Сторінка
3
ораторські здібності доповідачів;
літературний стиль, грамотність і чистота мови;
Ефективність конференції
формування світогляду учнів;
поглиблення й розширення діапазону знань у даній галузі науки;
формування навичок самостійної роботи з літературою та її аналізу;
формування умінь писати доповіді, виступати публічно перед своїми однолітками і старшими.
Досвід використання уроку-конференції на уроках хімії в школі
Урок-конференція - досить складна форма роботи, яка вимагає тривалої, ретельної підготовки, вона активізує навчально-пізнавальну діяльність учнів, забезпечує їм можливість вчитися самостійно працювати з додатковими джерелами інформації, широко використовувати освітні ресурси Інтернет.
Урок-конференція вимагає ретельного планування тому, що для його проведення необхідно створити узагальнену картину по окремо взятій темі, що вимагає певних інтелектуальних зусиль не тільки з боку вчителя, а й з боку учнів.
Роль вчителя на даному уроці змінюється, його головною завданням стає організація такого пізнавального процесу, при якому учні усвідомлюють взаємозв'язок всіх галузей знань, отриманих ними на уроках з більшості предметів шкільного курсу, та в результаті копіткої роботи з додатковими джерелами інформації.
Звертаючись до передового педагогічного досвіду сучасності можна сказати, що багато вчителів використовують в своїй педагогічній діяльності даний вид роботи.
За Д. Гордій (учитель хімії Тернопільської ЗОШ І-ІІІ ст. №24) основною метою уроку є здатність забезпечити всім рівну систему можливостей для ефективного особистісного саморозвитку. Вчитель виступає диригентом діяльності учнів та направляє їх діяльність у правильне русло використовуючи при цьому проектну діяльність. Наприклад, при вивченні теми «Хімія в побуті» в 11 класі, Дарія Гордій пропонує поділити учнів за напрямком діяльності : «хімік-технолог», «медик», «споживач», «косметолог», «еколог». Кожен з учнів готує проект в якому розповідає про миючі засоби з певної сторони, потім відбувається узагальнення, на що необхідно звертати увагу при виборі миючих засобів з урахуванням критеріїв розглянутих учнями на уроці:
Звертайте увагу на наявність екологічного маркування;
Економно витрачайте хімікати;
Не тримайте вдома великої кількості хімікатів;
Під час використання хімікатів захищайте органи дихання, руки;
Після використання засобів побутової хімії ополіскуйте речі достатньою кількістю проточної води.
Очікувані результати:
Учень:
Розуміє, що таке засоби побутової хімії,
Наводить приклади продукції побутової хімії,
Розуміє принципи дії цих засобів,
Знає про їх негативні наслідки впливу на організм,
Знає правила користування засобами побутової хімії,
Уміє робити висновки про шкідливість деяких хімікатів і потребу їх заміни на продукцію органічного землеробства.
Така модель уроку дозволяє забезпечити єдиний розвиваючий простір, своєрідність якого полягає в подачі кожним учнем матеріалу з урахуванням інтересів, схильностей кожного.
Ще одним прикладом передового педагогічного досвіду є розробка В. Богданової (вчитель хімії П’ятихатської ЗОШ І-ІІІ ст. №1, Дніпропетровської обл.). Вона пропонує урок-конференцію з використанням групової роботи учнів. При вивчення теми «Органічні сполуки ї здоров’я людини» в 11 класі, В. Богданова поділяє учнів на групи: «білки», «жири», «вуглеводи». Конференція за В. Богдановою поділена на дві частини. В першій частині учнівські доповіді грунтуються на знаннях, котрі учні отримали раніше з курсів хімії та біології.
Учні виголошують доповіді про органічні сполуки за планом:
Склад і будова органічних сполук,
Класифікація органічних сполук,
Біологічна роль органічних сполук.
Друга частина уроку-конференції включає питання про вміст різних органічних речовин у продуктах харчування, норми їх вживання; які процеси відбуваються під час прийому їжі, її перетравленні.
Тобто, В. Богданова проводить урок-конференцію узагальнюючи раніше набуті учнями міжпредметні та внутрішньо-предметні знання та підводить дітей до поглиблення цих знань.
Саме вчитель повинен виступати організатором, виявляючи зв'язок хімії з іншими предметами, знань отриманих учнями в школі і поза нею, підбиваючи до цих висновків самих учнів.
Особливості організації та проведення уроку-конференції з хімії в старшій школі
Використання уроку-конференції з хімії в старшій школі полягає у забезпеченні загальноосвітньої підготовки учнів з хімії на основі їх самостійної діяльності згідно з освітніми потребами, нахилами, здібностями учнів, враховуючи їх зацікавленість.
Організація уроку-конференції умовно поділяється на два етапи:
На першому етапі:
визначається тема конференції, ставляться мета та завдання;
розробляється перелік питань, які розкривають тему (план);
оголошується конкурс на кращу доповідь і девіз конференції;
розподіляються обов'язки між учнями;
готуються література, виставкові та наочні матеріали.
На другому етапі:
уточнюється план конференції, визначаються її учасники (учні одного класу, паралелі класів);
складається список рекомендованої літератури;
оголошуються доповідачі та виступаючі;
готується інформаційний стенд.
Під час цих етапів вчитель повинен обрати тему відповідно до планів навчання, завчасно повідомити учнів про тему та завдання роботи, поділити учнів за змістом роботи та темами доповідей, підготувати літературу для допомоги учням та іншим учасникам конференції в пошуках необхідного матеріалу, переглянути зміст доповідей та аналізувати їх; порівняти, зіставляти та прогнозувати можливі зіткнення різних думок, поглядів, переконань. Якщо визначаються опоненти доповідачів, то вони теж повинні заздалегідь ознайомитися зі змістом доповідей. При цьому ставиться мета виявлення нової інформації, цікавих статистичних даних, фактів, прикладів з літератури і практичної діяльності, які мають узагальнюючий характер і сприяють підвищенню інтересу учнів до теми конференції.
Проведення уроку-конференції:
оголошення теми, виголошення доповідей, співдоповідей, виступів; затвердження реґламенту роботи;
підтримка робочої обстановки;
концентрація уваги учнів на темі конференції, активізація навчально-пізнавальної діяльності учасників конференції;
дотримання чіткої процедури її проведення;
забезпечення позитивної установки на сприйняття змісту повідомлень, відповідного морального і психологічного мікроклімату, атмосфери поваги і довіри.
Підсумки конференції доцільно підбивати колективно, залучаючи учасників до оцінювання її результативності, використовуючи думки та ідеї опонентів. Для оцінювання ефективності конференції можна створити журі. У процесі аналізу уроку-конференції доцільно враховувати такі параметри;
— раціональність вибору теми конференції, постановки навчально-виховних цілей та завдань;
— підготовка конференції (зміст доповідей, співдоповідей, виступів, рекомендацій, внесених доповідачами як результату самостійної творчої праці; ознайомлення учнів із запропонованою літературою, підготовка наочних та інших ілюстративно-демонстраційних матеріалів);
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Досвід роботи з ансамблем ложкарів
Психолого-дидактичний аналіз помилок студентів при навчанні інформатики
Роль контролю у вивченні німецької мови
Шляхи реалізації творчого потенціалу мистецтва писанкарства на уроках трудового навчання в початковій школі
Педагогічні умови виховання любові до Батьківщини у дітей дошкільного віку