Сторінка
2
В умовах безперервного розширення інформаційного простору і розвитку інформаційних мереж на шкільних бібліотекарів покладається функція навчання учнів і вчителів навикам роботи з інформацією, що висуває необхідність постійного підвищення кваліфікації і професійного зростання.
Для здійснення ефективної роботи і звітності необхідно:
Визначити політику шкільної бібліотеки, вказавши задачі, пріоритети і служби, відповідні шкільній програмі;
Будувати роботу шкільної бібліотеки і управління їй, відповідно до професійних стандартів;
Піклуватися про те, щоб бібліотечні служби були доступні всім членам шкільного колективу і враховували потреби місцевого співтовариства;
Заохочувати співпрацю шкільного бібліотекаря з вчителями, керівництвом школи, адміністрацією, батьками, іншими бібліотекарями і інформаційними фахівцями і різними суспільними групами.
Імідж шкільного бібліотекаря та його вплив на формування системи бібліотекарських знань школярів
Довгий час в засобах масової інформації, художній літературі (як української, так і світової), кіномистецтві формувався негативний образ бібліотекаря (тьмяна зовнішність, волосся, прибране в пучок, тиха, а деколи навіть забита жінка). І що дивовижне - бібліотекарі не намагалися зламати дане уявлення про себе.
Але пройшов час, і з'явився інтерес до сприйняття іншими своєї професії. Це пов'язано із змінами в країні і в самому бібліотечному співтоваристві. Бібліотекарі виходять на міжнародний рівень, спілкуються з колегами з різних стан, і як наслідок цього приходить розуміння себе і місце своєї професії в світі. Виникає потреба в погляді на себе із сторони, виникає проблема іміджу бібліотечної професії.
Проблема іміджу бібліотеки і бібліотекаря вивчається в багатьох країнах (але, на жаль, не в Росії). У австралійських дослідженнях наголошується, що бібліотекарі самі підтримують свій негативний імідж. У 1990 р. P. G. Schuman відзначив, що імідж бібліотекаря дуже часто зосереджується на фізичних стереотипах. Критика виражається не стільки в іміджі соромливої старої діви, скільки у відсутності усвідомлення обов'язків бібліотекаря. Від хранителів знань, що відповідають на ізольовані довідкові питання, бібліотекарі повинні переходити до ролі діяльних професіоналів, що асистують користувачу в рішенні його проблем. У США було проведено дослідження "Імідж бібліотекаря медичних бібліотек США". Його результати показали, що, з одного боку, бібліотекарі сприймаються як освічені люди, готові прийти на допомогу, а з іншою - як люди старомодні, боязкі, зосереджені на собі, наступні за буквою закону.
У нашій країні подібних досліджень по вивченню іміджу бібліотекарів, а тим більше шкільних бібліотекарів, не проводилося. У своїй роботі я хотіла б торкнутися даної проблеми і визначити, що ж потрібно зробити для формування іміджу шкільного бібліотекаря.
Імідж бібліотекарів пов'язаний безпосередньо з їх професійним існуванням. Якщо раніше шкільні бібліотекарі, що добре виконують свою роботу, могли бути упевнені в своєму подальшому існуванні, то сучасні шкільні бібліотекарі потребують активного маркетингу себе і своєї ролі в суспільстві. Бібліотекарям не повинне бути байдуже, як вони виглядають із сторони, тому що через враження, вироблюване ними і їх бібліотеками на користувачів, лежить шлях до визначення статусу і ролі даних бібліотек.
Дж. Когеп вважає, що імідж формується під впливом того комплексу послуг, який забезпечує бібліотека. Таким чином, якщо шкільні бібліотекарі не розглядаються як інформаційні працівники, то вони не можуть брати на себе відповідальність за забезпечення інформаційного обслуговування. Шкільні бібліотекарі повинні бути активні в наданні інформаційного сервісу, що впливатиме на їх імідж. У сучасному суспільстві шкільні бібліотекарі повинні розглядатися як інформаційні фахівці-професіонали.
