Сторінка
3

Стан і перспективи формування систем ризик-менеджменту в банках України

Необхідно зазначити, що у банків наявні нормативні документи, що регулюють ризики, але затверджуються переважно Правлінням або іншими органами (таб. 1). Більшість банків (від 85 % до 92 %) мають внутрішні нормативні документи з основних видів фінансових ризиків. Процес управління нефінансовими ризиками, крім операційного, має значно нижчий рівень урегульованості – від 31 % до 45 %.

Колегіальні органи виконують досить важливу функцію в процесі управління ризиками – дозволяють уникнути конфлікту інтересів між різними структурними підрозділами та підвищують якість прийнятих рішень, оскільки проблеми розглядаються з різних боків. Чітке визначення повноважень колегіальних органів дозволяє значно підвищити корпоративну культуру управління ризиками. У результаті проведеного дослідження виявлені такі проблеми у визначені повноважень колегіальних органів [2, c. 111]:

– на рівні окремих банків – наявність ризиків, що не належать до компетенції жодного колегіального органу – це свідчить про те, що деякі ризики або не ідентифіковані, або управління даними видами ризиків делеговано окремими структурним підрозділам, що може призвести до однобічного розгляду проблем;

– наявність ризиків, що одночасно входять до компетенції декількох комітетів – оскільки ризики суттєво впливають один на одного, то досить важко чітко провести межу між повноваженнями комітетів. Проте в разі перехрещення повноважень різних комітетів можуть виникнути організаційні проблеми при прийнятті протилежних рішень з одного питання;

– залучення деяких комітетів у роботу над ризиками, які не входять до їх компетенції – 39 банків або 50 % з анкетованих банків назвали органом, що управляє операційним ризиком – Тарифний комітет. Даний факт свідчить про нерозуміння респондентами сутності цього ризику та дає привід задуматися над рівнем ризик-менеджменту в українських банках взагалі (таб. 2).

Таблиця 2

Повноваження колегіальних органів з управління ризиками, кількість банків [2, c. 112]

Категорії ризику

Комітети банків

Кредитний

КУАП

Комітет з управління ризиками

Тарифний

Інші

Кредитний

74

19

2

4

1

Ліквідності

7

73

1

0

1

Ринковий

10

48

3

27

4

Валютний

8

60

3

11

4

Процентний

22

59

1

30

2

Операційний

5

14

2

39

7

Більшість з анкетованих банків мають такі традиційні комітети, як Кредитний комітет та Комітет з управління активами та пасивами. Спеціалізований комітет з управління ризиків мають лише 4 % з анкетованих банків.

Однією із поточних проблем ризик-менеджменту – є недостатній рівень використання кількісних методів оцінки ризиків, що може призвести до неадекватної оцінки банками рівня ризиковості своїх операцій. Вирішення даної проблеми можливе шляхом роз’яснювальної роботи наглядових органів, підвищення кваліфікації персоналу та залучення зарубіжних консультантів.

Перспективи розвитку ризик-менеджменту в банках України – це пошук оптимальної організаційної структури, яка б органічно включала в себе управління ризиками на всіх етапах ведення банківської діяльності. Для полегшення роботи в цьому напрямі Національним банком України розроблені Методичні рекомендації щодо організації та функціонування систем ризик-менеджменту в банках України. Даний документ має необов’язковий, рекомендаційний характер, але найближчим часом на основі нього планується прийняти Мінімальні вимоги до систем ризик-менеджменту в банках [5, с. 63].

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Фінанси»: