Сторінка
10

Методика формування у дітей дошкільного віку понять про орієнтування в часі

Гра «Назви пропущене слово»

Діти утворюють півколо. Вихователь котить кому-небудь із дітей м’яч. Починає речення, яке має закінчуватися назвою частини доби:

Ми снідаємо вранці, а обідаємо .

Діти називають слово, завершуючи фразу.

Уранці ти приходиш у дитячий садок, а йдеш додому .

Удень ти обідаєш, а вечеряєш .

Цю гру можна повторно провести у вільний від занять час.

Заняття на тему: « День-ніч»

Мета заняття: навчати розрізняти час доби: день, ніч,— порівнювати предмети за довжиною, складати картинки з геометричних фігур.

Матеріали: сюжетні картинки із зображенням дня (наприклад, дитина обідає) і ночі (дитина спить), м’яч, діапроектор і слайди (для вихователя).

Хід заняття

Сидячи за столом

Ознайомлення з часом краще починати з конкретних відрізків: день — ніч. Характеристика часового відрізка має бути переконливою для кожної дитини.

Розгляньте першу картинку: дитина спить. За вікном темно. Світить місяць. Запитайте: коли це буває — удень чи вночі? Що ти робиш уночі? Що робить уночі бабуся? брат? сестра?

Розгляньте другу ілюстрацію: «швидка допомога» їде нічним містом. Хто працює вночі? (Лікарі, медичні сестри, водії.)

На третій картинці дитина обідає. Що вона робить? Коли обідають діти: удень чи вночі? Що ви робите вдень? Що робить удень мама?

Наприкінці роботи з картинками загадайте загадки.

Зорі в небі запалали,

Діти спати полягали.

Місяць вийшов з білим линком р?

То настала темна . (нічка).

Сонце в небі ясно світить,

Погуляти вийшли діти.

Коли це буває?(Удень.)

Пограймося

Після обговорення картинок вихователь обирає й проводить будь-яку із запропонованих ігор.

«Ми крокуємо»

Діти ходять кімнатою. За командою «Короткий!» вони роблять короткі кроки, а за командою «Довгий!» довгі.

Після гри вихователь пропонує дітям по черзі вимовляти слова «довгий-короткий»

У гру можна вносити доповнення. Наприклад: діти роблять довгі(чи короткі) кроки навшпиньках.

«Що довше?»

Діти утворюють коло. Вихователь стоїть у центрі, він котить м’яч комусь із дітей і каже:

Чоботи довгі, а черевики .

Дитина, у якої м’яч, відповідає:

Короткі.

Котить м’яч вихователеві.

У футболки рукава короткі, а у светра . (довгі).

Гольфи довгі, а шкарпетки . (короткі).

Шорти короткі, а штани . (довгі).

— Пальто довге, а куртка . (коротка).

Хвіст у зайця короткий, а в лисиці . (довгий).

Гусінь коротка, а змія . (довга).

На прогулянці

На ділянці запропонуйте малятам накреслити доріжку на снігу, іншим — доріжку, коротшу чи довшу, ніж уже накреслена. Порівняйте ЇХНЮ довжину.

Увіткніть гілочки в замет «за зростом». Запитайте в дітей, які гілочки довші, які коротші.

Поради вихователеві

Протягом дня запитуйте в дітей, який зараз час доби. Що вони робили вранці? Коли обідали? Коли гралися?

Попросіть дітей старшої групи зробити малятам різнобарвні

ліхтарики з паперу.

Якщо в дошкільному закладі є діапроектор, то краще використовувати його, ознайомлюючи дітей із часом. Правила роботи:

показувати слайди тільки на екрані;

відстань від екрана до дітей має становити не менш ніж 2 метри;

не можна надто затемнювати приміщення;

не можна показувати більше від 2-3 слайдів за один

Рекомендації' для батьків

Під час готування обіду звертати увагу дітей на довжину морквин, огірків, кабачків. Запитувати: що довше, що коротше, чи є овочі однакової довжини.

Рис. 1

Аплікація

Програмне навчальне завдання: ознайомити дітей з послідовністю частин доби.

Матеріали та обладнання: по одному аркушу паперу, на якому намальовано будиночок, чотири кольорові квадрати (рожевий, білий, синій, чорний), які зображують вікна, пензлик, клей, серветка на кожну дитину.

Хід заняття.

Вихователь показує дітям будиночок, який називається «доба». У цьому будиночку живуть брати та сестра, яких звуть – Ранок, День, Вечір, Ніч. У кожного з них своє віконце в будиночку.

Діти розглядають зразок – будиночок з чотирма кольоровими віконцями, розташованими вертикально та співвіднесеними з певною частиною доби.

Організація самостійної роботи дітей. Покласти перед собою аркуш, на якому намальовано будиночок. Розкласти на столі кольорові квадратики-віконця справа наліво (рожевий, білий, синій, чорний). Брати по одному квадратику і наклеювати згори вниз один під одним, починаючи від рожевого та закінчуючи чорним.

Запитання до дітей: Що раніше за всіх приходить у наш дім? (Ранок). Що відбувається після дня, вечора? Назвіть усіх мешканців будиночка, який називається «доба».

П’ятий рік життя

Ігри

Гра «Що спочатку?А що потім?»

Ігровий матеріал: картинки із зображенням дня,вечора,ранку,ночі; картинки про Даринку.

Кількість гравців:вся група.

Правила гри. Виграє той учасник, який перший правильно розкладе всі частини доби.

Коли Даринка вирушила до лісу? Коли повернулась?

Чому ви вирішили,що вона повернулась ввечері?

Чому на вулиці стало темно?

У кожної дитини на столі картинки з малюнками дня, ночі,ранку,вечора.

Розгляньте малюнки. Назвіть частини доби.

З якої частини доби починається день?

Розкладіть всі картинки в необхідному порядку.

Гра «Частини доби»

Ігровий матеріал: кольорові картки квадратної або прямокутної форми (рожевого, білого, синього та чорного кольорів), кожна з яких символізує одну з частин доби. Зі зворотного боку всі картки сірі.

Кількість гравців: троє-четверо дітей.

Правила гри. 1. Виграє той учасник, який перший правильно побудує з кольорових карточок модель доби. 2. Приз одержує той учасник, який правильно назве кожну частину доби.

Хід гри.

Перед гравцями на середину столу викладають кольорові картки зворотним боком. Перемішують. З допомогою лічилки визначають того, хто починає гру. Діти по черзі тягнуть картки, називають, яку частину доби ті картки позначають і ставлять на відповідне місце в моделі.

Шостий рік життя

Рухлива гра «Тиждень. Шикуйсь»

Ігрове завдання: в ігровій формі закріпити знання назв тижня та їх послідовності.

Матеріали: сім великих карток з числовими фігурами від однієї до семи. Що позначають дні тижня.

Хід гри.

Вихователь ділить дітей на дві команди. Одна команда, що складається із семи дітей, - це називається «Тиждень». Кожному учасникові дається велика картка з назвою дня тижня. Друга команда – без картон. На сигнал вихователя, під музичний супровід діти розбігаються по майданчику. На останній сигнал вони (перша команда) мають вишикуватись у правильній послідовності: понеділок . неділя. Друга команда стежить, чи правильно учасники зайняли місця. Хто перший помітить помилку, той стає на місце того гравця з першої команди, який помилився.

Отже, використовуючи в системі та взаємозв’язку такі наочні засоби навчання, як моделі, вихователь може послідовно переходити від простого до складного, від близького до далекого, від конкретного до абстрактного, а отже, забезпечити рух дитини від незнання до знання, від неповного до ґрунтовнішого знання.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: