Сторінка
3
До дивовижних особливостей плавання потрібно віднести його надзвичайну доступність для всіх дітей – дівчаток і хлопчиків, дітей з викривленнями хребта, деякими порушеннями серцевої діяльності, наслідками поліомієліту, церебрального паралічу, ослаблених і так далі.
Уміння плавати – життєво необхідний навик для людини будь-якого віку. Одного разу придбаний навик плавання зберігається у людини на все життя.
Величезна кількість нещасних випадків на воді щорічно відбувається через те, що люди не уміли плавати. Переважно це діти. На жаль, як показує статистика, наприклад, 60% учнів 4–5-х класів не уміють триматися на поверхні води. За даними ЮНЕСКО, щорічно з кожного мільйона людей, що населяють нашу планету, тоне близько 120 чоловік. Як правило, це діти і підлітки, не навчені плаванню. А кожен, хто не уміє плавати або хоч би триматися на поверхні води, опинився на березі будь-якого, навіть самого, здавалося б, нешкідливого водоймища і хто дістався до води, піддає своє життя небезпеки.
Людина, що уміє плавати, опинившись у воді, ніколи не ризикує життям. Вона знає, що, або допливе до берега, або зуміє протриматися на воді, поки не настигне допомога. Нещасні випадки на воді відбуваються також в результаті не знання елементарних правил поведінки на воді під час купання, катання на човні, яхті і інших плавзасобах. Щоб цього не відбулося, кожен зобов'язаний вчитися плавати, уміти прийти на допомогу людині, що тоне, надати першу медичну допомогу.
Вода – цілитель і друг людини, якщо вона уміє плавати, і підступний потенційний ворог для тих, що не уміють триматися на воді. Щоб плавати, не потрібно володіти особливими здібностями. Плаванням можуть займатися люди всіх віків, починаючи від дошкільнят.
Плавання – один із важливих засобів гігієнічно-оздоровчого, лікувального значення і активного відпочинку. Його специфічна особливість полягає у руховій активності людини у водному середовищі. При цьому її організм зазнає подвійної дії: з одного боку на нього впливають фізичні вправи, з іншого – властивості води (вологість, тиск, температура).
При русі у воді практично працюють всі м'язи тіла. Плавання сприяє розвитку витривалості, координації рухів. Густина води у багато разів перевищує густину повітря, що утруднює і обмежує швидкість рухів, призводить до зростання енерговитрат.
Омиваючи тіло плавця, вода, очищаючи шкіру, сприяє поліпшенню шкірного дихання. В умовах водного середовища змінюється діяльність внутрішніх органів: частішає дихання, збільшується частота серцевих скорочень, змінюється тонус периферичних кровоносних судин, посилюється обмін речовин. Це пояснюється тим, що теплоємність води в 4 рази і теплопровідність у 25 разів більші, ніж у повітря. Коли людина перебуває у воді, її тіло випромінює на 50–80% більше тепла, у зв'язку, з цим у неї підвищується обмін речовин для збереження теплового балансу організму.
Тиск води перешкоджає виконанню вдиху, а при видиху у воду доводиться долати її опір, що призводить до підвищеного навантаження на дихальну мускулатуру. Як наслідок, збільшується легенева вентиляція і життєва ємність легень. Плавання сприяє поліпшенню роботи серцево-судинної системи. Під час інтенсивного плавання частота серцевих скорочень плавця може збільшитися у 2–3 рази.
Заняття плаванням позитивно впливають і на стан центральної нервової системи: усувається зайва збудливість, дратівливість, з'являється упевненість в своїх силах.
Таким чином, плавання як фізична вправа, гармонійно розвиває і зміцнює організм людини, сприяє збільшенню рухових можливостей, необхідних у повсякденному житті. Тому, не випадково, плавання входить до числа основних засобів системи спортивного виховання і фізичної реабілітації.
Значення занять плавання
Психологами встановлено, що заняття плаванням розвивають такі риси особистості, як цілеспрямованість, наполегливість, самостійність, рішучість, сміливість, дисциплінованість, уміння співпрацювати в колективі. Саме тому плавання сприятливо впливає не тільки на фізичний розвиток людини, а й на формування її особистості.
Згідно з даними Американської асоціації водного фітнесу (USWFA), не тільки плавання, а й водні вправи мають низку переваг, а саме: сприяють підвищенню витривалості та гнучкості, оптимізують м'язовий баланс, роблять фігуру стрункою та граціозною, активізують кровообіг, застосовуються як реабілітаційна терапія при м'язових і суглобових травмах, служать прекрасним засобом зняття напруги, підвищують працездатність.
В стародавній Греції про неосвічену людину говорили «Він не уміє ні плавати, ні читати».
Плавання є найбільш гармонійним і естетичним фізичним навантаженням. Не перенавантажуючи організм, воно не тільки тренує максимальну кількість органів і систем, але і є скульптором тіла, що не мало важливе для гармонійного розвитку особи.
Плавання володіє незамінною корисною дією при лікуванні деяких захворювань, пов’язаних з обміном речовин, при початкових стадіях захворювань дихальної і серцево-судинної систем, для поліпшення і виправлення постави при сколіозах, лордозах і ін., для лікування остеохондрозу, а також для попередження наслідків різних травм і для ліквідації деяких фізичних недоліків. Плавання і фізичні вправи в прохолодній воді особливо доцільні на завершальному етапі після травматичних поразок опорно-рухового апарату, коли потрібно добитися відновлення нормального тонусу і сили м’язів.
Просте занурення людини у воду викликає підвищення функцій різних органів – частішає дихання, підвищується частота серцевих скорочень, прискорюється обмін речовин. Це відбувається в результаті збільшеної тепловіддачі, оскільки теплопровідність води приблизно в чотири рази вище за теплопровідність повітря. Грає роль і збільшення тиску на поверхню тіла.
Опір рідині при плаванні сприяє особливо активній роботі крупних груп м’язів і розвитку функціональних можливостей і сили основних скелетних м’язів, поліпшенню постави.
У воді значно зростає амплітуда рухів в суглобах, рухи виконуються з меншою м’язовою напругою, а при додатковому зусиллі легше долається протидія ригідних м’яких тканин.
Тому у воді легше і швидше досягається відновлення нормальної амплітуди рухів в суглобах при пониженій силі м’язів і наявності вторинних змін в суглобах (іммобілізаційні, рубцеві контрактури і т. п.).
Заняття плаванням роблять позитивний вплив на стан центральної нервової системи, сприяють формуванню урівноваженого і сильного типу нервової діяльності.
Приємні асоціації, пов’язані з плаванням, підтримкою рівноваги тіла у воді, благотворно позначаються на стані психіки, сприяють формуванню позитивного емоційного фону, необхідного в повсякденному житті і при лікуванні різних захворювань.
Не менш благотворний вплив плавання на дихальну систему. При плаванні дихання узгоджене з рухом кінцівок. Один цикл рухів руками виконується, як правило, не більш ніж за один вдих і видих. Велика витрата енергії сприяє більшій потребі в кисні. Тому плавець прагне використовувати кожен вдих з максимальною повнотою.