Тим самим визнано, що бібліотекар, бібліографія - це такі ж фахівці, як вчитель, лікар, інженер. І в роботі бібліотек є своя специфіка, яка більшою мірою зрозуміла, знайома, виконуємо людьми, що спеціально навчалися цій професії. І саме професіонал, не дивлячись на низьку зарплату, створить сучасну шкільну бібліотеку. Тому що його так учили, а по-іншому він не може.
Повинна зійти у небуття "епоха старих бабусь", які заполонили собою шкільні бібліотеки. Працедавці повинні зрозуміти, а ми їм повинні зуміти довести, що собі дорожче брати на роботу неспеціаліста.
а) Рекламна діяльність шкільного бібліотекаря
Отже, на перше місце виходить рівень професійної підготовки бібліотекаря як фахівця з маркетинговим мисленням, зацікавленого в затребуваності інформації, зібраної у фондах.
Як сприймається бібліотекар в школі адміністрацією: "Об'єкт для видачі підручників / Йдіть на заміну, вам все одно робити нічого". З одного боку така думка підкріплює діяльність деяких шкільних бібліотекарів, які тільки видають книги. А з другого боку, шкільний бібліотекар найчастіше не знає, як самопрезентувати себе і свою діяльність в школі (якщо вона ведеться). Тому я вважаю за необхідне для успішної роботи і створення позитивного особового іміджу володіння основами PR і реклами. Я вважаю, що реклама один з найважливіших напрямів діяльності шкільної бібліотеки і одна з складових її іміджу. І якщо імідж бібліотеки сформується під впливом того комплексу послуг, які надає дана бібліотека, то саме з реклами даної бібліотеки ви і дізнаєтеся про ці послуги. Необхідне створення фірмового стилю в кожній шкільній бібліотеці (наявність візитки, рекламного буклета бібліотеки, рекламних листівок, бланків листів з емблемою бібліотеки). Від того, як ми представляємо себе, залежить, як інші сприймають нас.
б) Маркетингові дослідження в діяльності шкільного бібліотекаря
Шкільні бібліотекарі потребують активного маркетингу самих себе і щоденного доказу своєї важливості для школи. Багато моїх колег скаржаться на відсутність фінансування шкільних бібліотек, на те, що не можуть реалізувати різні проекти. Але ніхто з них не намагався написати програму комплектування фондів, концепцію розвитку бібліотеки і довести адміністрації, що реалізація даних заходів необхідна для успішної діяльності шкільної бібліотеки. Сучасне бібліотечне життя в школі неможливе без таких понять, як менеджмент, маркетинг, фандрайзінг. Але мало знати ці поняття, треба оволодіти технологіями їх практичного застосування. Так, фандрайзінг - діяльність по клопотанню про виділення або пожертвування засобів для здійснення яких-небудь проектів або програм. З використовуванням в практиці роботи фандрайзінга завжди знайдуться гроші для проектів.
Багато бібліотекарів вважають, що для створення іміджу шкільної бібліотеки достатньо оснастити її оргтехнікою, комп'ютером, зробити ремонт. Але головне в нашій роботі - це інформаційне обслуговування, надання користувачам необхідної інформації. І якраз володіння маркетинговими методами дозволяє провести маркетингове дослідження діяльності своєї шкільної бібліотеки і відповісти на питання: "Чи затребуване те, що ви робите? Які види послуг необхідні у вашій бібліотеці? Як змінилися інформаційні запити сучасних користувачів шкільної бібліотеки? Які нові фонди необхідні в даній шкільній бібліотеці?"
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методика підготовки та проведення лекційних занять у вищій школі
Навчально-виховні завдання курсу природознавства в початковій школі
Етап узагальнення та апробації результатів дослідження
Виховна година: Вітчизна слави й доблесті край
Творчі завдання як засіб формування пізнавальної активності старших дошкільників