Сторінка
4
- моделювання педагогом майбутнього спілкування з учнем;
- організація безпосереднього спілкування з дітьми (початковий період спілкування);
- керування спілкуванням у ході педагогічного процесу;
- аналіз здійсненої системи спілкування на майбутню діяльність.
Моделювання є найважливішим етапом педагогічного спілкування.
Певне прогнозування майбутнього спілкування ми здійснюємо навіть при повсякденному спілкуванні. Здійснювати попереднє прогнозування майбутнього спілкування надто важливо, оскільки це допомагає педагогу конкретизувати ймовірну картину спілкування й відповідно коректувати методику виховного впливу. У цілому це своєрідна випереджальна стадія спілкування, у якій заставляються контури майбутньої взаємодії. Продумування майбутнього спілкування з дітьми оптимізує весь навчально-виховний процес.
Велике значення в навчальному процесі має також і організація безпосереднього спілкування з дітьми в початковий період контакту з ними. Цей період В.А. Кан-Калик і Н.Д. Никандров умовно називають «комунікативною атакою», під час якої завойовується ініціатива в спілкуванні й цілісна комунікативна перевага, що дає можливість надалі управляти спілкуванням з дітьми.
Керування спілкуванням – найважливіший елемент професійної комунікації. Під ним розуміється комунікативне забезпечення того або іншого методу виховного впливу. У перші моменти спілкування з дітьми педагог повинен уточнити можливості роботи, загальний настрій дітей, їхню психологічну готовність до роботи вибраним для цього адекватним методом.
Цей етап грає важливу орієнтовну роль у ситуації спілкування.
Далі йде початкова стадія спілкування. Це, по суті, перехідний етап від передкомунікативної ситуації, тобто прогнозування спілкування, до ситуації безпосередньої взаємодії. Сучасні соціально-психологічні дослідження показують, що людина по-різному може виступати в процедурі спілкування:
- по-перше, може бути ініціатором;
- по-друге, – суб'єктом;
- по-третє, у різних ситуаціях виступати або активним, або пасивним учасником взаємодії;
- по-четверте, у відповідності, наприклад, з концепцією трансактного аналізу, вона може виконувати одну із трьох основних ролей: «Батьків», «Дорослого» або «Дитини».
Своєрідність професійного педагогічного спілкування полягає в тому, що ініціативність тут виступає як спосіб керування спілкуванням і, відповідно, цілісним навчально-виховним процесом.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Психолого-педагогічна характеристика колективу класу
Гра як основний вид діяльності дітей дошкільного віку
Реформаторська педагогіка зарубіжних країн кінця XIX — XX ст.
Організація продуктивної самостійної діяльності молодших школярів у навчальному процесі сучасної початкової школи
Методика вивчення науково-пізнавальних і науково-художніх творів у початкових класах