Сторінка
1
Урок фізики в 7 класі.
Тема уроку: Пояснення різних станів речовини з погляду атомно-молекулярного вчення.
Мета уроку: Сформувати в учнів поняття про фізичні властивості речовин у різних агрегатних станах, використовуючи основні положення молекулярно-кінетичної теорії.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: комп’ютери, навчальна програма „Фізика, 7 клас”.
Хід уроку.
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Тема нашого уроку: Пояснення різних станів речовини з погляду атомно-молекулярного вчення.
Сьогодні ми повинні з'ясувати поняття про фізичні властивості речовин у різних агрегатних станах, використовуючи основні положення молекулярно-кінетичної теорії.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Але спочатку давайте пригадаємо матеріал попереднього уроку. Нагадую, на минулому уроці ми вивчили тему „Рух і взаємодія атомів та молекул”.
(Фронтальне опитування учнів)
Поміркуйте і дайте відповіді на такі запитання.
Запитання:
Чим відрізняється рух молекул льоду від руху молекул водяної пари?
Газ легко стиснути, а рідину практично стиснути неможливо. Чи пов’язана ця відмінність із відмінністю у властивостях молекул газу та рідини?
Між молекулами існують сили притягання. Чому ж дві половинки зламаної ручки не з’єднується, якщо їх щільно прикласти одна до одної?
Чому злипаються щільно притиснуті один до одного шматочки пластиліну?
Вода вкриває чисту поверхню скла суцільною плівкою, а на жирній поверхні збирається в окремі краплинки. Що можна сказати про притягання молекул води і скла, молекул води і жиру?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
В природі існують три агрегатні стани речовини: твердий, рідкий та газоподібний. Відповідно усі тіла, що існують довкола нас, поділяють на тверді тіла, рідини та гази.
(Учні працюють за комп’ютерами з навчальною програмою „Фізика, 7 клас” та ознайомлюються із теоретичними відомостями про агрегатні стани речовини. Див. мал.1)
(В ході спільних міркувань учителя та учнів розглядаються їхні властивості та робляться такі висновки)
Властивості газів:
Не зберігають ні форми, ні об’єму, легко стискуються.
Характер молекулярного руху – безладний, хаотичний рух.
Властивості рідин:
Зберігають об’єм, але не зберігають форми.
Основна властивість – плинність.
Характер молекулярного руху – коливання атомів та молекул відносно положення рівноваги та їх перескакування в інші позиції.
Властивості твердих тіл:
Зберігають надану їм форму, об’єм.
Характер молекулярного руху – коливання атомів та молекул відносно положення рівноваги.
Мал.1
Розглянемо процеси, пов’язані із переходом речовини із одного агрегатного стану в інший:
Випаровування – процес перетворення рідини на пару. Воно відбувається за будь-якої температури.
(Запитання до учнів)
Поміркуйте: Відомо, що влітку, рідина надворі випаровується. Чи відбувається процес випаровування рідини взимку?
(Якщо учні не дійшли до правильного висновку, то вчителем наводяться приклади)
Наприклад, взимку білизна, хоч і довго, але поступово висихає; замерзлі калюжі поступово зникають. Отже, відбувається процес випаровування, інтенсивність якого залежить від температури: чим вища температура, тим швидше випаровується рідина.
Плавлення – процес перетворення твердого кристалічного тіла на рідину.
Кристалізація - процес перетворення рідини на тверде кристалічне тіло.
Численні приклади переходу речовини із одного агрегатного стану в інший, переконують нас у тому, що тверді тіла, рідини і гази – це не особливі речовини, яким властиві цілком певні ознаки, а стани, в яких може перебувати кожна речовина за певних фізичних умов.
Мотивація. Тоді постає запитання: „Чим пояснити можливість перебування речовини у трьох агрегатних станах?”
(Учні за допомогою програми проводять інтерактивний дослід агрегатної структури станів води. Див мал.2, мал.3, мал.4)
Мал. 2 Мал.3
Мал.4
(Розповідь учителя з елементами бесіди)
Очевидно, що в твердому стані речовина перебуває тоді, коли атоми і молекули взаємодіють настільки сильно, що знаходяться у чітко фіксованих положеннях. Вони практично не переміщуються, а лише хаотично коливаються відносно своїх стабільних положень. Треба докласти певних зусиль, щоб тіло змінило надану йому форму. Наприклад, можна розплющити залізний цвях ударами молотка; виліпити фігуру з пластиліну. Проте якщо ми спробуємо зігнути скло, воно розкришиться. Разом з тим відомо, що майстри-склодуви виробляють чудові художні вироби, попередньо нагрівши скло до певної температури. Ковалі розжарюють у горнах металеві заготівки, щоб вони були податливіші під час кування. Тобто властивості твердого тіла залежать також від його температури.
Якщо підвищувати температуру, то настане момент, коли тверде тіло почне плавитися і перетвориться на рідину. Підвищення температури твердого тіла веде до послаблення зв'язків між атомами і молекулами. Тобто атоми і молекули твердого тіла внаслідок нагрівання набувають такої рухливості, що вже можуть, як у рідинах, стрибкоподібно пересуватися. У кристалічних тілах (наприклад, металах) це відбувається за певної температури, яку називають температурою плавлення. Так, температура плавлення алюмінію дорівнює 660 °С, заліза — 1535 °С, вольфраму — 3387 °С.
Якщо рідину охолоджувати, молекули поступово втрачають рухливість, оскільки зв'язки між ними посилюються. Вони починають займати певні положення, продовжуючи коливатися відносно них. За певної температури відбувається кристалізація, або тверднення, — процес, зворотний до плавлення.
Що ж відбувається з рідиною зі зміною її температури?
Як відомо, молекули рідини взаємодіють таким чином, що утримуються одна біля одної, але не втрачають при цьому своєї рухливості. Вони коливаються і час від часу стрибкоподібно переміщуються, ніби просочуючись поміж сусідніми молекулами. Тому рідинам властива текучість і вони набувають форми посудини, в якій містяться.
Рідини випаровуються з вільної поверхні, яку вони утворюють на межі з газом. Це відбувається тоді, коли окремі молекули втрачають зв'язок з найближчими сусідами і починають вільно рухатися над поверхнею рідини.
Очевидно, що чим вища температура, тим більше молекул виривається з вільної поверхні рідини. Це підтверджує і наш життєвий досвід. Адже відомо, що в теплу погоду білизна висихає швидше, ніж у холодну.
Отже, перехід рідини у газоподібний стан відбувається внаслідок розриву зв'язків між її молекулами. Вони починають вільно рухатися в усьому наданому їм просторі, взаємодіючи лише під час короткочасних зіткнень. Їх можна порівняти із співударом кульок, які розлітаються тим дужче, чим з більшою швидкістю наближаються одна до одної.
1 2
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Дослідження асортименту клумбових рослин в озелененні м. Харкова
Формування екологічної культури молодших школярів
Використання комп’ютерів під час викладання різних предметів
Комплексне використання засобів наочності на уроках "Я і Україна" в початковій школі
Шляхи і засоби естетичного виховання молодших школярів