Сторінка
3
З усього переліку послуг, які традиційно надають інвестиційні банки світу, в Україні найбільш активно розвиваються наступні:
1. Андеррайтинг. Згідно з ст. 2 Закону України “Про банки і банківську діяльність” він визначається як купівля на первинному ринку цінних паперів із наступним їх перепродажем інвесторам; укладання договору про гарантування повного або часткового продажу цінних паперів емітента інвесторам, про повний чи частковий їх викуп за фіксованою ціною з наступним перепродажем або про накладання на покупця обов’язку робити все можливе для того, щоб продати якомога більше цінних паперів, не беручи зобов’язання придбати будь-які цінні папери, що не були продані.
2. Техніко-економічне обґрунтування інвестиційних проектів, розробка інвестиційних програм і підготовка проектної документації згідно з міжнародними стандартами.
3. Довгострокове кредитування під заставу цінних паперів.
4. Формування оптимальних емісійних портфелів, що включає розробку програм залучення інвестицій підприємством, розробку планів-графіків емісії боргових і пайових цінних паперів, обгрунтування оптимального рівня дохідності за емітованими цінними паперами.
5. Формування оптимальних індивідуальних портфелів цінних паперів.
6. Консультування з інвестиційних питань, пошук для підприємства іноземного інвестора, а для інвестора – суб’єкта інвестування.
7. Брокерські та дилерські послуги.
В Україні підприємство може розмістити випуск цінних паперів за допомогою торговельно-інформаційних систем, бірж або позабіржового ринку. Досить часто проводиться відкрита підписка, яка насправді є закритою, оскільки покупці емісій наперед відомі. Інша проблема – неповні емісії. При проведенні відкритої підписки існує ризик того, що підприємство не зможе продати 60 % свого випуску і він буде визнаний як той, що не відбувся. Крім цього, потрібні великі гроші на рекламу, які можуть бути і невиправданими.
Аналітики українського фондового ринку констатують, що в Україні практично відсутнє розуміння потенційних вигод механізму первинного розміщення цінних паперів.
Як відомо, інвестування пов’язане з довгостроковими кредитами. Частка таких кредитів у портфелях комерційних банків порівняно з 2001 р. збільшилась з 15,4 % до 20,5 %. Однак більшість банків не може надати інвестиційний кредит на строк 3–5 років самостійно, тобто без участі інших фінансових інститутів, що пов’язано з ризикованістю довгострокових вкладень і обмеженістю ресурсної бази банків. Якщо на Заході реалізація проекту ніколи не відбувається без участі страхових компаній, то в Україні такі послуги не надає практично ніхто.
Аналіз фінансових інвестицій, здійснених банками свідчить про те, що вони є недостатньо диверсифікованими за напрямами і незначні за обсягами. І хоча у 2001 році комерційні банки здійснили фінансові інвестиції на суму 4,198 млрд. грн., тим самим вдвічі збільшивши свої портфелі, їх частка в сумарних активах становить лише 8,7 %. Сьогодні ринок цінних паперів в Україні зобов’язаний увагою до себе лише з боку системних банків (див. таб. 2). Так, “Аваль” збільшив свої вкладення у цінні папери з 109,38 млн. грн. у 2000 р. до 1,9 млрд. грн. (тобто фактично у 17 разів), “Приватбанк” збільшив свої вкладення втроє – до 1,6 млрд., “Укрсоцбанк” має портфель на суму близько 580 млн. грн. У всіх інших банківських закладів (окрім “Ощадбанку” і ПІБу) портфелі не перевищують 100 млн. грн., хоча більшість з них збільшили свої вкладення у фінансові інструменти у декілька разів.
Таблиця 2
Найбільші торговці цінними паперами серед банків у ПФТС у 2001 р.*
*Джерело: Бизнес. – 2002. – № 4. – 28 января. – С. 23.
Питання стосовно віднесення цінного паперу до портфеля банку регламентується двома нормативними документами НБУ: Інструкцією з бухгалтерського обліку операцій з цінними паперами установ комерційних банків України та Положенням про порядок розрахунку резерву на відшкодування можливих збитків банків від операцій із цінними паперами8.
Згідно з п. 3.1. Інструкції вкладення банку у цінні папери можна віднести до одного з чотирьох портфелів: цінних паперів на продаж; цінних паперів на інвестиції; пайової участі (вкладень в асоційовані компанії); вкладення у дочірні компанії.
Але, на жаль, більшість паперів купувалася на продаж, а не з метою інвестування. Особливо це стосується веселів і облігацій внутрішньої державної позики. Розмір портфеля зазначених паперів “на продаж” майже у два рази перевищує – “на інвестиції”.
Що стосується акцій, то структура портфелів за паперами з нефіксованими доходом майже не змінилася. Банки в основному надають перевагу акціям підприємств енергетики та суміжних галузей. Загальний обсяг акцій “на інвестиції” становить лише 414 млн. грн. (10 % загального розміру портфеля цінних паперів). Це викликано наступними причинами:
1. Повільні темпи приватизації та непрозорі механізми її проведення в Україні. У цьому випадку можна говорити мову швидше про спекулятивні угоди, ніж про довгострокові вкладення.
2. Невисокі виплати дивідендів, оскільки більшість українських підприємств займається реінвестуванням.
Вексель втратив свою колишню привабливість, яка полягала у можливості проведення взаємозаліку. За даними НБУ, обсяг векселів у портфелях комерційних банків за 2001 р. знизився на 26 % до 632 млн. грн. Істотним недоліком векселя є складність отримання рефінансування у НБУ. Процес отримання кредиту під векселі підприємств є надзвичайно затягнутим. Нерідко позитивне рішення про надання кредиту НБУ приймається через два тижні, а рефінансування вимагає отримання кредиту на невеликий період із метою підтримання поточної ліквідності, і зрозуміло, що за 14 днів потреба у кредиті може просто зникнути. Ще одними недоліком векселя є те, що крім обліку у банку, який його прийняв, потрібно ще авалювати його в іншій банківській установі. У цих умовах сподіватися на збільшення вкладень банків у вексель не доводиться, хоча деякі банки активно працюють із цими цінними паперами (наприклад, Промислово-інвестиційний банк).
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Становлення оподаткування прибутку
Складові частини грошового ринку. Регулювання діяльності учасників ринку цінних паперів. Механізм здійснення операцій на валютних ринках. Акції та їх види
Планування доходів бюджету
Призначення загального та спеціального фондів бюджету
Комерційні банки: їх види та операції