Сторінка
16
При виконанні вправ учням можна дозволити деякий час користуватись цією таблицею, яка виконує роль довідника.
Робота з нею дасть учням змогу простежити за тим, як змінюються прикметники за відмінками і запам’ятати відмінкові питання прикметника. Учні помітять, що відмінкові закінчення іменника і зв'язаного з ним прикметника різні. Визначити відмінок прикметника можна за відмінком іменника, відмінкове закінчення прикметника збігається із закінченням питання, на яке він відповідає;
Який? - зелений
Якого ? - зеленого
Якому ? - зеленому тощо.
Закріплюючи на письмових вправах цей матеріал, вчитель повинен весь час скеровувати увагу учнів на таблицю і вимагати узгоджувати відмінок іменника і прикметника за її зразком. Саме за такого способу використання таблиць у процесі вивчення нового матеріалу в його усвідомленні братиме участь зорове сприйняття, а це сприятиме кращому засвоєнню виучуваного матеріалу.
Можна запропонувати учням створити таблицю і під час вивчення категорії числа прикметників у 3 класі. У роботі над складанням такої таблиці учні зможуть прийняти найактивнішу участь.
Працюючи над створенням такої таблиці, вчитель спочатку показує один предмет (м'яч, яблуко тощо), а потім два такі ж предмети. Учні називають предмет і його ознаку (наприклад, колір), а потім записують на дошці і в зошитах у два стовпчики (однина і множина) іменники з прикметниками. На дошці над словами записують однина і множина. З лівого боку проти слів відповідно позначається чоловічий, жіночий і середній рід. Таким чином, складається таблиця змінювання за числами прикметників у сполученні з іменниками.
Іноді можна пропонувати учням завдання списати у зошити приклади з таблиці, а потім перейти до їх опрацювання і виконання вправ з підручника.
Так, таблицю змінювання прикметників за числами вчитель може представити у готовому вигляді, а потім запропонувати списати у зошити приклади з неї і продовжити їх опрацювання за такими, наприклад, питаннями:
- Чи змінюються прикметники за числами? Підтвердить відповідь прикладами з таблиці.
- Яка частина слова змінюється? (закінчення).
Виділіть позначкою закінчення прикметників у однині і множині.
Назвіть закінчення чоловічого, жіночого і середнього роду в однині.
Уважно розгляньте на таблиці змінювання прикметника у множині; зробіть висновок про закінчення цих прикметників.
Після опрацювання прикладів з таблиці учні можуть продовжити закріплення вивченого, виконуючи вправи з підручника.
Аналогічно можна побудувати роботу над вивченням правописання суфіксів - ськ-, - зьк-, - цьк- у 4 класі загальноосвітньої школи.
Завершуючи роботу над темою " Прикметник" у 4 класі можна запропонувати учням створити схему (таблицю 4), у якій би узагальнилось усе відоме їм про прикметник як частину мови. Тому схему (таблицю) можна запропонувати учням у готовому вигляді, або скласти разом з ними на уроці у процесі повторення вивченого.
Таке схематичне зображення усього вивченого матеріалу допоможе учням систематизувати та краще засвоїти його, адже у процесі усвідомлення матеріалу у такий спосіб братиме участь як слухове так і зорове сприйняття, що сприятиме кращому засвоюванню матеріалу.
Важливе місце в процесі вивчення граматики і, зокрема, алгоритмізація як засіб програмування розумових операцій . Виконання алгоритмів приводить до правильного виконання певного завдання.
У вивченні граматики використовуються в основному алгоритми розпізнавання граматичних форм, частин мови, членів речення тощо.
Учням молодших класів у процесі вивчення прикметника можуть бути запропоновані, наприклад, алгоритми пошуку прикметника, визначення відмінку прикметника, його роду, числа тощо. Наприклад, алгоритм визначення роду прикметника може мати такий вигляд:
1. Знайти іменник, з яким зв’язаний прикметник;
Визначити рід цього іменника;
За родом іменника встановити рід прикметника.
Лише враховуючи всі ці моменти, можна правильно визначити рід прикметника.
Аналогічні алгоритми можуть використовуватись для визначення відмінку і числа прикметників.
Формуванню навичок написання родових закінчень прикметників сприятиме оволодіння учнями таким алгоритмам:
1). Поставити питання і визначити, з яким іменником зв'язаний прикметник;
2). Визначити рід іменника і рід прикметника;
3). Згадати закінчення прикметника усього роду;
4). Порівняти закінчення прикметника і закінчення питання.
Приклад роботи за цим алгоритмом учень записує речення:
Улюблена справа приносить багато задоволення.
Хід його роздумів: "Встановлюю зв’язок:
справа яка? улюблена.
Прикметник улюблена належить до іменника справа.
Іменник справа жіночого роду, отже, і прикметник улюблена жіночого роду.
Звук [н] - твердий, отже пишеться закінчення -а, яка? - улюблена".
З часом пояснення стає коротшим, але хід залишається без змін.
Алгоритми можуть бути запропоновані учням у готовому вигляді, як певний порядок дій для виконання конкретного завдання. Або можна запропонувати учням самостійно визначити послідовність необхідних дій. Другий шлях сприяє більшій активізації розумових дій учнів, а отже є більш привабливим.
Використання алгоритмів, як і таблиць на уроках в процесі опрацювання граматичного матеріалу сприяє пожвавленню уроків, підвищенню цікавості учнів до матеріалу, що вивчається, а отже сприяє кращому його засвоєнню.
Система вивчення прикметника в початкових класах
Вивчення прикметника в початкових класах здійснюється поетапно.
Система роботи над вивченням теми "Прикметник" - це цілеспрямований процес, який включає певну послідовність в ознайомленні з граматичними ознаками цієї частини мови, а також поступове ускладнення знань, спрямоване на формування навичок вживання прикметників у мовленні.
Прикметник вивчається на протязі усіх чотирьох років навчання у початковій школі.
У 1-му класі в період навчання грамоти діти практично знайомляться із словами, що є ознаками предметів (без вживання терміну " прикметник ").
У 2-му класі вводиться термін і дається визначення прикметника. Діти вчаться називати ознаки предметів за кольором, матеріалом, смаком, розміром, за формою, а також змінювати прикметники разом з іменниками за зразком "один-багато".
Наприклад, демонструємо учням малюнки: одне велике червоне яблуко - багато великих червоних яблук.
Терміни "однина" і "множина" поки що не вживаються.
У 3-му класі розглядається зв'язок іменників з прикметниками, вводиться терміни "однина" і "множина", формується поняття змінювання прикметників за родом в однині, усвідомлюється неможливість такого змінювання у множині.
Нарешті, у 4-му класі, діти вчаться змінювати прикметники за відмінками, практично (без вживання відповідної термінології) знайомляться з прикметниками твердої і м'якої груп.