доклала руку хімія.
У промисловість органічного синтезу впроваджують нові технологічні процеси з використанням дешевих і доступних джерел сировини (наприклад, використання парафінових вуглеводнів для добування карбонових кислот), вводять економічно ефективні малостадійні хіміко-технологічні процеси, здійснюють перехід від періодичних процесів до безперервних. Велика увага надається впровадженню безвідхідних виробництв, що має важливе значення для охорони навколишнього середовища. Проводять пошуки нових, більш ефективних каталізаторів, для того, щоб збільшити вихід продуктів реакції.
V. Закріплення і узагальнення знань
Обговорення з класом
Кожна відповідь ретельно аналізується і робиться загальний висновок.
Як задовольнити потреби сучасного суспільства, не піддаючи небезпеці можливість майбутніх поколінь задовольняти свої потреби?
Назвіть продукти харчування, у складі яких містяться білки, жири, вуглеводи.
Назвіть галузі використання целюлози.
Назвіть галузі використання нафтопродуктів.
Спробуйте назвати галузь промисловості, яка не використовує (чи не виробляє) органічних речовин?
VІ. Підсумок уроку
Рефлексія
Учні продовжують речення
Новим для мене було…
Цікавим я вважаю той факт…
Мені сподобалося…
Було б краще, якби…
З інформаційних джерел підготувати повідомлення про паливо майбуття (достатній та високий рівень).
Тема: Попередження забруднення довкілля при використанні органічних речовин в побуті.
Мета: розвивати вміння систематизувати інформацію, висловлювати своє ставлення до певної проблеми, формувати навички роботи над колективним проектом, виховувати любов до рідної землі, екологічне мислення.