Сторінка
6
Завдання 6.
Розуміння слів, словосполучень, взаємозв'язків між ними і заповнення "свердловин" приводить до "вичерпання" значення тексту. Проте витягання значення - робота, якій потрібно спеціально навчати.
Школяреві дається окрема пропозиція невідомого йому тексту і пропонується витягнути всю укладену в пропозиції інформацію. Цю інформацію потрібно висловити у формі зв'язної розповіді. Таке завдання умовно можна назвати "складання розповіді по пропозиції". Приклади пропозицій:
Висаджений в сад, квітка розцвіла б набагато швидше, ніж на підвіконні.
Всі ці відомості Іван Іванович, проте, вигадав.
Отже, які види розумової роботи ми виконували в ході вправ? - прогнозування,
уточнення лексичного значення слів і незнайомих виразів,
встановлення загального значення тексту,
виявлення логічної організації тексту, виділення головної думки,
сприйняття всієї повноти інформації, передаваної текстом.
Після прочитання
Перерахуйте найважливіші пункти.
Вирішіть, чи не потрібно перечитати якісь частини тексту.
Складіть питання по прочитаному тексту, задайте їх собі і відповідайте на них.
Пов'яжіть знання, що є у вас, з новою інформацією.
IV. Позначки в книгах.
Великі допомоги при осмисленні і запам'ятовуванні тексту надають виписки і підкреслення. "Хто записує, той читає двічі", - свідчить прислів'я, що дійшло до нас із Стародавнього Риму.
Яким чином можна зробити позначки в книгах? Найкоректнішими вважаються наступні способи:
1. олівцем на полях;
2. на окремих листах за допомогою лінійки;
3. паперові закладки в різному положенні: зверху - одне, знизу - інше, збоку - третє;
4. вкладні листки: калька, підкреслення навпроти з позначенням номера сторінки.
Записи по тексту можуть бути виконані у вигляді плану, тез або конспекту. З цими формами роботи ми докладніші познайомимося на наступному занятті. Сьогодні ж ми розглянули, яку розумову роботу необхідно виконати при читанні з метою вивчення якого-небудь питання або книги.
Школярі ХХI століття читають не так, як читали раніше, і вже не ті твори, якими зачитувалися їх батьки. Змінився не тільки статус читання (з появою “престижніших" занять), міняється репертуар, скорочується час, що виділяється на читання. Все це сильно впливає на діяльність бібліотек у сфері пробудження інтересу до книги, залучення дітей в бібліотеки. Форми роботи з читачами в шкільній бібліотеці орієнтовані сьогодні на творче читання дітей: практикується підготовка відгуків про прочитаний, створення виробів по мотивах творів, власних ілюстрацій. Саме вони привертають увагу хлоп'ят до виставок, а потім і до видань, на них представленим.
Шкільна бібліотека надає інформацію і ідеї необхідні для успішного існування в сучасному інформаційному суспільстві, де знання виконують найважливішу роль. Шкільні бібліотеки щеплять тим, що вчиться потребу в постійній самоосвіті, розвивають уяву, виховують цивільну відповідальність.
Шкільна бібліотека надає повчальні програми, книги і інші інформаційні ресурси всім членам шкільного колективу, тим самим спонукаючи користувачів розвивати критичне мислення і ефективно використовувати всі види інформації. Відповідно до принципів, висловлених в Маніфесті публічних бібліотек ЮНЕСКО шкільна бібліотека є частиною ширшої бібліотечно-інформаційної системи.
У сучасне століття комп'ютеризації і упровадження нових технологій перед шкільними бібліотеками виникають нові задачі. Серед них освоєння бібліотекарями спеціальних програм, що дозволяють вести електронні бази даних фонду бібліотеки і багато що інше.
Сьогодні екологічна освіта і виховання придбаває провідну роль в рішенні проблеми виживання людства. Шкільні бібліотеки не повинні залишатися осторонь, оскільки саме у них є певні можливості вести просветительську роботу у області екології.
Шкільна бібліотека найважливіший елемент будь-якої довгострокової діяльності направленої на розвиток письменності і освіти, надання інформації, економічний, соціальний і культурний розвиток. Вона знаходиться в підпорядкуванні місцевої, регіональної і державної адміністрації, і її діяльність повинна визначатися і підтримуватися спеціальними законодавчими актами і політичними програмами. Шкільні бібліотеки повинні мати в своєму розпорядженні стабільне і достатнє фінансування, що дозволяє містити кваліфікований штат, купувати необхідні матеріали, техніку і устаткування. Шкільні бібліотеки повинні бути безкоштовними.
Шкільні бібліотеки - важливий партнер в місцевій, регіональній і національній бібліотечно-інформаційній системі.
Там, де шкільна бібліотека використовує приміщення, устаткування і ресурси сумісне з бібліотекою іншого типу, наприклад, публічної, унікальні задачі шкільної бібліотеки повинні признаватися і дотримуватися.
Шкільні бібліотеки - невід'ємна частина освітнього процесу.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Вплив дисфункціональної сім’ї на розвиток особистості молодшого школяра
Формування навичок здорового способу життя у дітей та молоді
Вивчення ліричного твору на уроках літератури
Методика навчання іноземним мовам у початкових класах Вальдорфської школи
Методика роботи над українською народною казкою