Сторінка
2
Крім того, формування державного замовлення не враховує інституційних перетворень в економіці України. Особливо це стосується аграрного сектора економіки. При зростанні до 97,8 відсотків кількості товаровиробників недержавної форми власності у 2000 році та зменшенні до 4,8 відсотків сільськогосподарських угідь, що належать державним підприємствам, частка студентів, які навчаються за рахунок коштів загального фонду, за освітньо-кваліфікаційними рівнями у зазначеному році становила в середньому 66,2 відсотка від загальної кількості прийнятих студентів, а за рахунок платного навчання – 34,9 відсотка.
Подання Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції України пропозицій з держзамовлення на підготовку спеціалістів здійснювалося Міністерством культури України без аргументованих розрахунків шляхом узагальнення даних, які надавали підпорядковані йому вищі навчальні заклади за наступними показниками: фактичні дані за минулий рік, план і очікуване виконання за поточний рік, проектні показники на наступний рік.
Аналіз матеріалів перевірки Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, Національної музичної академії, Харківської державної академії культури та Харківського державного інституту мистецтв показав, що прогнозні показники на наступний рік з прийому студентів визначалися вищими навчальними закладами, в основному, виходячи з обсягів фактичного прийому студентів за минулі роки.
Таким чином, формування проектних показників державного замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою на 2001 і 2002 роки здійснювалося лише на підставі даних вищих навчальних закладів щодо обсягів їх підготовки за минулі роки без вивчення потреб державного сектора народного господарства у фахівцях культури і мистецтв як в цілому, так і в розрізі спеціальностей, в тому числі даних служби зайнятості щодо потреб ринку праці.
Постановами Кабінету Міністрів „Про державне замовлення на закупівлю товарів, виконання робіт, надання послуг для державних потреб на 2001 рік” України від 15 травня 2001 року № 490 та „Про державне замовлення на закупівлю товарів, виконання робіт, надання послуг для державних потреб на 2002 рік” від 6 березня 2002 року № 261 для Міністерства культури і мистецтв України, як замовника, загальний контингент студентів, підготовка яких здійснюється протягом року на всіх курсах за рахунок коштів державного бюджету, в держзамовленні не затверджувався.
Міністерство культури і мистецтв України, порушуючи норми зазначених постанов Кабінету Міністрів України, не затверджувало* обсяг бюджетних коштів на оплату держзамовлення та обсяг випуску спеціалістів по підпорядкованих вищих навчальних закладах.
Всупереч вимог Законів України “Про освіту”, “Про поставки продукції для державних потреб”, а також затвердженого постановою Кабінету Міністрів України „Про затвердження Положення про державний вищий навчальний заклад” від 5 вересня 1996 року № 1074 Положення про державний вищий навчальний заклад і Порядку формування та розміщення державних замовлень на поставку продукції для державних потреб і контролю за їх виконанням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України „Про Порядок формування та розміщення державних замовлень на поставку продукції для державних потреб і контролю за їх виконанням” від 29 лютого 1996 року № 266, державні контракти на підготовку фахівців з вищою освітою не оформлялися.
Отже, Міністерство культури і мистецтв України в 2001–2002 роках не дотримувалося порядку здійснення вищими навчальними закладами підготовки спеціалістів за рахунок коштів державного бюджету за державним замовленням, встановленого Законами України “Про освіту”, “Про поставки продукції для державних потреб”, Указом Президента України “Про заходи щодо реформування системи підготовки спеціалістів та працевлаштування випускників вищих навчальних закладів” від 23 січня 1996 року № 77, Положенням про державний вищий навчальний заклад і Порядком формування та розміщення державних замовлень на поставку продукції для державних потреб і контролю за їх виконанням, внаслідок цього, використання Міністерством культури і мистецтв України коштів загального фонду державного бюджету у 2001 році і в I півріччі 2002 року у загальній сумі 46,5 млн. грн., з яких у 2001 році – у сумі 30,5 млн. грн. здійснювалось не за процедурою державного замовлення на підготовку фахівців, а кошти, фактично, використовувалися на утримання вищих навчальних закладів.
Також у результаті недотримання в 2001–2002 роках Міністерством освіти і науки України встановленого актами законодавства порядку формування і розміщення державного замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою, а саме, на укладання державних контрактів з виконавцями, виділені кошти із загального фонду державного бюджету у 2001 році і в І півріччі 2002 року у загальній сумі 1303,7 млн. грн. використані міністерством не за процедурою державного замовлення на підготовку фахівців, а фактично – на утримання вищих навчальних закладів. При цьому Міністерством освіти і науки України у державній статистичній звітності подавалися недостовірні дані про виконання держзамовлення і укладання державних контрактів на підготовку фахівців, хоча фактично такі контракти з вищими навчальними закладами не укладалися.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Роль спеціалізованої державної податкової інспекції у фінансовому забезпеченні регіонального розвитку (на прикладі запорізької області)
Самостійність місцевих бюджетів як чинник забезпечення фінансової стійкості регіонів
Система міжнародних фінансів
Ринок реальних інвестицій України: динаміка розвитку
Облік власного капіталу