Сторінка
5
Перспективи моєї роботи:
- розширити відеотеку (художні фільми за творами, що вивчаються у школі, документальне кіно проблемного характеру, телепередачі-розповіді про письменників тощо);
- зібрати музичні файли (пісні народні, за словами відомих поетів, класична музика);
- створити нові презентації до уроків мови та літератури у співпраці з моїми колегами;
- активно залучати учнів до проектної роботи на основі мультимедійних технологій.
Приклад мультимедійного уроку (з власного досвіду):
Мотивація уроку – короткий вступний матеріал. Під час мотивації створюю проблемну ситуацію за допомогою проблемного запитання (запитання демонструю на мультимедійній дошці)
Можна поставити питання : чого ти очікуєш від сьогоднішнього уроку?
2. Оголошення теми та завдань уроку( наступний слайд теж на дошці)
3. Основна частина уроку – опанування навчальним матеріалом уроку: робота з поняттями, невеликими текстовими фрагментами, що містять навчальну інформацію, відеосюжетами, аудіозаписами, фотодокументами, таблицями, схемами (виклад необхідної інформації з теми у вигляді слайдів). Мультимедійні технології дозволяють подати учням набагато більше інформації, ніж на уроці без використання комп’ютера.
Основна частина уроку може включати і проведення невеликої навчальної дискусії, роботу в групах, творчий звіт з виконання індивідуального завдання. Звісно, використовуються і традиційні форми роботи та методи і прийоми навчання.
4. Підбиття підсумків уроку включає рефлексію почуттів (наприклад, що сподобалося на уроці найбільше), способів діяльності учнів (для прикладу, чи раціональними були види діяльності, завдання, що використовувалися під час заняття) та відтворення учнями основних понять уроку з демонстрацією слайдів з текстовими фрагментами.
Вважаю, що систематичне використання комп’ютера на уроці, зокрема систем презентацій, сприяє наступному:
- підвищенню якісного рівня використання наочності на уроці;
- зростанню продуктивності уроку;
- реалізації міжпредметних зв’язків; - уможливленню організації проектної діяльності учнів зі створення навчальних програм під керуванням учителів інформатики та української мови;
- логічному викладу навчального матеріалу, що значно підвищує рівень знань учнів;
- покращенню взаємин "учень-учитель", особливо з учнями, "далекими" від мови та літератури, які, зазвичай, захоплюються інформатикою;
- зміні ставлення школярів до комп’ютера: вони починають сприймати його як універсальний інструмент для роботи в будь-якій галузі людської діяльності.
Використання комп’ютерної техніки справді робить урок цікавим і по-справжньому сучасним, контроль і підбиття підсумків проходять об’єктивно і своєчасно.
Головною метою учителя, який використовує інформаційно-комунікаційні технології на уроці, має бути – створення сприятливих умов для активного розвитку пізнавальної діяльності, успіх якої значною мірою залежить від різноманітності пізнавального простору.
Але, використання ІКТ містить недоліки: неможливість повної заміни технічним засобом традиційних засобів (крейди і дошки) та підготовка до таких уроків потребує багато часу. Цей процес включає в себе кілька моментів: визначення уроків, які доцільно робити комп’ютерними, організація таких уроків, підбір навчального та наочного матеріалу. Тому, проводити кожен урок з використання інформаційно-комунікаційних технологій важко, але без використання ІКТ урок не уявляю.
Вважаю, що головне завдання використання ІКТ у процесі вивчення української мови й літератури – підвищити пізнавальний інтерес учнів до вивчення предмета, ефективність його опанування школярами, формування ключових компетентностей у учнів.
Інтерактивні форми роботи на уроках української мови та літератури
Останнім часом технологія інтерактивного навчання широко використовується в Україні, бо педагогічна практика показала: на уроках учитель має не просто дати суму знань, а сформувати життєву компетентність як самоздатність особистості до оптимальних дій, що базуються на знаннях, досвіді, цінностях здобутих завдяки навчанню. Освіта сьогодення спрямована на умови демократії, ринку, новітніх наукових освітніх технологій. Місія школи полягає в тому, щоб допомогти кожній дитині усвідомити суть свого життя, визначити й накреслити орієнтир власного майбутнього. Наукові дослідження спрямовані на те, щоб роки перебування в школі були не підготовкою до життя, а власне самим життям. "Мета школи – привчити до життя, розуміти його, знайти в ньому своє місце", – писала Софія Русова. Отже, дана проблема викликає підвищену зацікавленість у вітчизняній педагогічній науці.
Останнім часом певний внесок у теорію і практику інтеракції внесли такі науковці як, О.І.Пометун, Л.В.Пироженко своїх роботах "Інтерактивні технології навчання: теорія, практика, досвід" і "Сучасний урок, інтерактивні методи навчання". Неабиякий інтерес для освітян становить творчий організаційний процес у монографії О.І.Пометун "Енциклопедія інтерактивного навчання". Авторка дає узагальнену інформацію про інтерактивне навчання, тобто організацію навчально-виховного процесу шляхом постійної взаємодії всіх учнів. Також описані педагогічні умови використання інтерактивності, подається понад сто прийомів і методів створення позитивної атмосфери навчання, мотивації та актуалізації, засвоєння нових знань і формування вмінь, навичок і ставлень учнів, узагальнення, систематизація та рефлексія.
Заслуговують на увагу і навчальні посібники, які містять детально розроблені уроки української мови та літератури із використанням інтерактивних технологій, що спрямовані на ефективне засвоєння учнями навчального матеріалу. Це такі роботи: "Інтерактивні технології на уроках української мови та літератури" авторів В.І.Щербини, О.В.Волкова, О.В.Романенка. Викликає інтерес робота Д.Семчук, яка узагальнила досвід проведення уроків української словесності з використанням творчо-дослідницьких та інтерактивних технологій навчання у 9-10 класах. Запропонований автором матеріал уроків допоможе систематизувати та закріпити на прикладі дослідження мови високохудожніх митців красного письменства через подолання його укрупненими частинами на основі таблиць, схем, опорних конспектів, лексичних тренажерів, перфокарт, блоків, схем тощо.
Ми розуміємо під терміном "інтерактивне навчання" паритерність стосунків педагога і учня (суб’єкт – суб’єктні стосунки, а це значить багатоаспектну комунікацію, конструювання за допомогою певної системи способів, прийомів, методів освітнього процесу знань учнем; використання зворотного зв’язку вчитель-учень, учень-учні, учитель-учні, учні-вчитель, а також самооцінки та рефлексії, підтримування постійної активності учня.