Сторінка
6

Формування художніх інтересів учнів основної школи в процесі гурткової роботи

Пора юнацтва - важливий етап в становленні людини як особистості. Значущу роль на цій сходинці відіграє формування духовних цінностей індивіда, пошук шляху вираження свого ставлення до життя та мистецтва. Крізь сприйняття та осмислення творів мистецтва людина залучається до світу духовних цінностей, виховує культуру взаємовідносин та розвиває свій творчий потенціал.

Сучасні шкільні програми пропонують школярам розмаїття спеціальних мистецьких дисциплін протягом всього навчання. Вони охоплюють образотворче мистецтво, музику, літературу, українську та світову культуру, трудове навчання. Ці предмети мають на меті особистісний художньо-естетичний розвиток учнів, формування їх світогляду та культури їх почуттів, пробудження особистісно-позитивного ставлення до мистецьких цінностей, виховання культури міжнаціонального спілкування через вивчення художніх традицій народів різних країн. Тому перед вчителями та вихователями постає проблема визначення рівня художньої вихованості учнів.

Мистецькі цінності важливі також з огляду на сучасне існування дітей і молоді в полікультурному просторі. Завдяки універсальності художньо-образної мови вони передають зрозумілу для різних народів смислову інформацію, дають змогу вступати в діалог з різними культурами минулого і сучасності, розуміти інших і розвивати в такий спосіб власний духовний світ. Мета мистецької освіти - виховувати в учнів цілісне ставлення до дійсності і мистецтва, розвивати художню свідомість і компетентність, здатність до самореалізації, потребу в духовному самовдоволенню.

Загальна мета конкретизується в основних завданнях, що інтегрують навчальні, розвиваючі, виховні аспекти мистецької освіти:

Навчальні:

Формування уявлень про сутність, види, жанри мистецтва, особливості художньо-образної мови мистецтв-музичного, образотворчого, хореографічного, декоративного.

Засвоєння системи знань, художньо-естетичних понять і категорій.

Розширення і збагачення естетичного досвіду, опанування художніми уміннями та навичками у практичній діяльності.

Формування художньої компетентності - здатності керувати набутими знаннями та уміннями.

Формування навичок художньої самоосвіти.

Розвиваючі:

Збагачення емоційно-естетичного досвіду, формування культури почуттів.

Розвиток загальних і художніх здібностей.

Стимулювання художньо-образного мислення.

Формування універсальних якостей творчої особистості.

Виховні:

Виховання в учнів естетичного сприйняття дійсності, особисто-ціннісного ставлення до мистецтва.

Виховання світоглядних уявлень і цілісних художніх орієнтацій, розуміння учнями зв'язків мистецтва з природнім і предметним середовищем, життєдіяльністю людини, зокрема, сучасною технікою, засобами масової інформації.

Виховання здатності сприймати, інтерпретувати та оцінювати художні твори, висловлювати особисте ставлення до них, аргументуючи свої думки та оцінки.

Виховання художніх інтересів, смаків, морально-естетичних ідеалів, потреб для самореалізації і самовдосконалення.

Загально-мистецька освіта з її унікальними можливостями впливу на людину має розглядатися не лише як процес набуття художніх знань і вмінь, а, насамперед, як універсальний засіб особистого розвитку школярів на основі виявлення індивідуальних здібностей, естетичних потреб та інтересів.

Рівні сформованості художніх здібностей учнів визначаються за результатами виконання тестових завдань. Використання тестів з метою діагностування дає можливість якісної і кількісної обробки даних дослідження. Тестові завдання, які використовувались під час діагностування, вимагали від учнів розвинутого логічного мислення, теоретичних знань, здатності створювати нові образи, уміння фантазувати, компонувати, відчувати розмір, колір та фактуру.

Для отримання найбільш достовірних даних, тестові роботи учнів перевірялися керівником гуртка, методистом, директором школи.

Результати оцінювання занесла в індивідуальну картку учня, яка містить перелік основних характерних якостей, що визначають художні здібності учнів, рівень оцінювання показника і загальну підсумкову оцінку визначених показників (табл.2.1).

В індивідуальній картці учня виставляємо за допомогою "+", якщо виявлено, або "-", якщо не виявлено, визначав прояв певних особистісних якостей учнів, які характеризують візуальні здібності. Надалі у графі "підсумкова оцінка" визначається показник за допомогою літер: "Н", "С", "В".

Таблиця 2.1

Індивідуальна картка учня вивчення художніх здібностей

Якості учнів, які характеризують візуальні здібності

Рівень виявлення показника

Підсумкова оцінка

В

С

Н

Спостережливість

 

+

 

С

Створення прямих аналогій

+

   

В

Створення особистісних аналогій

   

+

Н

Критичність художнього мислення

 

+

 

С

Гнучкість художнього мислення

 

+

 

С

Володіння прийомами схематизації

   

+

Н

Прояв фантазії

 

+

 

С

Уміння комбінувати

   

+

Н

Виділення опорних пунктів

 

+

 

С

Уміння створити композицію

   

+

Н

Оригінальність

 

+

 

С

Винахідливість

 

+

 

С

Вільне оперування образами

   

+

Н

Уміння моделювати

 

+

 

С

Розвиненість уяви

 

+

 

С

Розвиненість активного асоціювання

 

+

 

С

Розвиненість інтуїції

   

+

Н

Розвиненість вільного асоціювання

   

+

Н

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: