Сторінка
7

Особливості дидактичного забезпечення уроку біології в 11 класі

Ефективність застосування різних методів навчання, активізація пізнавальної діяльності учнів значною мірою залежать від засобів навчання.

Засоби навчання — матеріально-технічні засоби, що виконують специфічні допоміжні функції в навчальному процесі.

До засобів навчання належать: наочні посібники, обладнання для лабораторних занять, дидактичні матеріали, навчальна література, технічні засоби навчання, інструменти, матеріали для трудового навчання, комп'ютери та ін. Сучасний український дослідник Микола Сметанський поділяє засоби навчання на такі групи:

— технічні засоби навчання;

— натуральні предмети;

— репродукції;

— символічні навчальні посібники.

Спеціальне обладнання та апаратура становлять технічні засоби навчання (ТЗН). їх класифікують на екранні (діапозитиви, кодопозитиви, діафільми тощо), звукові (аудіозаписи, платівки, СВ), екранно-звукові, чи аудіовізуальні, (відеофільми, кінофільми, телепередачі, відеозаписи).

Дидактичні можливості застосування ТЗН різноманітні. їх використовують перед вивченням нового навчального матеріалу як засіб інструктажу (на уроках трудового навчання чи біології), ілюстрування, демонстрування. ТЗН застосовують не тільки для формування нових знань, а й з метою узагальнення, систематизації чи повторення вивченого матеріалу.

Використання ТЗН вимагає від учителя врахування закономірностей пізнавальної діяльності учнів, вибору різних прийомів, спрямованих на розвиток їхньої навчальної активності; попереднього перегляду матеріалів екранного чи звукового посібника, з'ясування відповідності їх навчальним програмам, темі уроку, його структурі; підготовки пояснення окремих кадрів і фрагментів. Ефективність застосування ТЗН забезпечується такими прийомами: поєднання слова і наочності, активізація уваги та установка на сприймання, постановка проблемних завдань, фіксація результатів навчальної роботи тощо.

До натуральних предметів як засобів навчання належать: живі або засушені рослини чи їх частини, живі, законсервовані тварини та їх опудала, вироби промисловості, будівельні матеріали, зразки корисних копалин та ін. Особливо цінні предмети, зібрані учнями під час походів, екскурсій і розкопок.

Репродукції використовують для ознайомлення з предметами, явищами, спорудами, які учні не можуть безпосередньо сприймати (гори, вулкани, пустелі, моря, електростанції, заводи тощо). Вони бувають об'ємними (рельєф місцевості, моделі машин, приладів, муляжі та ін.) або плоскими (ілюстрації, картини).

До посібників символічного характеру належать географічні та історичні карти, глобуси, схеми, діаграми, таблиці тощо .

У сучасних умовах для забезпечення індивідуалізації і диференціації навчання широко використовують дидактичні роздавальні матеріали для самостійної роботи учнів. До них належать: картки для учнів з різними рівнями навчальних можливостей, засоби індивідуальної наочності (малюнки, завдання, картки-консультації), плани вивчення теми, матеріали для дидактичних ігор, програмовані вправи.

У сучасній школі дуже важливого значення набувають електронні та мультимедійні засоби — комп'ютери та електронні книги.

Основу дидактичних комп'ютерних програм становить навчальний матеріал (тексти, завдання, схеми, малюнки, довідкова інформація) і спеціальна програма, що визначає послідовність його вивчення.

Використання комп'ютера значно збільшує необхідність допомоги учням з боку вчителя, адже основними його завданнями є організація самостійної пізнавальної діяльності школярів, здійснення оперативного керування індивідуальною діяльністю кожного учня.

Нові можливості, особливо для самонавчання, відкривають мультимедійні технології, які дають змогу бачити текст, ілюстрації, чути стереофонічне звучання, переглядати відеосюжети, адекватно відображати процесуальні сторони (динаміку) в розвитку предметів і явищ. Застосування комп'ютерних технологій підвищує ефективність навчання. Робота з комп'ютером зацікавлює учнів, посилює мотивацію учіння, стимулює самоаналіз його результатів, створює умови для проведення дослідницької роботи, розширює можливості програмованого (регулює обсяг змісту, його послідовність і складність) і дистанційного навчання, підвищує об'єктивність контролю й оцінювання знань учнів. Технічні можливості комп'ютера оптимізують викладання та учіння.

Сучасний етап розвитку дидактичного забезпечення уроків біології в 11 класі

Робоча програма складена на основі Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, Національної доктрини розвитку освіти 21 століття. Розроблена Міністерством освіти і науки України, Київ «Ірпінь», 2004 рік видавництва.

Біологія як навчальний предмет – невід'ємна складова частина природничої освіти на всіх ступенях навчання. Як один з важливих компонентів освітньої галузі «Природознавство» біологія вносить значний вклад у досягнення цілей загальної освіти, забезпечуючи освоєння учнями основ навчальних дисциплін, розвиток інтелектуальних і творчих здібностей, формування наукового світогляду та ціннісних орієнтацій.

На вивчення біології відводитися 132 години, у тому числі 52 години в 10 класі і 70 годин в 11 класі. Згідно з чинним базисного навчального плану, робоча програма передбачає навчання біології в обсязі 2:00 на тиждень.

У робочій програмі знайшли відображення цілі та завдання вивчення біології на ступені середньої (повної) загальної освіти, викладені в пояснювальній записці до програмі з біології:

Освоєння системи біологічних знань:

1) основних біологічних теорій, ідей і принципів, що лежать в основі сучасної наукової картини світу; про будову, різноманітті та особливості біосистем (клітина, організм, популяція, вид, біогеоценоз, біосфера); про видатних біологічних відкриттях і сучасних дослідженнях в біологічній науці; ознайомлення з методами пізнання природи: дослідницькими методами біологічних наук (цитології, генетики, селекції, біотехнології, екології); методами самостійного проведення біологічних досліджень (спостереження, вимірювання, експеримент, моделювання) і грамотного оформлення отриманих результатів; взаємозв'язком розвитку методів і теоретичних узагальнень в біологічній науці;

2) оволодіння вміннями: самостійно знаходити, аналізувати та використовувати біологічну інформацію; користуватися біологічної термінологією і символікою; встановлювати зв'язок між розвитком біології та соціально-економічними та екологічними проблемами людства; оцінювати наслідки своєї діяльності по відношенню до навколишнього середовища, власного здоров'я; обґрунтовувати і дотримуватися заходів профілактики захворювань та ВІЛ-інфекції, правила поведінки в природі та забезпечення безпеки власної життєдіяльності в надзвичайних ситуаціях природного і техногенного характеру; характеризувати сучасні наукові відкриття в галузі біології; розвиток пізнавальних інтересів, інтелектуальних і творчих здібностей в процесі: знайомства з визначними відкриттями і сучасними дослідженнями в біологічній науці, які розв'язуються нею проблемами, методологією біологічного дослідження; проведення експериментальних досліджень, рішення біологічних завдань, моделювання біологічних об'єктів і процесів;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: